Wydzielina z pochwy w ciąży – jak powinna wyglądać? Co powinno zaniepokoić w upławach?

Ocena: 5/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Prawidłowa wydzielina z pochwy jest stanem fizjologicznym zarówno u kobiet, które nie są w ciąży, jak i u ciężarnych. Jakie pełni ona funkcje oraz o czym mogą świadczyć nieprawidłowości w jej kolorze, konsystencji czy zapachu? Jak wygląda wydzielina z pochwy w ciąży i kiedy należy udać się do lekarza, by rozwiać wątpliwości dotyczące jej prawidłowości?

Wydzielina z pochwy – co to jest i jak wygląda?

Kobiety mogą ją obserwować praktycznie przez cały cykl, chociaż u każdej z nich ilość zdrowej wydzieliny może być nieco inna. Jest to jedna z funkcji tej substancji. Ma ona za zadanie informować, w której fazie cyklu miesiączkowego się znajdujemy. Tuż po zakończeniu okresu śluzu z pochwy zazwyczaj jest niewiele, jednakże im bliżej owulacji, tym jego ilość się zwiększa. Ma on kolor przezroczysty i jest ciągnący się. Kobieta może wręcz odczuwać to, że jest dość mocno wilgotna. Szczyt śluzu przypada na czas jajeczkowania. Po nim wydzielina znów staje się coraz bardziej mleczna, mało rozciągliwa i grudkowata. To objaw bezwzględnej niepłodności, występującej po owulacji.

Oczywiście planując dziecko lub zapobiegając ciąży, nie można polegać jedynie na tym wskaźniku, jednakże jest on bardzo ważnym elementem samoobserwacji.

Śluz z pochwy – do czego służy?

Oprócz informowania, w którym okresie cyklu menstruacyjnego znajduje się kobieta, wydzielina z pochwy pełni także inne role:

  • rolę oczyszczającą wewnętrzne narządy płciowe z patogenów, na przykład bakterii, martwego nabłonka, ale także drobnych zanieczyszczeń fizycznych;
  • pomaga plemnikom w przenoszeniu się w głąb organizmu lub wręcz przeciwnie, utrudnia im tę drogę, w zależności od tego, czy kobieta ma akurat dni płodne, czy też nie;
  • ochrania organizm przed infekcjami oraz utrzymuje prawidłowe ph pochwy.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy – przyczyny

Zdrowa wydzielina może przybierać kolor od mlecznobiałego do przezroczystego niczym białko jaja kurzego. Ma również zupełnie neutralny zapach. Jeżeli wydzielina zmienia się na białą, szczególnie w okresie przed owulacją bądź w jej trakcie, a do tego kobiecie towarzyszą takie objawy jak świąd i pieczenie, czy nawet obrzęk zewnętrznych narządów płciowych, może to oznaczać, że pochwę zaatakowała grzybica. Stanowi ona aż 25% wszystkich infekcji pochwy.

Z kolei jasnobrązowa wydzielina, szczególnie występująca bezpośrednio po miesiączce, może sugerować takie problemy, jak nadżerka, mięśniaki czy polipy macicy, a nawet raka szyjki macicy. Niektóre kobiety mogą ją brać za przedłużającą się miesiączkę, ale jeżeli objawy występują dwa lub więcej cykli z rzędu, koniecznie należy udać się do lekarza.

Szare, jednorodne, pieniste upławy o rybim zapachu mogą zaś świadczyć o infekcji bakteryjnej, zaś bardzo obfite, o silnej nieprzyjemnej woni, wskazują na zakażenie rzęsistkiem. W każdym z tych przypadków wskazana jest jak najszybsza konsultacja lekarska. A jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina w ciąży?

Zobacz też: Ciąża sprzyja infekcjom intymnym

Wydzielina z pochwy w ciąży – jak wygląda i kiedy może się pojawić?

Zazwyczaj śluz w ciąży jest jednorodny, jeżeli chodzi o kolor i konsystencje, ma kolor od przezroczystego po mleczny. Jest także neutralny, jeśli chodzi o zapach. Jego ilość może się zwiększać, jednakże nie jest to powód do niepokoju. W pierwszym trymestrze, zazwyczaj jeszcze wtedy, kiedy kobieta nie wie, że jest w ciąży, śluz z pochwy może przybierać różowawe zabarwienie. Dzieje się tak na skutek plamienia związanego z implantacją zarodka.

Lekarz będzie zwracał baczną uwagę na stan wydzieliny z pochwy podczas każdego badania, zarówno w I, II jak i III trymestrze ciąży. Powód? Jakość wydzieliny, jej kolor i zapach mogą dużo powiedzieć o zdrowiu kobiety ciężarnej. O ile jest to wydzielina prawidłowa, chociaż jest jej więcej niż przed ciążą, można mówić o śluzie fizjologicznym.

Śluz w ciąży może się dodatkowo pojawić:

  • po luteinie,
  • po badaniu ginekologicznym,
  • po stosunku.

Ciąża a niepokojąca wydzielina z pochwy

Niestety podczas ciąży również mogą zdarzyć się infekcje intymne. Jeżeli śluz nagle zmienia kolor na biały, szary czy brązowy, może to oznaczać infekcję bakteryjną czy grzybiczą. Dlatego, jeżeli tylko wydzielina zaczyna wyglądać inaczej niż zwykle, a do tego intensywnie i nieprzyjemnie pachnie oraz towarzyszą temu objawy, takie jak pieczenie czy silne swędzenie, oznacza to, że jak najszybciej należy się skontaktować ze swoim ginekologiem. W ciąży nawet drobna infekcja, kiedy nie będzie prawidłowo leczona, może być groźna, dlatego żadnych specyfików nie wolno stosować na własną rękę.

Również bardzo niepokojącym symptomem jest zabarwienie wydzieliny z pochwy krwią. Szczególnie jeżeli obok tego objawu występują bóle brzucha i skurcze, może to oznaczać rozpoczynające się poronienie bądź przedwczesny poród. Z tego względu nigdy nie wolno lekceważyć wyżej wymienionych patologicznych zmian w śluzie z pochwy w przebiegu ciąży.

Każda przyszła mama powinna obserwować w okresie ciąży to, jak wygląda wydzielina z pochwy. Dzięki temu będzie mogła szybko zareagować na objawy, których zignorowanie może zakończyć się nawet tragicznie. Po dostrzeżeniu jakichkolwiek nieprawidłowości należy udać się do lekarza.

 

Źródła:

1. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, Maryla Śmietanowska „Fizjologia ciąży – o czym każdy lekarz praktyk powinien pamiętać”

2. Michał Zdrodowski „Stany zapalne pochwy”, 22.03.2020

 

 

Komentarze