Kolejna ciąża po cesarskim cięciu

Ocena: 2.16/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ile czasu powinno minąć od cesarskiego cięcia do kolejnej ciąży? Czy ciąża po cc jest ryzykowna? Czy następny poród również odbywa się przez cesarkę? Przeczytaj, co radzi położna!

Między cesarką a kolejną ciążą powinny minąć 2 lata.
Między cesarką a kolejną ciążą powinny minąć 2 lata.

Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda kolejna ciąża po cesarce? Przede wszystkim - ile czasu należy odczekać przed planowaniem kolejnego dziecka? Czy ciąża jest wtedy jakoś specjalnie nadzorowana, wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem czy powikłaniami oraz czy jest większe prawdopodobieństwo, że kolejny poród również zakończy się cesarką? Jak będzie wówczas wyglądało cięcie?
Dziękuję za odpowiedzi. Słyszałam bardzo wiele podzielonych zdań na ten temat, dlatego wolę zapytać eksperta. Maleńka

Na pytania odpowiada Barbara Pilucik, położna z infolinii poloznaradzi.pl:


Temat kolejnej ciąży po cięciu cesarskim jest coraz bardziej popularny, ponieważ coraz częściej spotykamy na sali porodowej kobiety, których poprzednia ciąża tak właśnie sie zakończyła.


Zalecany okres przerwy między ciążami po przebytej operacji to przynajmniej 2 lata. Kolejna ciąża i jej przebieg nie różni sie w znacznym stopniu od poprzednich (chociaż każda kobieta wie, że z innych przyczyn może być inaczej). Jednak prowadzenie takiej ciąży wymaga od lekarza spojrzenia na kobietę trochę pod innym kątem. Istotną róznicą jest ocena w USG, w trzecim trymestrze, grubości i ciągłości blizny na mięśniu macicy po przebytym cięciu. Poza tym należy rozważyć drogę kolejnego porodu: czy decydować sie na próbę porodu drogami natury, czy planować rozwiązanie operacyjne z wyprzedzeniem.


Zależy to od kilku czynników. Jeśli powtarza sie wskazanie do cięcia z poprzedniej ciąży, nie można decydowć się na próbę porodu naturalnego. Bierze sie także pod uwagę przebieg aktualnej ciąży, wielkość dziecka, ewentualne obciążenia współistniejące z ciążą, przeszłość położniczą matki, a także jej zapatrywania na próbę porodu drogami natury oraz wiele innych elementów.


Wielu kobietom, po poprzednim cięciu cesarskim, udaje sie kolejne dziecko urodzić w sposób fizjologiczny, wymaga to jednak dobrej oceny sytuacji i specjalnego nadzoru w trakcie porodu. Jeśli jednak należy wykonać kolejne cięcie cesarskie, cięcia chirurgicznego dokonuje się dokładnie w tym samym miejscu, a "starą" bliznę wycina.

Tematy: położna, cesarskie cięcie, ciąża po cc

Komentarze