Żółte upławy w ciąży – co oznacza żółty śluz w ciąży?

Ocena: 3.74/5 Głosów: 9
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyczyna żółtego śluzu w ciąży nie musi wiązać się z chorobą. Zjawiskiem naturalnym jest żółty śluz po luteinie przyjmowanej dopochwowo. Jeżeli jednak poza żółtą wydzieliną z dróg rodnych u ciężarnej pojawiają się inne niepokojące objawy, np. swędzenie i pieczenie pochwy czy obrzęk warg sromowych, należy zgłosić się do lekarza. Dolegliwości te mogą oznaczać rzęsistkowice, czyli zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Jak leczyć infekcję i czy jest ona groźna dla matki i dziecka?

Fotolia

Upławy w ciąży – czy to normalne i bezpieczne? 

 

Wydzielina z pochwy w ciąży pojawia się w zwiększonych ilościach z uwagi na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, przede wszystkim zwiększenie stężenia estrogenu. W bardzo wczesnej ciąży wydzielina ta tworzy wewnątrz szyjki macicy tzw. czop śluzowy, którego zadaniem jest ochrona płodu przed chorobotwórczymi patogenami z zewnątrz.

Odejście czopa śluzowego jest oznaką zbliżającego się porodu. Wodnista wydzielina z pochwy, którą można zauważyć na bieliźnie, może być wydalona jednorazowo lub w ciągu nawet kilkunastu dni, wszystko uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji kobiety.

Śluz z dróg rodnych jest przezroczysty bądź podbarwiony krwią. Jeżeli jednak krwista wydzielina z pochwy pojawi się przed upływem 37 tygodnia ciąży, konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż może to być objaw porodu przedwczesnego. 

Częstszym zmartwieniem ciężarnych jest jednak żółte zabarwienie śluzu. Co oznaczają żółte upławy w ciąży

 

Żółte upławy – co oznacza żółty śluz w ciąży? 

 

Dość częstą przyczyną żółtej wydzieliny z pochwy w ciąży jest stosowanie tabletek dopochwowych z luteiną. W tym wypadku kobiety są uprzedzane przez lekarza o tym, że żółte upławy po luteinie są zjawiskiem normalnym i nie towarzyszą im inne objawy

Jeżeli jednak pojawia się żółty śluz w ciąży, a dodatkowo pojawiają się inne dolegliwości, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zakażeniem rzęsistkiem pochwowymTrichomonas vaginalis. Infekcja tym pasożytem powoduje jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, czyli rzęsistkowicę

Rzęsistkowica w ciąży może przebiegać bezobjawowo, co wiąże się z ryzykiem powikłań, ponieważ kobieta nie wie, że choruje, w tym wypadku dopiero zarażenie partnera seksualnego i objawy, które pojawiają się u niego są wskazówką, że ciężarna jest chora i należy wdrożyć leczenie. Jeśli mamy do czynienia z objawowym zakażeniem, pierwsze symptomy pojawiają się po około 1 do 3 tygodni od zarażenia.

 

Rzęsistkowica – objawy zakażenia w ciąży 

 

Wśród objawów rzęsistkowicy najczęściej zgłaszane są takie dolegliwości, jak:

  • obfita, żółta wydzielina z pochwy,
  • swędzenie pochwy i świąd okolicy krocza,
  • pieczenie pochwy,
  • obrzęk warg sromowych i ścian pochwy.

Często zakażeniu towarzyszy zapalenie dróg moczowych. Pojawia się ból i swędzenie cewki moczowej i pieczenie podczas oddawania moczu. Typowy jest także częstomocz.

 

Dlaczego żółte upławy w ciąży są groźne? 

 

Żółty śluz z pochwy w czasie ciąży nie może być ignorowany. Jeśli zakażenie rzęsistkiem pochwowym nie jest odpowiednio leczone, może dochodzić do rozprzestrzeniania się drogą wstępującą do macicy, jajowodów i narządów miednicy, powodując zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID), objawiające się znacznym dolegliwościami. Poza żółtą wydzieliną z pochwy może pojawić się krwawienie z dróg rodnych. Typowy jest także ból w dole brzucha i ból w dole pleców, gorączka, nudności i wymioty, a także bolesne stosunki. 

W badaniu ginekologicznym lekarz zauważy najczęściej liczne grudki na ścianach pochwy, uszkodzenia nabłonka oraz tzw. „szyjkę truskawkową”. Dodatkowo, aby postawić rozpoznanie oprócz charakterystycznych objawów i wyglądu narządów płciowych w badaniu, pomocne może okazać się pobranie wymazu i wykonanie badania pod mikroskopem.

 

Leczenie rzęsistkowicy – jak pozbyć się żółtego śluzu? 

 

Rzęsistkowica jest chorobą całkowicie wyleczalną przy odpowiednim stosowaniu leków. W trakcie terapii stosujemy doustne preparaty metronidazolu lub tynidazolu, antybiotyki dostępne tylko i wyłącznie na receptę. U kobiet dodatkowo stosuje się preparaty metronidazolu w postaci globulek lub tabletek dopochwowych. W trakcie terapii nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może skutkować to toksycznym działaniem metabolitów alkoholu.

W przypadku kobiet, u których pojawiają się żółte upławy na początku ciąży, czyli zakażenie występuje w pierwszym trymestrze, leczenie ma swoje ograniczenia. Metronidazol, który jest lekiem z wyboru jest przeciwwskazany w I trymestrze, wtedy najczęściej stosowane są globulki lub tabletki dopochwowe, które są uznane za bezpieczniejsze dla rozwijającego się dziecka, choć mniej skuteczne w leczeniu zakażenia. Żółte upławy pod koniec ciąży czyli rzęsistkowica pod koniec II-go i w III-im trymestrze ciąży dopuszcza się stosowanie doustnego preparatu metronidazolu.

Należy pamiętać, że podstawową zasadą leczenia rzęsistkowicy w ciąży i poza nią, jest leczenie obojga partnerów seksualnych. W trakcie leczenia należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych. Jeśli chodzi o zapobieganie zakażenia, podobnie jak w wypadku innych chorób przenoszonych droga płciową, najskuteczniejszą metodą jest unikanie ryzykownych zachowań seksualnych oraz wierność partnerów.

 

Jakie są powikłania rzęsistkowicy?

 

Nieleczona choroba może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Jak już wspomniano, skutkiem rzęsistkowicy jest zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID), a w konsekwencji, niepłodność. Dlatego niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie i leczenie zakażenia. U kobiet ciężarnych zakażenie Trichomonas vaginalis związane jest z powikłaniami takimi jak:

  • niska masa urodzeniowa dziecka,
  • przedwczesne pęknięcie błon płodowych.

Ze względu na możliwość poważnych powikłań nieleczonego zakażenia, w przypadku zaobserwowania żółtej wydzieliny z dróg rodnych i innych niepokojących objawów należy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, który rozważy jakie leczenie w danym przypadku będzie najlepsze dla mamy i dziecka.

Tematy: żółte upławy w ciąży, żółty śluz w ciąży, żółta wydzielina w ciąży, objawy rzęscitkowicy, rzęsistkowica w ciąży, upławy w ciąży

Komentarze