Wygraj z bólem głowy

Ocena: 4.3/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dokuczają zwłaszcza na początku ciąży, są męczące i często silniejsze niż bóle, których doświadczałaś przed ciążą, a w niektórych sytuacjach mogą zwiastować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Jak walczyć z ciążowymi bólami głowy?

Z bólem głowy zmaga się większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.
Z bólem głowy zmaga się większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak większość ciążowych dolegliwości, także bóle głowy są najprawdopodobniej spowodowane burzliwymi zmianami hormonalnymi w twoim organizmie. Dodatkowo na twoją niekorzyść działa zmęczenie i niedobór snu, znaczenie może mieć również stres oraz spożywanie produktów z kofeiną (uważaj na kawę i herbatę!). Ból głowy nasila się też, gdy odczuwasz głód lub jesteś odwodniona. Niestety, zdarza się, że właśnie w czasie ciąży kobieta po raz pierwszy w życiu spotyka się z dotkliwymi bólami migrenowymi

Pocieszający niech będzie fakt, że bóle głowy w końcu ustąpią - wiele ciężarnych wyraźną poprawę dostrzega wraz z początkiem drugiego trymestru ciąży. Jak radzić sobie do tego czasu?

Domowe sposoby na ból głowy

Okład. Ciepły okład połóż na czoło lub kark - w zależności od tego, w którym miejscu zlokalizowany jest ból.

Chłodny prysznic. Przyniesie ci ulgę, o ile woda nie będzie zbyt ciepła (unikaj gorących kąpieli!). Możesz też ochlapać twarz letnią wodą.

Wypoczynek. Postaraj się wysypiać i - w razie ataku bólu - odpoczywać w cichym, zaciemnionym pomieszczeniu.

Częste posiłki. Zawsze miej przy sobie drobne przekąski (owoce, jogurt, surowe warzywo), jedz regularnie, co 2-3 godziny, niewielkie posiłki, by nie doprowadzić do nagłego spadku poziomu cukru we krwi. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu - wypijaj około 2 litrów płynów dziennie.

Prowadź notatnik, w którym będziesz zapisywać swoją codzienną aktywność oraz pokarmy i napoje, jakie włączasz do swojej diety. To pozwoli ci wychwycić zależności pomiędzy trybem życia, jaki prowadzisz, a atakami bólu. W ten sposób łatwiej ci będzie ustalić przyczynę dolegliwości.

Rozważ alternatywne metody walki z uciążliwymi bólami głowy. Pomyśl np. o akupunkturze, zajęciach jogi albo profesjonalnych masażach, wypróbuj też masaż w wykonaniu partnera albo innej bliskiej osoby. Dobrym rozwiązaniem może okazać się ruch - gimnastyka, spacery, zajęcia fitness dla ciężarnych - sport pomoże ci uporać się ze stresem, dzięki czemu bóle głowy szybciej znikną.

Czy leki na ból głowy są bezpieczne?

Przyjmowanie jakichkolwiek medykamentów najpierw uzgodnij z lekarzem, leczenie przykrych dolegliwości na własną rękę może bowiem okazać się szkodliwe i dla ciebie, i dla dziecka.

Unikaj stosowana aspiryny i ibuprofenu oraz wydawanych na receptę środków przeciwmigrenowych - są zbyt silne. Bezpieczniej będzie, jeśli wybierzesz lek z paracetamolem (Apap, Panadol).

Instrukcja obsługi leków przeciwbólowych

Kiedy ból głowy jest groźny?

Najczęściej ciążowe bóle głowy wiążą się jedynie z pogorszeniem samopoczucia, nie są jednak powodem do niepokoju - to naturalny objaw, efekt działania hormonów i innych czynników, które są charakterystyczne dla okresu ciąży.

Zwróć uwagę, czy ból pojawił się u ciebie po raz pierwszy oraz spróbuj określić jego natężenie - w przypadku wyjątkowo silnego, nagłego bólu zawsze trzeba ustalić jego przyczynę.

Nasilone bóle głowy w drugim i trzecim trymestrze ciąży mogą sygnalizować niezwykle niebezpieczny stan przedrzucawkowy. Towarzyszące mu objawy to:

  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Białkomocz
  • Obrzęki

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

  • Jesteś w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, ból głowy jest bardzo silny, cierpisz na obrzęki, bóle w nadbrzuszu, pocisz się, szybko przybierasz na wadze.
  • Mocny ból głowy pojawił się nagle, jest nie do zniesienia i nie ustępuje.
  • Bólowi głowy towarzyszy gorączka, dreszcze, zaburzenia wzroku i mowy.
  • Ból głowy poprzedzony był twoim upadkiem lub uderzeniem się w głowę.

Czym jest zatrucie ciążowe, tłumaczy ginekolog, Agnieszka Antczak-Judycka:

Tematy: migrena, ból głowy, ból głowy w ciąży, ciśnienie w ciąży, obrzęki w ciąży

Komentarze