Cesarskie cięcie bez tajemnic

Ocena: 4.37/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zastanawiasz się, co będzie, jeśli w szpitalu okaże się, że konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia: jak zadziała znieczulenie, czy partner zostanie razem z tobą, kiedy zobaczysz swoje dziecko? I w jakich sytuacjach cesarkę planuje się z wyprzedzeniem? Oto odpowiedzi na twoje pytania!

Lekarz powinien ci wytłumaczyć, dlaczego planuje cesarskie cięcie.
Lekarz powinien ci wytłumaczyć, dlaczego planuje cesarskie cięcie.

Cesarskie cięcie to operacja, podczas której nacina się powłoki brzuszne oraz macicę kobiety, a następnie wyjmuje się z jej wnętrza noworodka. Wbrew pozorom cesarka niesie ze sobą więcej zagrożeń niż poród waginalny, wzrasta m.in. ryzyko rozwinięcia się infekcji, częściej dochodzi do groźnych krwotoków, musisz się też liczyć z dotkliwszym bólem po porodzie, dłuższym pobytem w szpitalu i wydłużonym połogiem.

Nie bez znaczenia jest także wpływ cesarskiego cięcia na twoje następne ciąże i porody: z każdą operacją zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia w kolejnej ciąży komplikacji, takich jak np. łożysko przodujące. Czasem jednak cesarka jest zabiegiem niezbędnym.

 

Planowanie cesarskiego cięcia

Może się zdarzyć, że lekarz zdecyduje o cesarskim cięciu na długo przed porodem. Tak będzie, gdy:

Przeszłaś już więcej niż jedno cesarskie cięcie. Każda operacja pozostawia blizny na macicy - wysiłek związany z porodem naturalnym mógłby doprowadzić do ich pęknięcia.

Miałaś inną operację macicy, np. usunięcie mięśniaków.

Twoje dziecko jest wyjątkowo duże. Makrosomia płodu może dotyczyć twojego dziecka, jeżeli np. chorujesz na cukrzycę.

Jesteś w ciąży mnogiej. Chociaż niektóre bliźnięta przychodzą na świat drogą naturalną, to już wieloraczki częściej rodzą się przez cesarskie cięcie.

Dziecko nie przyjęło właściwej pozycji. Cesarkę wykonuje się w przypadkach poprzecznego albo pośladkowego ułożenia płodu.

Masz łożysko przodujące. O takim łożysku mówi się, gdy częściowo lub całkowicie zasłania ono ujście szyjki macicy i uniemożliwia poród naturalny.

Jesteś nosicielką wirusa HIV. Poród waginalny groziłby zarażeniem dziecka.

Sytuacje awaryjne

Wykonanie cesarki może też okazać się konieczne niemal w ostatniej chwili. Tak się stanie, jeśli:

Szyjka macicy przestanie się rozwierać, skurcze porodowe ustaną, a dziecko zatrzyma się w kanale rodnym.

Doszło do wypadnięcia pępowiny. Istnieje wówczas ryzyko, że dziecko zostanie odcięte od dostaw tlenu.

Łożysko zaczęło się odklejać od ściany macicy - dziecko traci dopływ tlenu.

Cierpisz na opryszczkę narządów płciowych - cesarskie cięcie zmniejsza ryzyko zarażenia dziecka.

Czytaj też: Kiedy konieczne jest cesarskie cięcie

Jak się przygotować?

Do szpitala możesz trafić już na dzień przed operacją albo dokładnie w zaplanowanym terminie. Powinnaś zabrać ze sobą:

Pamiętaj, że ostatni posiłek w dniu poprzedzającym cesarkę możesz zjeść o godzinie 18, od północy nie wolno ci również przyjmować płynów. Pomyśl też o samodzielnym ogoleniu miejsc, w których będzie wykonywane nacięcie - w innym wypadku włosy łonowe usunie ci pielęgniarka.

Tuż przed operacją

Na krótko przed zabiegiem zostaniesz podłączona do aparatu KTG, pielęgniarka założy ci wenflon i podłączy kroplówkę. W odpowiedniej, szpitalnej koszuli, po wykonaniu pomiaru ciśnienia krwi i zmierzeniu temperatury zostaniesz zaprowadzona na salę operacyjną. Anestezjolog, który będzie czuwał nad tobą od początku do końca operacji, poda ci znieczulenie - zacznie ono działać już po 2-3 minutach. Sprawdź rodzaje znieczulenia do cesarskiego cięcia! Jeśli cesarka była planowana, prawdopodobnie pozostaniesz przytomna, a bezpośrednio po pojawieniu się dziecka na świecie będziesz mogła je zobaczyć. Gdyby jednak o cesarskim cięciu zdecydowano nagle, możliwe, że zostanie ono przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym.

Osoba towarzysząca

Ojciec dziecka zazwyczaj może towarzyszyć kobiecie jeszcze w drodze na salę operacyjną - bardzo ważne będzie dla ciebie jego wsparcie, ale także praktyczna pomoc, jak przeniesienie rzeczy osobistych. Rzadko się zdarza natomiast, by partnerom rodzących pozwalano na przebywanie na sali podczas operacji, zwłaszcza jeśli decyzja o niej zapada w ostatniej chwili. Dowiedz się wcześniej, czy w wybranym przez ciebie szpitalu istnieje taka możliwość.

Przebieg cesarskiego cięcia

Cała operacja trwa krótka, bo zaledwie około 30 minut. Jeśli pozostaniesz świadoma, będziesz mogła informować lekarzy o wszelkich niedogodnościach, jak np.:

  • Nagłe osłabienie
  • Zawroty głowy
  • Wrażenie powracającego czucia

Lekarz najpierw przemyje skórę środkami antyseptycznymi, a następnie wykona nacięcie (prawdopodobnie poprzeczne - około 10-15 cm nad linią bikini), przetnie powłoki brzuszne i macicę, by wreszcie wyjąć dziecko. Jedyne, co możesz poczuć, to delikatny dotyk i lekkie szarpnięcie podczas wydobywania noworodka. Po pojawieniu się malucha na świecie zobaczysz go tylko przez chwilę, zaraz potem dziecko trafi do pediatry, który będzie je badał i mierzył, a tobie w tym czasie lekarze zaczną zszywać brzuch.

Posłuchaj, co ginekolog mówi na temat przebiegu cesarskiego cięcia.

Jak przebiega cesarskie cięcie? Przeczytaj, co pisze specjalista ginekolog położnik.

Po operacji

Kiedy twoje dziecko zostanie zabrane na oddział noworodkowy, ty trafisz na salę pooperacyjną, na której możesz zostać nawet kilkanaście godzin. Tam zaopiekują się tobą pielęgniarki, dostaniesz też silne leki przeciwbólowe. Spodziewaj się następujących dolegliwości:

  • Ogólne osłabienie
  • Drżenie ciała
  • Ból głowy
  • Wymioty (po narkozie)
  • Ból rany po nacięciu - jeśli ból jest wyjątkowo silny albo wręcz narasta, koniecznie powiedz o tym lekarzowi lub pielęgniarce.

Na sali pooperacyjnej prawdopodobnie będzie już mogła dołączyć do ciebie jedna bliska ci osoba.

Czytaj też: Rana po cesarskim cięciu - pielęgnacja i problemy

Tematy: znieczulenie przy porodzie, cesarskie cięcie, cesarka, połóg, rana po cesarskim cięciu

Komentarze