Alarm po porodzie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przez dziewięć miesięcy twój organizm skupiony był na dziecku. Potem przeżył rewolucję – poród. Nic dziwnego, że teraz może trochę niedomagać. Wiele dolegliwości jest typowych dla okresu połogu i po prostu mija. Ale niektóre wymagają interwencji lekarza.

Nie ignoruj gorączki - może być objawem zakażenia, np. dróg rodnych.
Nie ignoruj gorączki - może być objawem zakażenia, np. dróg rodnych.

Po ciąży i porodzie nie do końca poznajesz swoje ciało. Nie dość, że jeszcze nie wróciło do dawnych rozmiarów, to odczuwasz różne dolegliwości. Bywasz bardzo zaniepokojona i już kilka razy udawałaś się do lekarza z jakimś problemem. Ale już na "starcie" wyhamowywałaś, bo tak naprawdę nie wiedziałaś, czy twoja dolegliwość wymagała pomocy lekarza. Bo jeśli to nic groźnego, to szkoda zostawiać maleństwo pod opieką kogoś innego, gdy ty będziesz w przychodni. Dlatego warto wiedzieć, co możesz odczuwać po porodzie i czym nie powinnaś się niepokoić oraz kiedy musisz koniecznie odwiedzić lekarza.

Ból i zmęczenie

Zacznijmy od tych dopuszczalnych dolegliwości. Nie oczekuj od siebie, że będziesz tryskała energią. Poród to nie lada wysiłek dla organizmu, nie dziw się więc, że jesteś wyczerpana. Objawia się to nie tylko sennością, ale i zmęczeniem całego ciała. Przez najbliższe dni i tygodnie możesz codziennie czuć się tak, jakbyś wróciła z siłowni.

Zmęczeniu mogą towarzyszyć bóle mięśni. Odzywają się zwłaszcza mięśnie karku, pleców, rąk i nóg. Podczas porodu pracowało przecież całe twoje ciało. Obolałe jest także krocze. Przecież przez mały otwór przepychało się dziecko ważące około trzech kilogramów. Tkanki krocza doznały wielu urazów, więc potrzebują czasu, by się zagoić (około dwóch tygodni). Jeśli miałaś nacięcie, ból będzie mocniejszy i może nasilać się przy siadaniu.

O ciąży będą ci przypominały bolesne skurcze brzucha. To macica obkurcza się i stopniowo wraca do rozmiaru sprzed ciąży. Silne skurcze pojawiają się zwłaszcza podczas karmienia piersią, kiedy twój organizm wytwarza oksytocynę - hormon odpowiedzialny za wydzielanie mleka i skurcze macicy.

Nadmiar płynów

Poza tym po porodzie mocniej się pocisz i częściej robisz siusiu. Tak twój organizm pozbywa się płynów, które zgromadził podczas ostatnich tygodni ciąży. Niestety, możesz odczuwać ból podczas oddawania moczu. Nieprzyjemne jest również wypróżnianie.

Niepokój powinno wzbudzić obfite krwawienie. To normalne, że w czasie połogu krwawisz. Jeśli jednak odchody połogowe są jaskrawoczerwone i jest ich bardzo dużo (np. co godzinę musisz zmienić podpaskę) lub wydalasz duże skrzepy krwi, szybko jedź do ginekologa.

 

Magdalena Witkiewicz, położna, opowiada o tym, czym są odchody poporodowe:

 

Alarmująca jest również gorączka. Może być objawem jakiegoś zakażenia, np. dróg rodnych.

Jeśli odczuwasz zgrubienie i ból piersi, a przy tym są zaczerwienione, może to być objaw zapalenia piersi. Poradź się lekarza, by zapalenie nie przerodziło się w groźny i wymagający interwencji chirurgicznej ropień.

Nie ignoruj obrzęków, zwłaszcza twarzy i palców. Lekarz za pewne zaleci wykonanie specjalistycznych badań, by znaleźć ich przyczynę. Także obrzęki nóg połączone z zasinieniem i stwardnieniem wymagają interwencji lekarza i to natychmiastowej. Mogą one być objawem choroby zakrzepowej.

Leczenie potrzebne jest także w przypadku żylaków, a zwłaszcza hemoroidów, czyli bolesnych guzków krwawniczych znajdujących się w odbycie. Poza tym jeśli masz trudności z oddawaniem lub utrzymaniem moczu, koniecznie poradź się lekarza. Jeśli podczas np. kichnięcia moczysz bieliznę, może to oznaczać jakiś poporodowy uraz albo zapalenie dróg moczowych, typowe dla okresu połogu.

Tematy: hemoroidy, miesiączka, karmienie piersią, połóg, odchody poporodowe, krwawienia po porodzie

Komentarze