Jak przygotować piersi do karmienia?

Jeszcze zanim urodzisz, twoje piersi będą intensywnie przygotowywać się do naturalnego karmienia – już na początku ciąży staną się większe, obrzmiałe, potem możesz nawet zauważyć, że wypływa z nich siara, czyli pierwszy pokarm dla noworodka. Co możesz zrobić, by po porodzie karmienie przebiegało jak najsprawniej?

Czy mogę przygotować się do karmienia piersią?

Nie musisz robić nic specjalnego, natura sama zadba o to, by jak najlepiej przygotować cię do naturalnego karmienia: podczas ciąży w wyniku działania hormonów kobiecych - estrogenów i progesteronu - piersi powiększają się, stają się większe, bolesne i ciężkie (ciężar każdej z piersi może wzrosnąć nawet o 0,5 kg!), otoczki wokół sutków ciemnieją, rozwijają się kanaliki mlekowe i komórki produkujące mleko, a do piersi zaczyna napływać więcej krwi. Już w czasie ciąży możesz dostrzec wyciek żółtej substancji, tzw. siary, czyli pierwszego pokarmu, którym będziesz karmić dziecko. Zauważysz też, że na brodawkach sutkowych uwidoczniły się tzw. gruczoły Montgomery'ego - ich zadaniem jest wytwarzanie oleistej substancji, która zabezpieczy brodawki przed wysychaniem i pękaniem.

Staraj się jak najwięcej dowiadywać o karmieniu piersią: czytaj poradniki, rozmawiaj z lekarzem i doświadczonymi koleżankami, a po porodzie skorzystaj z pomocy położnej albo doradcy laktacyjnego, który nauczy cię m.in. przystawiania dziecka do piersi. Dowiedz się też, jakie są zalety naturalnego karmienia - łatwiej ci będzie pokonać pierwsze trudności.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Czy powinnam w jakiś sposób przygotować sutki, zanim zacznę karmić?

Niektóre kobiety próbują, jeszcze przed rozwiązaniem, pocierać i silnie masować sutki, aby w ten sposób "zahartować" je i lepiej przygotować do obciążenia, jakim będzie częste przystawianie dziecka do piersi. To błąd. Nacieranie spowoduje jedynie ból, podrażnisz wrażliwą skórę, przez co później karmienie może sprawiać ci większą trudność. Podczas ciąży pod wpływem działania hormonów twoje piersi odpowiednio przygotują się do karmienia; warto też poznać najlepsze sposoby przystawiania dziecka do piersi - jeśli tylko noworodek szybko nauczy się prawidłowo chwytać brodawkę, unikniesz bólu i ranienia sutków.

Przeczytaj też: Kiedy i jak odciągać pokarm?

Czy rozmiar moich piersi ma znaczenie i może zakłócić laktację?

Wielkość twoich piersi nie ma żadnego wpływu na laktację, nieprawdą jest również, jakoby posiadaczki mniejszego biustu miały utrudnione zadanie i nie mogły sprawnie karmić dziecka. Rozmiar biustu zależy głównie od ilości tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół gruczołów piersiowych, a o jakości i ilości mleka decyduje zupełnie co innego - działanie hormonów wydzielanych podczas ciąży i po porodzie, a także częstotliwość przystawiania niemowlęcia do piersi (im więcej dziecko je, tym więcej mleka produkuje twój organizm).

Czy mleko może zacząć wypływać z moich piersi jeszcze przed porodem?

Wiele kobiet obserwuje, że z ich piersi wypływa przezroczysta albo żółtawa ciecz - najczęściej dzieje się tak na kilka tygodni przed porodem, choć zdarza się, że także wcześniej - nawet w drugim trymestrze ciąży. Nie ma w tym nic niepokojącego, po prostu twoje piersi przygotowują się do karmienia i już w czasie ciąży mogą zacząć produkować siarę, czyli pierwszy pokarm. Nie powinnaś się też martwić, jeśli nie zauważysz żadnego płynu wypływającego z brodawek sutkowych przed porodem - produkcja mleka rozpocznie się wkrótce po pojawieniu się dziecka na świecie (około 48-96 godzin po porodzie laktacja rozwinie się w pełni).

W jakie akcesoria powinnam się zaopatrzyć?

Warto wcześniej kupić kilka niezbędnych przedmiotów, które ułatwią ci karmienie piersią:

  • Stanik do karmienia - na grubszych ramiączkach, dobrze dopasowany, najlepiej bez fiszbin będzie idealnie podtrzymywał sporo większe niż zazwyczaj, bo wypełnione mlekiem piersi. Odpinane miseczki pozwolą ci przystawiać dziecko do piersi bez potrzeby zdejmowania stanika. Pamiętaj, by dobrze dobrać rozmiar biustonosza - zbyt małe miseczki doprowadzą do ucisku, w efekcie czego może utworzyć się zator mleczny. Jeśli kupujesz stanik przed porodem, weź pod uwagę, że rozmiar biustu jeszcze się zwiększy.
  • Poduszka do karmienia - służy do układania na niej niemowlęcia podczas karmienia; jej specjalny kształt zapewnia wygodę dziecku, twoje plecy są odciążone, a napięcie mięśni szyi zredukowane.
  • Wkładki laktacyjne - na wypadek, gdyby pokarm wyciekał z piersi w najmniej oczekiwanych momentach; wkładki ochronią twoją bieliznę i ubranie, zapewnią poczucie komfortu.
  • Laktator - przyda się, nawet jeśli nie planujesz regularnie odciągać pokarmu: np. gdy ktoś inny będzie musiał nakarmić malucha albo będziesz chciała pozbyć się nadmiaru mleka.
  • Kosmetyki - warto mieć pod ręką np. maść z lanoliną, która złagodzi podrażnienia i zmniejszy ból sutków.

Czy gdy karmisz piersią, możesz używać wszystkich kosmetyków, i jak zadbać o urodę biustu? Mówi doradca laktacyjny:

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

11 błędów karmiącej mamy

 

Odciąganie pokarmu

 

Jak pobudzić laktację?

 

Piersi w ciąży

 

Długie karmienie piersią – za i przeciw

 

Karmienie piersią – pytania do doradcy laktacyjnego

 

Pozycje do karmienia piersią

 

Wyprawka na czas połogu