Żylaki warg sromowych w ciąży – przyczyny, objawy leczenie żylaków sromu

Ocena: 4.71/5 Głosów: 64
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Żylaki warg sromowych w ciąży towarzyszą kobietom bardzo często. Zazwyczaj są niegroźne i ustępują po porodzie. Z uwagi na objawy (swędzenie warg sromowych, pieczenie czy ból) żylaki sromu są jednak uciążliwe. Jakie są sposoby na żylaki krocza?

Żylaki sromu – przyczyny – skąd się biorą żylaki krocza w ciąży?

 

Żylaki są to poszerzone i wydłużone naczynia żylne krocza (m. in. warg sromowych, pochwy). Organizm kobiety w trakcie ciąży, przystosowuje się do zapewnienia odpowiedniego ukrwienia zarówno kobiecie, jaki i dziecku. Zwiększone stężenia hormonów płciowych, czyli estrogenu i progesteronu, powodują spadek napięcia ściany naczyń oraz zwiększenie objętości krwi. Rosnące wraz z wiekiem ciąży ilości tych hormonów mogą skutkować znacznym poszerzeniem naczyń krwionośnych i w konsekwencji pojawieniem się żylaków sromu.

Przyczyną żylaków warg sromowych w ciąży jest również ucisk na naczynia w miednicy, jaki wywiera rosnący płód. Powiększająca się macica uciska żyły tamując odpływ krwi z dolnych części ciała do serca, co nasila zastój w już poszerzonych żyłach. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków krocza, dlatego większość kobiet uskarża się na nie dopiero w 3 trymestrze ciąży. Żylaki sromu w ciąży często współistnieją z hemoroidami i żylakami pochwy. Żylaki sromu mogą mieć również inne, rzadsze przyczyny, tj. endometrioza, zespół policystycznych jajników czy niewydolność żylna miednicy. Powodem ich powstawania mogą być także uwarunkowania genetyczne. 

 

Żylaki warg sromowych w ciąży – co sprzyja ich powstawaniu?

 

Oprócz czynników niemodyfikowalnych do powodów powstawania żylaków na wargach sromowych w czasie ciąży można zaliczyć takie czynniki jak:

  • mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia,
  • liczne, następujące szybko po sobie ciąże,
  • upały,
  • gorące kąpiele.

Żylakom na wargach sromowych sprzyjają także zaparcia, na które kobiety w ciąży uskarżają się dość często.

 

Objawy żylaków krocza – jak rozpoznać żylaki sromu w ciąży?

 

Pierwszymi objawami pojawiających się żylaków sromu może być swędzenie warg sromowych, pieczenie i ból pojawiający się najczęściej pod koniec dnia lub podczas wypróżniania. Typowe są także opuchnięte wargi sromowe. W późniejszym czasie dolegliwości nasilają się. Uporczywy ból i uczucie ciężkości w brzuchu pogarszają się w pozycji stojącej czy siedzącej, szczególnie ze skrzyżowanymi nogami.

Współżycie seksualne i nacisk na okolicę krocza, oprócz bólu, mogą powodować pękanie żylaków warg sromowych, krwawienia i powstawanie niewielkich ranek.

 

Żylaki warg sromowych a poród naturalny – czy żylaki są wskazaniem do cesarski?

 

Żylaki w ciąży nie są przeciwskazaniem do porodu siłami natury. Wszystko zależy jednak od wielkości i umiejscowienia żylaków. Jeśli żylaki na wargach sromowych są niewielkie i nie stanowią przeszkody do ewentualnego nacięcia krocza, nie ma przeciwskazań do porodu naturalnego.

Jeśli jednak żylaki sromu są bardzo duże, nawracające, może być zalecone wykonanie cięcia cesarskiego. Żylaki sromu mogą pękać podczas porodu w wyniku parcia. Nie jest to jednak groźne dla zdrowia kobiety i dziecka, a rodząca zwykle nie odczuwa z tego powodu dolegliwości.

 

Pieczenie i swędzenie warg sromowych – jak złagodzić objawy żylaków?

 

W zwalczaniu przykrych objawów żylaków sromu może pomóc zrównoważona regularna aktywność fizyczna. Należy unikać pozostawania w jednej pozycji przez długi czas, szczególnie siedzącej. Warto zadbać o odpowiednia bieliznę ciążową, która nie powoduje ucisku i nie zaburza krążenia.

Aby złagodzić świąd krocza i pieczenie warg sromowych, należy unikać gorących kąpieli i nasiadówek. Pomocne jest przebywanie w pozycji Simsa tj. leżenie na lewym boku z kolanami podciągniętymi do brzucha i podłożenie pod kończyny dolne i miednicę poduszek, koca, tak, aby były one uniesione w stosunku pod poziomu serca. Pozycja ta ułatwia odpływ krwi z żył miednicy i żyły głównej dolnej.

Ulgę w dolegliwościach, jakie dają żylaki na wargach sromowych, mogą przynosić chłodne okłady na okolicę krocza np. z naparu kasztanowca oraz odpowiednie maści i czopki o działaniu przeciwbólowym i łagodzącym.

 

Leczenie żylaków warg sromowych w ciąży – co na żylaki?

 

Żylaki sromu w ciąży zwykle ustępują bez leczenia do ok 3–4 miesięcy od porodu. W trakcie ciąży leczone są objawowo. Jeśli jednak żylaki krocza po porodzie nie znikają, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Do powikłań żylaków krocza należą: zakrzepica żył miednicy mniejszej, częstomocz, zaparcia, wzdęcia. Wywiad, badanie przedmiotowe, a także badania dodatkowe pozwolą na zlokalizowanie niewydolnego naczynia.

Do badań służących diagnozowaniu przyczyn przetrwałych żylaków należą: USG Doppler, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy flebografia żył miednicy mniejszej i jamy brzusznej. Usuwanie żylaków przeprowadza się chirurgicznie za pomocą skleroterapii lub embolizacji wewnątrznaczyniowej. Są to nowoczesne, małoinwazyjne metody, które zapewniają szybki powrót do zdrowia. Jeśli żylakom sromu towarzyszą żylaki kończyn dolnych, powinny być one operowane w tym samym czasie. Skuteczniej zapobiega to nawrotom choroby. Żylaki można leczyć farmakologicznie preparatami wzmacniającymi ścianę naczyń jak rutozyd, diosmina czy wyciąg z kasztanowca.

Tematy: żylaki warg sromowych w ciąży, żylaki sromu w ciąży, żylaki krocza w ciązy, opuchnięte wargi sromowe, swędzenie warg sromowych, pieczenie warg sromowcyh

Komentarze