Zapalenie pochwy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie pochwy w ciąży może przyjmować postać zakażenia bakteryjnego, grzybicy pochwy, a także infekcji wirusowej. Do objawów należy swędzenie i pieczenie pochwy, a także nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych. Szczególnie groźne dla ciężarnej i dziecka jest bakteryjne zapalenie pochwy, które może doprowadzić m.in. do porodu przedwczesnego. Po zauważeniu świądu okolic intymnych czy upławów, należy skonsultować się z ginekologiem.

Zapalenie pochwy w ciąży – przyczyny infekcji intymnych

Zapalenie pochwy może dotyczyć kobiet w każdym wieku, również nie będących w ciąży. Jadnak infekcje intymne w ciąży zdarzają się bardzo często. Wynika to ze zmian kwasowości w środowisku pochwy i rozpulchnienia błony śluzowej dróg rodnych pod wpływem hormonów ciążowych.

Z jednej strony są to warunki, w których naturalny system ochrony przed bakteriami i drożdżakami jest osłabiony i sprzyja zakażeniom. Z drugiej strony delikatnie nabrzmiała błona śluzowa dróg rodnych jest podatna na otarcia powstające np. podczas stosunku. Przez takie drobne uszkodzenia z łatwością wnikają bakterie i grzyby, będące przyczyną infekcji pochwy w ciąży.

Zobacz też: Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?

Świąd i pieczenie pochwy, upławy – grzybica czy zapalenie bakteryjne?

Część ciężarnych nie zgłasza żadnych objawów zakażenia pochwy, nawet gdy podczas badania ginekologicznego można u nich obserwować cechy infekcji dróg rodnych. Są to często skąpoobjawowe infekcje wirusowe i drożdżakowe. Inne kobiety zgłaszają takie dolegliwości, takie jak swędzenie pochwy i pieczenie pochwy. Są to typowe objawy grzybicy pochwy i zakażenia bakteryjnego, choć przejściowo mogą pojawić się także po mechanicznym uszkodzeniu nabłonka podczas stosunku. Do charakterystycznych cech infekcji intymnych w ciąży należy również zmiana charakteru wydzieliny wydobywającej się z dróg rodnych. Jej zapach i barwa pomagają we wstępnym określeniu przyczyny choroby:

  • bezbarwny lub lekko mleczny śluz – prawidłowy, może być bardziej obfity w początkach infekcji oraz przed porodem;
  • suchość pochwy lub biała grudkowata wydzielina z pochwy o niewyczuwalnym zapachu – to prawdopodobnie grzybica pochwy wywołana przez drożdże z rodzaju Candida;
  • żółtawe lub zielonkawe upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu – infekcja bakteryjna;
  • obfita, pienista żółto-zielona wydzielina o nieprzyjemnym zapachu – rzęsistkowica (choroba przenoszona drogą płciową, ale też np. przez używanie zabrudzonych ręczników).

Nieleczona infekcja pochwy w ciąży może się rozprzestrzenić na pobliskie okolice ciała. Zakażenie rzęsistkiem lub bakteryjne zapalenie pochwy może doprowadzić do zapalenia cewki moczowej i pęcherza. Natomiast grzybicze zapalenie pochwy zajmując wargi sromowe powoduje ich stan zapalny i intensywne swędzenie okolic intymnych, a nawet podrażnienie skóry całego krocza i pachwin.

Czy stan zapalny pochwy w ciąży jest groźny?

Pochwa stanowi najprostszą drogę dla przenoszenia czynników zakaźnych wprost do macicy, gdzie znajduje się dziecko. Większość infekcji wirusowych pochwy jest groźna jedynie w chwili porodu, kiedy dziecko przechodząc przez kanał rodny może ulec zakażeniu.

Grzybicze zapalenie pochwy jest nieprzyjemne w odczuciu ciężarnej, jednak nie dotyka bezpośrednio malucha. Niemniej jednak ułatwia zakażenie pochwy bakteriami. Te z kolei potrafią przedostać się do macicy gdzie powodują zakażenie błon płodowych. Błony te można obrazowo porównać do balonika, w którym znajduje się dziecko i wody płodowe. Zakażenie błon płodowych może spowodować „pęknięcie balonika” zwane profesjonalnie przedwczesnym pęknięciem błon płodowych. Może to być przyczyną porodu przedwczesnego czy zakażenia dziecka.

Jak leczyć infekcje pochwy w ciąży?

Po pierwsze zapaleniu pochwy w ciąży najlepiej zapobiegać, stosując prawidłową (nie za częstą) higienę okolic intymnych za pomocą specjalnych płynów do higieny intymnej dla ciężarnych. Kiedy jednak pojawią się niepokojące objawy zapalenia pochwy najlepiej skonsultować się z ginekologiem, który przeprowadzi badanie i zapisze niezbędne leki. Lekarz dysponuje też możliwością pobrania wymazu z pochwy w celu badania bakteriologicznego i mikologicznego. Można w ten sposób jednoznacznie określić przyczynę infekcji i wdrożyć celowane leczenie.

Swędzenie i pieczenie okolic intymnych w ciąży wskazuje na rozwijanie się choroby zwanej zapaleniem pochwy. W przypadkach kiedy objawy nie są bardzo nasilone i obserwujemy wydzielinę charakterystyczną dla zapalenia grzybiczego można podjąć wstępne leczenie samodzielnie. Jeżeli infekcja pochwy staje się coraz bardziej dokuczliwa lub wypływająca wydzielina ma nieprzyjemny zapach, warto umówić się na pilną wizytę do ginekologa. Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży może być przyczyną porodu przedwczesnego, a domowe sposoby jego leczenia okazują się często nieskuteczne.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Magdalena Szumska

Lekarz

Ginekolog w jednym z poznańskich szpitali. Absolwentka UM Poznaniu. Interesuje się ginekologią i położnictwem oraz onkologią. Hobbystycznie uprawia kajakarstwo i zajmuje się fotografią.   

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Grzybica pochwy w ciąży – leki i sposoby leczenia objawów grzybicy

 

Swędzenie pochwy w ciąży – przyczyny świądu warg sromowych i sromu

 

Nadżerka szyjki macicy w ciąży – co to jest, jak wygląda, diagnostyka i leczenie

 

Upławy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby

 

Ból pochwy w ciąży – przyczyny kłucia i bólu w pochwie w czasie ciąży

 

Higiena intymna w ciąży – jak dbać o zdrowie intymne?

 

Infekcje pochwy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Infekcje intymne w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie infekcji pochwy w ciąży