Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny, objawy, leczenie

Po porodzie kaszel, kichanie czy wzięcie na ręce noworodka mogą powodować wstydliwy problem – nieutrzymywanie moczu. Czym są spowodowane poporodowe trudności z utrzymaniem moczu i jak im zaradzić?

Nietrzymanie moczu po porodzie – czym jest?

Zdaniem specjalistów ginekologów nietrzymanie moczu występujące po porodzie to niezdolność do utrzymanie moczu podczas kaszlu, śmiechu, kichnięcia lub innych czynności, wywołujących nacisk na pęcherz moczowy.

Nietrzymanie moczu po porodzie – jakie są przyczyny?

Poporodowe nieotrzymanie moczu wynika z rozluźnienia mięśni dna miednicy, zwłaszcza mięśnia łonowo-guzicznego. Po porodzie często następuje zwiotczenie więzadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego i rodnego. Mięsień ten zamyka zwykle cewkę moczową. Kiedy jest rozluźniony, wycieka mocz. Rozluźnienie mięśnia może wynikać z jego rozciągnięcia podczas porodu, zwłaszcza jeśli dziecko było duże (ponad 4 kg) lub jeżeli kobieta rodziła wiele razy.

Czasem zdarza się nieotrzymanie moczu po porodach zabiegowych, gdy zastosowano kleszcze lub vacuum. Podobnie częste zaparcia podczas ciąży mogą osłabiać mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu.

Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu po porodzie?

Mięsień łonowo-guziczny może zostać wzmocniony w wyniku wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla, które opisał amerykański lekarz Arnold Kegel w latach 40. ubiegłego wieku.

W praktyce wygląda to tak: w domu podczas siusiania zaciskasz mięśnie pochwy i odbytu w dole brzucha, jakbyś chciała zatrzymać oddawanie moczu. Wytrzymaj chwilę, a potem rozluźnij. Zacznij od wykonywania tych ćwiczeń w pozycji siedzącej, w skupieniu, przez cały czas oddychając. Dostarczysz w ten sposób mięśniom tlenu. Potem te proste ćwiczenia rób podczas całego dnia: gdy stoisz, siedzisz, jedziesz autobusem. Zaciskanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy nie będzie dla nikogo widoczne, możesz zatem wykonywać te ćwiczenia w każdej sytuacji. Pamiętaj tylko o regularności – aby mięśnie wróciły do prawidłowego stanu, muszą być poddawane stałej stymulacji.

Gimnastyka mięśni Kegla sprawia, że stają się one wzmocnione i bardziej elastyczne, co jest pomocne w łagodnej postaci nietrzymania moczu. Ćwiczenia zapobiegają także opuszczaniu się narządów oraz zwiększają satysfakcję seksualną. Efektów gimnastyki możesz spodziewać się po upływie kilku tygodni ćwiczeń.

Gdybyś jednak czuła duży dyskomfort, a ćwiczenia nie przynosiłyby rezultatów, skontaktuj się z lekarzem. Być może połączy on kilka form terapii jednocześnie. Czasem stosuje się, oprócz ćwiczeń Kegla, elektrostymulację mięśni dna miednicy, polegającą na pobudzania do skurczu mięśni poprzez zastosowanie prądu elektrycznego o określonych parametrach, czyli kontrolowane przez lekarza i pacjentkę ćwiczenie skurczów dna miednicy przy zastosowaniu specjalnej aparatury. Niekiedy lekarz ordynuje leczenie farmakologiczne.

Nietrzymanie moczu po porodzie – rady na co dzień

  • Przed dłuższym pobytem poza domem staraj się wysiusiać „na zapas” – uzyskasz w ten sposób komfort psychiczny.
  • Zadbaj o higienę intymną – noś bawełnianą, przewiewną bieliznę. Zapach moczu może być intensywny, dlatego zmieniaj majtki nawet kilka razy dziennie. Nie polecamy używania podpasek higienicznych, gdyż stałe ich noszenie blokuje dostęp powietrza i sprzyja rozwojowi stanów zapalnych w obrębie układu moczowego i narządów rodnych.
  • Staraj się obserwować, po jakim czasie od spożycia napojów pojawia się nietrzymanie moczu.
  • Mięśnie Kegla ćwicz codziennie, zaczynając od kilku serii po 10 powtórzeń dziennie, by z czasem zwiększyć ich częstotliwość.
  • Podczas gimnastyki pamiętaj o oddychaniu, nie wstrzymuj oddechu, gdyż mięśnie będą niedotlenione.

Pamiętaj! Nie jesteś sama z problemem nietrzymania moczu. Ponad 2/3 kobiet cierpi na to schorzenie, jednak wiele z nich nie leczy się, czekając, aż sytuacja sama się unormuje. To błędne myślenie może spowodować uszczerbki na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Nietrzymanie moczu to przykra dolegliwość powodująca stany zapalne, ale także depresje wynikające z unikania kontaktu z ludźmi ze względu na przykry zapach moczu.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zapalenie pęcherza w ciąży

 

Trzecia faza porodu

 

Zapalenie pęcherza w ciąży

 

Oksytocyna – czym jest, kiedy się ją podaje, jak działa?

 

Druga faza porodu

 

Położenie bliźniąt przed porodem

 

Pierwsza faza porodu

 

Kiedy trzeba wywołać poród?