Zapalenie piersi – objawy i leczenie

Jakie są objawy zapalenia piersi? Co robić, gdy pierś boli i pojawiają się trudności z karmieniem? Poznaj sposoby leczenia zapalenia piersi!

Podczas naturalnego karmienia dziecka zdarzają się kłopoty z piersiami. Jednym z nich jest zapalenie piersi - schorzenie, na które zapada wiele mam. Na szczęście można je leczyć, nie przerywając karmienia.

Jakie są objawy zapalenia piersi?

O zapaleniu piersi świadczy ogólne złe samopoczucie, jak podczas grypy - uczucie łamania w kościach, dreszcze, wysoka gorączka, ból głowy, osłabienie oraz ból i/lub zaczerwienienie na piersi. Często objawy te pojawiają się nagle, temperatura rośnie z godziny na godzinę, a karmiącą mamę ogarnia niemoc i brak sił.

Przeczytaj też: Kiedy i jak odciągać pokarm?

Co możesz zrobić podczas zapalenia piersi?

Z pewnością nie przestawaj karmić swojego dziecka - malucha trzeba przystawiać do piersi jak najczęściej. Lepiej nie masować biustu, nie uciskać, nie polewać ciepłą wodą, nie rozgrzewać. Ulgę powinno przynieść okładanie piersi schłodzonymi, zgniecionymi liśćmi kapusty - sok sączący się z liści ma działanie antybakteryjne i obkurczające. Gdy liść się ogrzeje i wyschnie, należy zastąpić go nowym.

Co wywołuje zapalenie piersi?

Lekarze podają kilka czynników wywołujących zapalenie piersi:

  • ucisk piersi lub uraz. Pierś jest narządem mocno unerwionym, dlatego bardzo podatnym na urazy. Jeśli karmiąca mama nosi źle dobrany, niewygodny biustonosz, który uciska pierś, wywołując dyskomfort, może się to skończyć stanem zapalnym w piersi. Podobnie dzieje się w sytuacji, kiedy dozna się urazu - niemowlęciu leżącemu na przewijaku, fikającemu podczas zmiany pieluszki zdarza się kopnąć niechcący mamę właśnie w okolice biustu. Ugniatanie piersi podczas karmienia również niekiedy kończy się zapaleniem. Około trzydziestu lat temu położne zalecały tzw. nożycowy układ palców na piersi podczas karmienia - palec wskazujący nad brodawką, a środkowy pod nią. Takie ułożenie powoduje ucisk, który w efekcie wywołuje zapalenie. Obecnie poleca się układanie dłoni w kształt litery C - szeroko rozwarta dłoń, kciuk na piersi, a reszta palców pod piersią - w ten sposób dłoń pełni rolę jedynie podtrzymującą biust podczas karmienia.

Przeczytaj również: Karmienie piersią na leżąco i półleżąco

  • popękane brodawki. Niewłaściwa pozycja mamy podczas karmienia i zła technika ssania dziecka przyczyniają się do pękania brodawek i powstawania mikrourazów. Jeśli maluch zbyt płytko lub zbyt głęboko złapie pierś, może ją poranić, nawet jeśli nie urosły mu jeszcze zęby mleczne. Poprzez poranione brodawki do piersi wnikają drobnoustroje, bakterie i grzyby wywołujące stan zapalny. Zobacz, w jakich pozycjach karmić piersią!
  • nieregularne karmienie. Kiedy niemowlę ssie pierś nieregularnie, a czas karmienia jest skracany, powoduje to niedostateczne opróżnianie piersi i zaleganie mleka.
  • stres i przemęczenie. Brak spokoju, odpowiedniej atmosfery szczególnie podczas przystawiania dziecka do piersi stresuje mamę, powodując napięcie organizmu. Także zbyt krótki, przerywany sen sprawia, że karmiąca jest przemęczona i nietrudno wtedy o infekcje.
  • nieodpowiednie leczenie. Jeśli w czasie pierwszego zapalenia piersi zastosowano np. źle dobrany antybiotyk czy silny masaż piersi, może to skutkować nawracającymi zapaleniami.

Czytaj też: 8 błędów podczas karmienia piersią

Jak leczyć zapalenie piersi?

W zależności od przyczyny stosuje się różne metody leczenia. Jeśli niemowlę słabo i rzadko ssie, przystawiaj je częściej zwłaszcza do chorej piersi. Możesz spędzić czas choroby w łóżku, leżąc z maluchem i podając mu pierś na żądanie. Pomiędzy karmieniami na pierś nakładaj liście kapusty. Zwróć uwagę na swój stanik - jeśli to on jest powodem twoich kłopotów z piersiami, trzeba zmienić go na wygodniejszy. Niekiedy pomaga wizyta u brafitterki, czyli ekspertki zajmującej się dobieraniem biustonoszy do potrzeb klientki, czasem skutkuje noszenie stanika bez fiszbin i bez szwów.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Żeby zapobiec nawrotom zapalenia, warto skonsultować się z doradczynią laktacyjną - specjalistka oceni technikę ssania dziecka, przyjrzy się postawie, jaką przybierasz podczas przystawiania malucha. Jeśli zapalenia wywołują zarazki lub grzyby, trzeba zastosować odpowiednie leki, uprzednio wykonawszy antybiogram i posiew z mleka mamy w celu określenia typu bakterii.

W niektórych przypadkach w czasie zapalenia piersi w okolicach brodawki powstaje ropień - konieczne jest wtedy leczenie chirurgiczne polegające na nacięciu ropnia i pobraniu jego treści.

Jak radzić sobie z zapaleniem piersi?

Czytaj też: Piersi po ciąży - jak o nie dbać?

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zielona kupka u niemowlaka – od czego się pojawia i co oznacza?

 

Wyprawka na czas połogu

 

Badania niezbędne po porodzie

 

Pierwsze 24 godziny z noworodkiem

 

Twoje prawa na porodówce

 

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

 

Pozycje do karmienia piersią

 

Jak przygotować piersi do karmienia?