Powrót do formy po cesarskim cięciu

Trudno przewidzieć, jak możesz się czuć po cesarskim cięciu, każda kobieta inaczej reaguje na taki rodzaj porodu: niektóre żałują, że nie mogły rodzić drogami natury, czują się zawiedzione i niespełnione, dla innych sposób urodzenia dziecka nie ma większego znaczenia. Niezależnie od tego, czy planujesz cesarskie cięcie, czy też decyzja o nim zapadnie w ostatniej chwili, powinnaś być przygotowana na to, co nastąpi potem.

Jak mogę się czuć po cesarskim cięciu?

Jak każda początkująca mama przygotuj się na uczucia euforii, szczęścia i wzruszenia, ale także na wahania nastroju i nienajlepsze samopoczucie fizyczne. Oprócz typowych dolegliwości poporodowych, jak obrzmienie piersi i obfite upławy, spodziewaj się również dość uciążliwych następstw poważnej operacji chirurgicznej brzucha, jaką jest cesarskie cięcie.

W szpitalu spędzisz prawdopodobnie parę dni, ale do formy będziesz wracać jeszcze przez kolejnych kilka tygodni, a może nawet miesięcy. Po powrocie do domu powinnaś mieć zapewnioną pomoc i dogodne warunki do pielęgnowania zarówno siebie, jak i nowonarodzonego dziecka.

Przeczytaj też: Karmienie piersią a powrót do pracy

Co będzie się ze mną działo przez pierwsze dni po porodzie?

Bezpośrednio po porodzie możesz być osłabiona, obolała, możliwe, że będziesz też odczuwać nudności. Nie zdziw się, jeśli poczujesz nieprzyjemne swędzenie skóry - to efekt uboczny działania znieczulenia. O wszelkich niedogodnościach powiedz lekarzowi.

Karmienie piersią może okazać się szczególnie trudne i bolesne z powodu gojącej się rany na brzuchu. Poproś pielęgniarkę albo doradcę laktacyjnego o pomoc i wskazówki, jak przystawiać noworodka do piersi.

Rana na brzuchu będzie spuchnięta i bolesna, a okolice dookoła - odrętwiałe. Pamiętaj, by zawsze, gdy kichasz, kaszlesz albo się śmiejesz, przytrzymywać delikatnie brzuch rękami lub poduszką.

U każdej kobiety, niezależnie od sposobu, w jaki urodziła, dochodzi do wydalania tzw. odchodów poporodowych z dróg rodnych, czyli krwi, śluzu i fragmentów tkanek z macicy i gojącej się rany po odklejonym łożysku. Przez pierwsze trzy dni odchody poporodowe powinny mieć jasnoczerwony kolor.

W ciągu pierwszej doby po operacji zostanie wyjęty cewnik, wkrótce będziesz też mogła zjeść pierwszy, lekki posiłek.

Już w pierwszej dobie po porodzie spróbuj wstać - oczywiście z pomocą pielęgniarki. Ruch usprawni przepływ krwi, pomoże na wzdęcia i przyspieszy powrót do formy. Choć to trudne, staraj się ruszać, spacerować, samodzielnie chodzić do łazienki.

Regularnie korzystaj z toalety - pełny pęcherz zwiększa nacisk na ranę po cięciu.

Około 4-7 dni po cesarskim cięciu lekarz zdejmie ci szwy - to nie boli, możesz czuć jedynie delikatne szczypanie. A potem… już tylko godziny dzielą cię od powrotu do domu.

Zobacz też: Cesarskie cięcie – planowanie, jak się przygotować, przebieg

Jak powinnam dbać o siebie po powrocie do domu?

Przede wszystkim przygotuj się na to, że będziesz potrzebować pomocy - partnera, rodziców, przyjaciół, opiekunki.

Rana na brzuchu powinna się goić i z każdym dniem boleć coraz mniej. Również odchody poporodowe będą coraz mniej obfite, zmienią też kolor z jasnoczerwonego na różowy, a w końcu biało-żółty. Pij dużo płynów, poproś lekarza o środki przeciwbólowe.

Zgłoś się do lekarza, jeśli:

  • obfite krwawienie z dróg rodnych nie zmniejsza się albo wręcz nasila,
  • zauważysz obrzęk lub zaczerwienienie wokół rany na brzuchu,
  • poczujesz narastający ból rany po cięciu,
  • masz gorączkę.

