Zakazane w pierwszym trymestrze

Ocena: 2.67/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Początek ciąży to czas wielkich zmian: modyfikujesz dietę, pozbywasz się nałogów i niezdrowych przyzwyczajeń, dostosowujesz tryb życia do swojego stanu. Nagle przybywa też zakazów – czego nie wolno ci robić w pierwszym trymestrze ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży zrezygnuj z nadmiernego wysiłku.
W pierwszym trymestrze ciąży zrezygnuj z nadmiernego wysiłku.

Niebezpieczne sporty

Na razie zapomnij o tych rodzajach aktywności fizycznej, które sprzyjają upadkom, wstrząsom i wszelkiego typu urazom. Nie powinnaś więc grać w koszykówkę, jeździć na nartach i konno, lepiej unikaj też jazdy na rowerze, bo upadek mógłby okazać się groźny. Chroń przede wszystkim brzuch - mocne uderzenie w okolice podbrzusza może zagrażać ciąży. Nie rezygnuj jednak całkowicie ze zdrowego ruchu - wybieraj pływanie, spacery, jogę. Pamiętaj przy tym, by się nie forsować, zwłaszcza jeśli przed zajściem w ciążę nie uprawiałaś regularnie sportu. Sprawdź zasady bezpieczeństwa przy wykonywaniu ćwiczeń podczas ciąży!

Palenie papierosów

Trudno ci rozstać się z nałogiem, nawet gdy już wiesz, że spodziewasz się dziecka? Postaraj się jak najszybciej rzucić palenie - paląc, zwiększasz ryzyko poronienia, a dziecko narażasz na poważne problemy ze zdrowiem. Czas w tym przypadku ma znaczenie: odpowiednio wczesne rozstanie z papierosami daje twojemu dziecku szansę na odrobienie strat i dalsze, prawidłowe już przybieranie na wadze oraz rozwój. Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży ryzyko wystąpienia ciążowych komplikacji czy poronienia będzie stale wzrastać, najgorsze dla dziecka są dwa ostatnie miesiące ciąży, podczas których jest ono zmuszane do kontaktu z dymem tytoniowym. Pamiętaj, że bierne palenie również bardzo wam szkodzi!

Podnoszenie ciężarów

Nadmierny wysiłek, jaki wiąże się z dźwiganiem ciężkich toreb, ale również z pracami remontowymi czy zwykłym sprzątaniem, jest teraz zdecydowanie niewskazany, może nasilić ciążowe dolegliwości, jak choćby bóle pleców, ale grozi również krwawieniem z dróg rodnych, a nawet może prowadzić do poronienia Zrezygnuj z każdej aktywności natychmiast, gdy tylko poczujesz się zmęczona, osłabiona albo zacznie ci dokuczać ból w podbrzuszu.

Przegrzanie organizmu

Długie gorące kąpiele, sauna, jaccuzi - wszystkie te przyjemności będą musiały poczekać. Wzrost temperatury twojego ciała, a także gwałtowne zmiany temperatury mogą być niebezpieczne dla płodu: twój puls przyspiesza, spada ciśnienie, a naczynia krwionośne rozszerzają się - wzrasta ryzyko m.in. nieprawidłowych skurczów macicy. Uwaga! Nawet jeśli w późniejszych miesiącach ciąży skorzystasz z sauny, pamiętaj, by po wyjściu z niej pod żadnym pozorem nie brać zimnego prysznica!

Niektóre zabiegi kosmetyczne

W pierwszym trymestrze ciąży nie wolno ci korzystać z pełnej oferty gabinetów kosmetycznych: nie dla ciebie są teraz zabiegi pielęgnacyjne na ciało, ujędrniające i niwelujące rozstępy, aromaterapia oraz masaże, a na oczyszczanie twarzy umówić się możesz dopiero w drugim trymestrze. Pamiętaj, że w ciągu całych dziewięciu miesięcy zakazane są zabiegi antycellulitowe (z użyciem kosmetyków z kofeiną), wyszczuplające, drenujące (podwyższają ciśnienie), detoksykujące (powodują rozgrzanie skóry), z wykorzystaniem prądu i ultradźwięków, a także depilacja laserowa oraz depilacja woskiem.

A co z seksem?

Wiadomość o ciąży, twoje złe samopoczucie i lawina często sprzecznych emocji mogą obniżyć libido, zarówno twoje, jak i partnera. Jeśli jednak nie kochacie się z obawy o zdrowie dziecka, warto porozmawiać na ten temat z lekarzem - gdy ciąża przebiega prawidłowo, nie ma ryzyka poronienia, a wam po prostu brakuje wspólnej bliskości, seks jest wręcz wskazany! Ginekolodzy zabraniają zbliżeń jedynie w naprawdę wyjątkowych sytuacjach.

Jakie pozycje wybierać, uprawiając seks w ciąży? Posłuchaj rad ginekologa:

 

 

Tematy: kosmetyki, dieta w ciąży, papierosy w ciąży, sport w ciąży, seks w ciąży

Komentarze