Zaparcia w ciąży – przyczyny i sposoby na problemy z wypróżnianiem w ciąży

Ocena: 4.87/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zaparcia w ciąży to powszechny problem kobiet ciężarnych. Problemy z wypróżnianiem w ciąży są spowodowane zmianami w organizmie spowodowanymi przez ciążę. Inną przyczyną zaparć w ciąży jest m.in. nieprawidłowe odżywianie. Sposobem na zaparcia będzie np. dieta na zaparcia bogata w błonnik. Jakie leki na zaparcia w ciąży stosować? Jakie są naturalne i domowe sposoby na zaparcia i problemy z wypróżnianiem w ciąży?

Fotolia

Problemy z wypróżnianiem i zaparcia w ciąży – co oznaczają?

 

Problemy z wypróżnianiem w ciąży dotyczą połowy kobiet. Są one spowodowane naturalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety, ale też niewłaściwą dietą.

Aby poradzić sobie z problemem, należy stosować wysokobłonnikową dietę, pić dużo wody i uprawiać lekką aktywność fizyczną. Istnieją też domowe kuracje skuteczne przy zatwardzeniu w ciąży.

 

Zaparcia w ciąży – jakie są przyczyny?

 

Zatwardzenie w ciąży to problem wielu kobiet. Dotyczy on nawet połowy ciężarnych i zwykle towarzyszy drugiemu i trzeciemu trymestrowi. O zaparciach mówimy, kiedy wypróżnienie występuje rzadziej niż raz na 3 dni, stolec jest twardy i trudno się go pozbyć z jelit.

Zaparciom w ciąży często towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia, parcie bez możliwości oddania stolca i ból. Długotrwałe zaparcia mogą prowadzić do powstania żylaków odbytu (hemoroidów). Zwiększona skłonność do zaparć jest związana ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety.

Dużą rolę odgrywa progesteron – hormon niezbędny do podtrzymania ciąży – oraz relaksyna, dzięki której mięśnie i stawy stają się bardziej elastyczne, co umożliwia naturalny poród. Hormony te działają rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego, co powoduje mniejszą kurczliwość mięśni gładkich, słabsze ruchy perystaltyczne jelit i wolniejsze przesuwanie się pokarmu.

Z punktu widzenia dziecka rozwijającego się w łonie matki jest to bardzo korzystne – powolny pasaż treści pokarmowych umożliwia bardziej efektywne wchłanianie składników odżywczych do krwiobiegu matki i lepsze odżywienie dziecka.

Na zaparcia w ciąży oddziałuje też rozrost macicy, która coraz bardziej uciska na narządy wewnętrzne, w tym na jelita, przez co spowolnieniu ulegają ruchy robaczkowe.

 

Dieta na zaparcia – jaka dieta na problemy z wypróżnianiem w ciąży?

 

Zaparcia i wzdęcia w ciąży mogą być spowodowane nie tylko naturalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety, ale też stosowaniem niewłaściwej diety. Przy zaparciach wskazana jest dieta wysokobłonnikowa, która dostarcza 2540 g błonnika dziennie.

Dieta na zaparcia powinna się opierać na: warzywach, kaszach, brązowym ryżu, razowym pieczywie i makaronach, orzechach i owocach, czyli produktach naturalnie wysokobłonnikowych.

Należy pamiętać, że nie wolno od razu zastosować wysokiej porcji błonnika, jeśli dotychczas stosowało się dietę ubogą w ten składnik. Produkty o wysokiej zawartości błonnika trzeba włączać do jadłospisu stopniowo. W przeciwnym wypadku nieprzystosowany organizm zareaguje jeszcze większym zaparciem.

 

Co jeść na zaparcia?

 

W diecie wysokobłonnikowej niezbędna jest woda w ilości 23 litry dziennie. Taka ilość płynów umożliwi napęcznienie błonnika na zaparcia, rozluźnienie stolca i jego łatwiejsze przejście przez jelita oraz wydalenie.

