Zapalenie piersi – objawy i leczenie
Marta PuchowskaJakie są objawy zapalenia piersi? Co robić, gdy pierś boli i pojawiają się trudności z karmieniem? Poznaj sposoby leczenia zapalenia piersi!
Jakie są objawy zapalenia piersi? Co robić, gdy pierś boli i pojawiają się trudności z karmieniem? Poznaj sposoby leczenia zapalenia piersi!
Powodem powstania stanu zapalnego w piersi może być źle dobrany, uciskający stanik.
Podczas naturalnego karmienia dziecka zdarzają się kłopoty z piersiami. Jednym z nich jest zapalenie piersi - schorzenie, na które zapada wiele mam. Na szczęście można je leczyć, nie przerywając karmienia.
O zapaleniu piersi świadczy ogólne złe samopoczucie, jak podczas grypy - uczucie łamania w kościach, dreszcze, wysoka gorączka, ból głowy, osłabienie oraz ból i/lub zaczerwienienie na piersi. Często objawy te pojawiają się nagle, temperatura rośnie z godziny na godzinę, a karmiącą mamę ogarnia niemoc i brak sił.
Posłuchaj, co doradca laktacyjny mówi o zapaleniu piersi
Z pewnością nie przestawaj karmić swojego dziecka - malucha trzeba przystawiać do piersi jak najczęściej. Lepiej nie masować biustu, nie uciskać, nie polewać ciepłą wodą, nie rozgrzewać. Ulgę powinno przynieść okładanie piersi schłodzonymi, zgniecionymi liśćmi kapusty - sok sączący się z liści ma działanie antybakteryjne i obkurczające. Gdy liść się ogrzeje i wyschnie, należy zastąpić go nowym.
Czytaj też: Sposoby na nawał pokarmu
Lekarze podają kilka czynników wywołujących zapalenie piersi:
Czytaj też: 8 błędów podczas karmienia piersią
W zależności od przyczyny stosuje się różne metody leczenia. Jeśli niemowlę słabo i rzadko ssie, przystawiaj je częściej zwłaszcza do chorej piersi. Możesz spędzić czas choroby w łóżku, leżąc z maluchem i podając mu pierś na żądanie. Pomiędzy karmieniami na pierś nakładaj liście kapusty. Zwróć uwagę na swój stanik - jeśli to on jest powodem twoich kłopotów z piersiami, trzeba zmienić go na wygodniejszy. Niekiedy pomaga wizyta u brafitterki, czyli ekspertki zajmującej się dobieraniem biustonoszy do potrzeb klientki, czasem skutkuje noszenie stanika bez fiszbin i bez szwów.
Żeby zapobiec nawrotom zapalenia, warto skonsultować się z doradczynią laktacyjną - specjalistka oceni technikę ssania dziecka, przyjrzy się postawie, jaką przybierasz podczas przystawiania malucha. Jeśli zapalenia wywołują zarazki lub grzyby, trzeba zastosować odpowiednie leki, uprzednio wykonawszy antybiogram i posiew z mleka mamy w celu określenia typu bakterii.
W niektórych przypadkach w czasie zapalenia piersi w okolicach brodawki powstaje ropień - konieczne jest wtedy leczenie chirurgiczne polegające na nacięciu ropnia i pobraniu jego treści.
Jak radzić sobie z zapaleniem piersi?
Czytaj też: Piersi po ciąży - jak o nie dbać?
Komentarze