Jak przebiega cesarskie cięcie

Ocena: 3.97/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jedynie 15% wszystkich porodów powinno być rozwiązanych poprzez cięcie cesarskie.

Tylko 10% cięć cesarskich wykonywanych jest w znieczuleniu ogólnym.
Tylko 10% cięć cesarskich wykonywanych jest w znieczuleniu ogólnym.

Cięcie cesarskie jest operacją znaną od czasów starożytnego Rzymu - wg niesprawdzonych danych nawet Juliusz Cezar przyszedł na świat właśnie w ten sposób.

Mimo że średnio tylko 15% ciąż powinno zakończyć się cesarskim cięciem, zarówno w Polsce, jak i na świecie obserwuje się stały wzrost liczby porodów operacyjnych.

Lista wskazań do cięcia cesarskiego jest bardzo długa. Mogą one wynikać z sytuacji zdrowotnej matki, nieprawidłowości położniczych, jak również być spowodowane zagrożeniami dla zdrowia i życia płodu.

Najczęstsze przeciwwskazania do porodu siłami natury, a tym samym wskazania do cc u ciężarnej, to wady serca oraz wady wzroku. Do najczęstszych nieprawidłowości położniczych zaliczamy:

Wskazania do cięcia cesarskiego ze strony płodu zazwyczaj dotyczą jego masy lub np. wahania tętna lub jego zanikania.

Jak to się robi?

Operację wykonuje się najczęściej w znieczuleniu przewodowym, tzn. środek znieczulający podawany jest "do kręgosłupa". Rodząca nie odczuwa bólu, a jednocześnie jest świadoma i może porozumiewać się z otoczeniem. Jedynie ok. 10% cięć cesarskich wykonywanych jest w znieczuleniu ogólnym, czyli tzw. "uśpieniu".

Sam zabieg operacyjny trwa ok. 20-40 minut. Polega na poprzecznym nacięciu skóry 2-3 cm powyżej spojenia łonowego. Po nacięciu skóry nacinana jest tkanka podskórna, rozsuwane mięśnie powłok brzusznych, a po dotarciu do macicy poprzecznie nacinany jest mięsień macicy i za głowę wydobywa się dziecko, a następnie łożysko. Po wyjęciu dziecka i łożyska w odwrotnej kolejności położnik szyje warstwowo. Obecnie często stosuje się nici chirurgiczne samorozpuszczalne, dzięki czemu zdejmowanie szwów nie jest już konieczne.

Po cięciu cesarskim kobieta zostaje w szpitalu od 3 do 7 dni, czyli dłużej niż po porodzie siłami natury (1-2 dni).

W przypadku cięcia cesarskiego przeprowadzonego w znieczuleniu przewodowym (z zachowaną świadomością), tak jak w przypadku porodu siłami natury, dziecko może od razu pozostać przy matce. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do natychmiastowego podjęcia nauki karmienia piersią.

 

 

 

Cesarka na życzenie?

W ostatnich latach ożywiła się dyskusja na temat cięcia cesarskiego "na życzenie", czyli bez istotnych wskazań medycznych. Powodem coraz częstszych decyzji ciężarnych o takim sposobie przeprowadzenia porodu jest lęk przed bólem związanym z porodem siłami natury lub złe doświadczenia z poprzedniego lub poprzednich porodów.

Cięcie cesarskie nie powinno całkowicie zastąpić porodu siłami natury. Jednocześnie każda kobieta przed podjęciem decyzji powinna mieć prawo do otwartej, szczerej i rzeczowej rozmowy z lekarzem położnikiem.

Tematy: poród naturalny, znieczulenie przy porodzie, cesarskie cięcie, przebieg cesarskiego cięcia

Komentarze