Dieta na zaparcia w ciąży powinna zawierać:

  • produkty dostarczające błonnika pokarmowego (warzywa, owoce świeże i suszone, kasze, płatki zbożowe, otręby zbożowe, pieczywo i makaron z mąki razowej, brązowy ryż),
  • produkty wpływające pozytywnie na stan mikroflory bakteryjnej jelit (kiszona kapusta i ogórki, jogurt naturalny, kefir, maślanka),
  • duże ilości wody.

Przy zaparciach w ciąży należy zrezygnować z: przetworów z białej mąki – chleba, makaronów, ciasteczek, białego ryżu i drobnych kasz, słodzonych napojów gazowanych i niegazowanych, cukru, czekolady i kakao, mocnej czarnej kawy i herbaty, żywności wysokoprzetworzonej, bananów.

 

Naturalne i domowe sposoby na zaparcia – co na zaparcia w ciąży?

 

Sposoby na zaparcia w ciąży obejmują nie tylko dietę. Warto włączyć lekką aktywność fizyczną w postaci spacerów, marszów, pływania lub zestawów ćwiczeń specjalnie skomponowanych dla kobiet w poszczególnych trymestrach ciąży. Ruch powoduje wzmożoną pracę jelit i ułatwia regularne wypróżnianie.

Bardzo ważne jest wyrobienie sobie nawyku wypróżniania zawsze o tej samej porze – najlepiej rano, ponieważ wtedy jelito grube jest najbardziej aktywne. Nie należy wstrzymywać parcia i odkładać wypróżnienia na później, gdyż odruch szybko zanika. Dobrze jest wstawać nieco wcześniej, aby mieć czas na poranną wizytę w toalecie po śniadaniu.

Skuteczne przy zaparciach w ciąży mogą okazać się domowe i naturalne sposoby na zaparcia:

  • picie siemienia lnianego – należy zacząć od wypijania na czczo mieszanki z 1 łyżeczki siemienia lnianego zalanego szklanką wody (zostawić do napęcznienia) i popitego dodatkowo szklanką wody. Następnie zwiększać stopniowo ilość aż do wypijania rano i wieczorem mieszanki z 2 łyżek siemienia z wodą.
  • jedzenie namoczonych suszonych śliwek – zalać 5 suszonych śliwek gorącą wodą, zostawić na noc, rano zjeść śliwki i wypić wodę,
  • jedzenie świeżych śliwek,
  • jedzenie kiwi przed posiłkami.

Zaparcia w ciąży – co robić? Pomocne może okazać się także wypijanie na czczo szklanki wody z cytryną lub mieszanki z 1 łyżki oliwy z oliwek z sokiem z połowy cytryny (na czczo).

 

Zaparcia w ciąży – jakie leki na zaparcia?

 

Co jest dobre na zaparcia? Jeśli domowe kuracje okażą się nieskuteczne, można sięgnąć po preparaty z apteki bezpieczne dla kobiet w ciąży. Należy do nich laktuloza, która przechodzi w niezmienionej formie do jelita grubego, ulega tam rozkładowi do kwasu mlekowego i octowego, które rozmiękczają stolec i nasilają ruchy perystaltyczne jelit.

Jakie leki na zaparcia w ciąży? Doraźnie można stosować czopki glicerynowe. Pomocna może się okazać kuracja dobrymi probiotykami, która umożliwia rozrost korzystnych bakterii jelitowych. Przed zastosowaniem preparatów farmakologicznych najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Na zaparcia i wzdęcia w ciąży pomocne mogą okazać się także zioła lub ziołowe tabletki na trawienie, których stosowanie, w przypadku ciąży czy karmienia piersią, trzeba zawsze skonsultować z lekarzem.

Tematy: zaparcia w ciąży, problemy z wypróżnianiem w ciąży, sposoby na zaparcia, dieta na zaparcia, co na zaparcia w ciąży, domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Komentarze