Wstydliwe dolegliwości w ciąży

W czasie ciąży nie raz je pewnie odczujesz: różne wstydliwe dla ciebie dolegliwości, które, choć oczywiście nieprzyjemne, są zupełnie normalne. Czego możesz się spodziewać i jak sobie radzić w trudnych sytuacjach?

Niektóre drobne dolegliwości występujące w czasie ciąży, takie jak skurcze nóg czy zgaga , mogą być bardzo uciążliwe. Jednak podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko pojawiają się także problemy, które wywołują u kobiet poczucie wstydu i zażenowania. Nie martw się, cierpi na nie wiele ciężarnych. Dobra wiadomość jest też taka, że istnieją sprawdzone sposoby radzenia sobie ze wstydliwymi dolegliwościami.

Infekcje pochwy

Do najczęściej pojawiających się w czasie ciąży problemów należą grzybice (drożdżyce) , zwykle powodowane przez grzyba Candida albicans. Główne objawy to pieczenie, swędzenie i białe upławy przypominające twaróg. Candida albicans jest częścią flory bakteryjnej pochwy, a problemy powstają, gdy grzyb zaczyna się nadmiernie namnażać. Przyczyny infekcji to podwyższony poziom estrogenów, cukrzyca lub zarażenie przez partnera seksualnego.

Leczenie polega na miejscowym podawaniu leków przeciwgrzybicznych. Dodatkowo warto spożywać jogurt naturalny, który hamuje rozwój drożdży w układzie trawiennym. Dzięki zawartości pałeczek kwasu mlekowego cukier obecny w szyjce macicy zostaje przetworzony na kwas mlekowy, co powstrzymuje rozwój organizmów żywiących się cukrem. Należy także ograniczyć spożywanie słodyczy i cukru. Unikaj bielizny ze sztucznymi dodatkami - noś bawełniane majtki, zrezygnuj ze stringów, ponieważ uniemożliwiają przepływ powietrza.

To też może Cię zainteresować: Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy i leczenie

Hemoroidy/żylaki odbytu

To dolegliwość często spotykana w ciąży. Powoduje ją ucisk powiększającej się macicy na duże naczynia krwionośne otaczające odbytnicę. Silne parcie przy oddawaniu stolca pogarsza dolegliwość. Czasami hemoroidy są bardzo swędzące i krwawią .

Leczenie polega przede wszystkim na przeciwdziałaniu zaparciom, stosowaniu diety bogatej w błonnik i przyjmowaniu dużej ilości płynów. Kąpiele w chłodnej wodzie lub okłady z lodu (np. kostki lodu w plastikowej torebce) łagodzą świąd. Jeżeli dolegliwość jest uporczywa, zgłoś się do swego ginekologa, który przepisze ci odpowiednie kremy lub maści do smarowania żylaków.

Zaparcia

W czasie ciąży zaparcia mogą stać się problemem, ponieważ rosnąca macica uciska jelita i obniżającą się okrężnicę. Powodem nasilenia się problemu mogą być także przyjmowane preparaty z żelazem.

Leczenie - wypijaj dwa litry płynów dziennie, przestrzegaj zasad diety bogatej w błonnik (chleb pełnoziarnisty, świeże warzywa i owoce, kasze), codziennie uprawiaj umiarkowane ćwiczenia fizyczne (np. pływanie, spacery). Jeśli stosowanie się do powyższych zaleceń nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, lekarz może przepisać czopki lub inne środki rozmiękczające stolec.

Popuszczanie moczu

Zdarza się, gdy biegniesz, kichasz, kaszlesz, śmiejesz się lub wykonujesz inną czynność powodującą nacisk na pęcherz moczowy. Popuszczanie moczu związane jest z rozluźnieniem mięśni dna miednicy, zwłaszcza mięśnia łonowo-guzicznego. Mięsień ten zamyka cewkę moczową, a kiedy jest rozluźniony, mocz wycieka. Rozluźnienie mięśnia może wynikać też z rozciągnięcia spowodowanego wcześniejszymi porodami, zwłaszcza jeśli rodzone dziecko było duże.

Leczenie polega na wzmocnieniu mięśnia łonowo-guzicznego poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, np. ćwiczeń Kegla . Polegają one na napinaniu mięśni wokół pochwy w taki sposób, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu. Najlepsze efekty osiągniesz, powtarzając serię ćwiczeń kilka razy dziennie. Wystrzegaj się także zaparć i dźwigania oraz często oddawaj mocz.

Czytaj również: Ospa party – co to jest? Dlaczego zarażanie ospą jest niebezpieczne?

Pocenie się

Wywołują je zmiany hormonalne i zwiększona ilość krążącej w żyłach krwi. Możesz pocić się nawet po niewielkim wysiłku oraz w nocy podczas snu.

Leczenie - noś przewiewną, bawełnianą bieliznę i odzież, unikaj ubrań ze sztucznymi dodatkami. Pij dużo płynów i śpij przy otwartym oknie.

Zobacz też: Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?

Świąd skóry

Ciągle się drapiesz - swędzą cię ręce, nogi, brzuch. Jest to spowodowane rozciąganiem się skóry, zwłaszcza na brzuchu.

Leczenie - nieprzegrzewanie ciała i noszenie bawełnianej bielizny zmniejsza objawy. Regularnie stosuj kremy nawilżające. W razie nasilania się świądu, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

5 przyczyn krwawień w ciąży

 

Probiotyki ginekologiczne

 

Hemoroidy – wstydliwy problem

 

Ból odbytu w ciąży – jakie są przyczyny, co to znaczy?

 

Upławy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby

 

Trudne zaparcia w ciąży

 

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

 

Infekcje intymne w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie infekcji pochwy w ciąży