Zobacz też: Pierwszy raz po urodzeniu dziecka

Czy po powrocie do domu powinnam być aktywna, czy raczej odpoczywać?

To oczywiste, że potrzebujesz teraz dużo odpoczynku. Postaraj się jednak stopniowo zwiększać swoją aktywność - wstawaj, spaceruj. Pamiętaj tylko, by przez co najmniej 8 tygodni unikać męczących prac domowych i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Po upływie około 6-8 tygodni, jeżeli lekarz da ci zielone światło, możesz zacząć umiarkowanie ćwiczyć. Po kilku miesiącach powrócisz do dawnej formy.

Na seks będziesz gotowa fizycznie po okresie połogu, czyli około 6 tygodniach od porodu. Jeśli nic nie zakłóca procesu zdrowienia, a ty czujesz się komfortowo, nie obawiaj się - możesz znów się kochać.

To też może Cię zainteresować: Czy można przesunąć miesiączkę?

Jak będzie wyglądać blizna na brzuchu?

Bezpośrednio po operacji blizna będzie czerwona i bolesna, a skóra dookoła spuchnięta. Z każdym dniem jednak powinno być lepiej - rana będzie się goić (może swędzieć!), blizna zrobi się jaśniejsza i węższa.

Cesarskie cięcie wykonuje się zwykle na dolnej części brzucha, na tyle nisko, że bliznę prawdopodobnie ukryje bielizna czy ubranie. Może się nawet okazać, że zakryją ją włosy łonowe.

Przeczytaj też: Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

Jak będę się czuć psychicznie?

Trudno przewidzieć, jak możesz się czuć po cesarskim cięciu, każda kobieta inaczej reaguje na taki rodzaj porodu: niektóre żałują, że nie mogły rodzić drogami natury, czują się zawiedzione i niespełnione, dla innych sposób urodzenia dziecka nie ma większego znaczenia. Przygotuj się na sprzeczne odczucia: ulgi, że wszystko dobrze się skończyło, a jednocześnie smutku, zwłaszcza jeśli decyzja o cesarskim cięciu była nagła, a ty miałaś już za sobą pierwsze, wyczerpujące godziny porodu albo przygotowywałaś się do tego wydarzenia w szkole rodzenia.

Pocieszający może okazać się fakt, że wiele kobiet zupełnie inaczej wyobraża sobie swój poród, zarówno ten naturalny, jak i przez cesarskie cięcie, i kiedy ma go już za sobą, jest rozczarowana jego przebiegiem. Najważniejsze, że dziecko jest zdrowe, a ty wracasz do formy.

A może frustruje cię długi okres rekonwalescencji, konieczny, byś całkowicie odzyskała siły? Musisz uzbroić się w cierpliwość - przeszłaś poważną operację, twój organizm potrzebuje czasu, by się zregenerować. Nie nastawiaj się na ekspresowy powrót do formy, bo wtedy twoje oczekiwania na pewno rozminą się z rzeczywistością. Daj sobie czas, nie przyjmuj na siebie zbyt obciążających zadań, po prostu dbaj o siebie.

Oprócz emocji bezpośrednio związanych z cesarskim cięciem, nie ominą cię też pewnie typowe dla młodych mam problemy: nowe obowiązki, niedobór snu, może uczucie smutku, a nawet rozczarowania i apatii. Jeśli objawy nie ustępują po upływie 2 tygodni, poszukaj pomocy – możesz cierpieć na depresję poporodową.

Pamiętaj, spadek formy to tylko stan przejściowy, każdego dnia będziesz odczuwała poprawę samopoczucia, zauważysz, że twoje ciało zdrowieje, rany się goją, będziesz czerpać coraz większą satysfakcję z chwil spędzanych razem ze swoim dzieckiem. Powodzenia!

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Połóg po cesarskim cięciu – jak wygląda, ile trwa?

 

Na czym polega poród aktywny

 

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

 

Skala Apgar– co to jest, punkty i wyniki

 

Małowodzie w ciąży – przyczyny, objawy, skutki, diagnostyka, leczenie

 

Kiedy konieczne jest cesarskie cięcie?

 

Co się dzieje z dzieckiem po porodzie?

 

Krew pępowinowa – zalety, wady, cena pobrania i przechowywania