7 ważnych pytań o seks po porodzie

Ocena: 1.48/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niedawno urodziłaś i marzysz o powrocie do dawnego, pełnego satysfakcji życia seksualnego? Niecierpliwe oczekiwanie na ten „pierwszy raz” zakłócają jednak obawy i lęki: o ból, antykoncepcję i poporodowe zmiany, jakie mogą zakłócić waszą intymność. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania o seks po porodzie!

Nie tylko seks sprawia, że jesteście ze sobą blisko.
Nie tylko seks sprawia, że jesteście ze sobą blisko.

Kiedy mogę kochać się po raz pierwszy po porodzie?

Lekarze stanowczo odradzają rozpoczynanie współżycia przed upływem 6, a przynajmniej 4 tygodni od porodu. Nie chodzi tylko o zmęczenie, jakie dokucza wielu świeżo upieczonym mamom, ale przede wszystkim o twoją formę fizyczną - ciało potrzebuje czasu na regenerację, rana powstała w miejscu odklejonego łożyska musi się zagoić, a szwy założone na nacięte albo pęknięte krocze powinny zostać zdjęte. Jeśli zaczniesz kochać się zbyt wcześnie, narazisz się na powstanie groźnej infekcji, dodatkowo proces gojenia ran może się wydłużyć. Obserwuj tzw. odchody połogowe, które wydobywają się z twoich dróg rodnych - póki musisz używać podpasek, póty rany wciąż się goją - potrwa to co najmniej 3-4 tygodnie.

Czy mój partner będzie odczuwał taką samą przyjemność z seksu jak kiedyś?

Obawiasz się, że po porodzie naturalnym twoja pochwa pozostanie rozciągnięta, oboje z partnerem na pewno zauważycie różnicę i nie będziecie już odczuwać takiej satysfakcji z seksu jak dawniej? Spokojnie, wcale nie musi tak być. Najważniejsze dla udanego współżycia po porodzie są silne mięśnie Kegla - powinnaś ćwiczyć je jeszcze w ciąży, a po porodzie kontynuować codzienne, kilkuminutowe sesje. Mniejsze znaczenie dla kondycji pochwy ma wielkość urodzonego dziecka i liczba porodów, które masz za sobą. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach, a w ciągu kilku-kilkunastu dni pochwa powróci do dawnego stanu.

Czy powinnam obawiać się bólu podczas zbliżenia?

Słyszałaś o nieprzyjemnych czy wręcz bolesnych dla kobiety stosunkach po porodzie? Bez obaw, ból podczas pierwszych zbliżeń nie jest regułą, o ile nie zdecydujesz się na seks zbyt wcześnie, zanim nie zagoją się wszystkie rany, a więc przed upływem 5-6 tygodni połogu. Aby zminimalizować uczucie dyskomfortu i jednocześnie zyskać większą pewność, że nie stanie się nic, co mogłoby sprawić ci ból, na pierwszy raz wybierzcie pozycję, w której to ty będziesz kontrolować penetrację (na jeźdźca, na boku). Nie zapomnij też o środku nawilżającym, jeśli cierpisz na nadmierną suchość pochwy.

Czy możemy uprawiać inne formy seksu po porodzie?

Nie ma żadnych przeszkód, byś uprawiała seks oralny lub analny - obowiązują cię jednak takie same zasady bezpieczeństwa, jak w przypadku klasycznego stosunku pochwowego: poczekaj, aż wszystkie poporodowe rany się zagoją. Nie do końca wyleczone krocze, założone szwy - to wszystko sprzyja infekcjom, gdyby twój partner zdecydował się na pieszczoty oralne. Dopilnuj też, żeby całkowicie pozbyć się pociążowych hemoroidów - seks analny mógłby spowodować zaognienie choroby.

Czy karmienie piersią może zakłócić nasze zbliżenia?

To możliwe z kilku powodów: po pierwsze, gdy karmisz piersią, poziom hormonów kobiecych - estrogenów w twoim organizmie utrzymuje się na dość niskim poziomie, a to z kolei wpływa na obniżenie libido i wywołuje suchość pochwy. Po drugie, możesz być zwyczajnie zmęczona częstymi karmieniami i nocnym wstawaniem do dziecka. Po trzecie, wrażliwe do tej pory na erotyczny dotyk piersi mogą stać się "strefą zakazaną". Z drugiej strony wiele kobiet traktuje karmienie piersią jako doświadczenie niezwykle przyjemne, wzmacniające pewność siebie i podnoszące poczucie atrakcyjności własnego ciała. Jeśli jednak karmiąc naturalnie, nie będziesz miała ochoty na seks, nie zmuszaj się do niego - wtedy na pewno zbliżenie nie przyniesie ci radości.

Jak mogę się zabezpieczyć przed kolejną ciążą?

Przede wszystkim pamiętaj, że pierwsza owulacja po porodzie wystąpi wcześniej niż pierwsza miesiączka - prawdopodobnie nie będziesz więc wiedzieć, że jesteś już płodna. O wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji pomyśl wcześniej, lekarz pomoże ci dopasować środek do twojego stanu zdrowia, stylu życia i planów macierzyńskich na przyszłość, ważne też, czy zdecydujesz się karmić dziecko piersią. Jak wybrać antykoncepcję po porodzie? Sprawdź

W jaki inny sposób możemy pielęgnować bliskość między nami?

Czujesz, że moment, w którym będziesz całkowicie gotowa na powrót do współżycia, jeszcze nie nadszedł? Jest wiele innych sposobów na budowanie napięcia i podtrzymywanie wzajemnego zainteresowania. Dbajcie o wasze relacje poprzez pocałunki, dotyk, przytulanie… Mówcie, co wam sprawia przyjemność - delikatne pieszczoty, masaż czy po prostu ciepłe słowo, dzięki któremu partner czuje, że wciąż potrafi wzbudzić w tobie namiętność.

Kiedy możesz zdecydować się na pierwszy seks po porodzie? Zobacz, co radzi ginekolog:

 

Tematy: seks, połóg, nacięcie krocza, pęknięcie krocza, seks po porodzie, seks oralny, seks analny

Komentarze