W apteczce ciężarnej

Ocena: 4.6/5 Głosów: 25
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zewsząd słyszysz, że kobieta w ciąży nie powinna przyjmować żadnych leków, bo to może być niebezpieczne dla dziecka. Dowiedz się, jakie leki są bezpieczne dla ciebie i malca.

Przyjmowanie każdego leku skonsultuj z lekarzem.
Przyjmowanie każdego leku skonsultuj z lekarzem.

Wasze witaminki

Przyjmowanie niektórych lekarstw w ciąży jest wręcz konieczne - ze względu na zdrowie twoje i dziecka. Należą do nich m.in. preparaty zawierające witaminy i mikroelementy. Najlepiej decydować się na te opracowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Pamiętaj, by przyjmować zalecone dawki, zawsze po konsultacji z lekarzem. Nadmiar pewnych witamin może być bowiem niebezpieczny dla rozwoju płodu. Uważaj zwłaszcza na przedawkowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E, K.

O ile można nie przyjmować preparatów witaminowych (wystarczy różnorodna dieta bogata w zdrowe produkty), o tyle łykanie kwasu foliowego w ciąży jest wręcz wskazane. Każda kobieta planująca dziecko, a następnie już z brzuszkiem powinna go przyjmować. Kwas foliowy zapobiega powstawaniu u malucha wad układu nerwowego. Jest niezbędny zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdy tworzą się narządy układu nerwowego, a w późniejszym okresie ciąży pomaga w leczeniu niedokrwistości. Można go brać osobno lub w preparatach witaminowych dla kobiet w ciąży - jeśli takie przyjmujesz, zrezygnuj z brania kwasu foliowego osobno.

Jeśli badania wykażą, że masz anemię (to dość częsty problem ciężarnych), lekarz może zalecić ci przyjmowanie preparatów żelaza.

Sprawdź, co łykać w ciąży, by mieć inteligentne dziecko.

 

Niezastąpieni pomocnicy

Kiedy ciąża jest zagrożona, lekarz przepisuje specjalne, zawierające progesteron, leki, które pomogą ją podtrzymać. Na przedwczesne skurcze macicy przydadzą się preparaty magnezu albo preparaty rozkurczowe. Jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, lekarz może zalecić przyjmowanie sterydów, które przyspieszają dojrzewanie płuc dziecka

 

Lekarstwa do zadań specjalnych

U przyszłej mamy może rozwinąć się jedna z typowych ciążowych chorób. Może to być cukrzyca ciążowa, którą wykrywa się zazwyczaj pod koniec drugiego trymestru. Jest poważnym zagrożeniem dla rozwoju dziecka, dlatego kobieta powinna przyjmować insulinę przepisaną przez ginekologa. Leczenia wymaga także nadciśnienie tętnicze, występujące u około 5 proc. ciężarnych. Nie można tego bagatelizować, bo wahania ciśnienia grożą nawet odklejeniem łożyska i krwotokiem, nadciśnienie zaś może spowodować rzucawkę. Ciężarna powinna zażywać leki obniżające ciśnienie, które są bezpieczne i dla niej, i dla dziecka.

Co dziesiąta kobieta w ciąży łapie infekcję układu moczowego, a zwłaszcza zapalenie pęcherza. Czasem konieczne jest wzięcie antybiotyku. Dość powszechne wśród ciężarnych są również infekcje pochwy. Ginekolog zaleca wtedy kurację środami dostępnymi wyłącznie na receptę.

Czytaj też: Przeziębienie w ciąży - leki zalecane kontra zakazane

 

Leki na typowe dolegliwości

Zwykły katar i ból gardła potrafią dać się ciężarnej nieźle we znaki. Kichniecie czy kaszel z dużym brzuszkiem jest naprawdę nieprzyjemny. Na szczęście, jest kilka preparatów, które możesz bezpiecznie stosować, by jak najszybciej uporać się z chorobą. Na katar przyda się sól fizjologiczna lub morska. Warto też robić inhalacje. Na ból gardła dobry będzie napar z szałwi do płukania. Jeśli masz kaszel, sięgnij po syrop ziołowy (np. prawoślazowy). Gorączkę zbijesz środkiem zawierającym paracetamol. Uwaga! W ciąży nie wolno przyjmować aspiryny ani żadnych leków zawierających kwas acetylosalicylowy! Aby wzmocnić organizm, zażywaj preparaty z witaminą C oraz czosnek w tabletkach.

Na przeziębienie warto wykorzystać też domowe sposoby. Zrób sobie ciepłą (nie gorącą!) kąpiel z dodatkiem np. olejku sosnowego, natrzyj stopy maścią rozgrzewającą. Jeśli boli cię gardło, wypij mleko z miodem, herbatę z imbirem lub malinami, a na kaszel świetny będzie syrop z cebuli. I połóż się do łóżka - nie ma lepszego lekarstwa niż odpoczynek i duuużo snu.

Jeśli choroba nie ustąpi i przerodzi się w poważniejszą, np. zapalenie oskrzeli czy zatok, konieczne będzie przyjmowanie antybiotyku. Spokojnie, lekarz wybierze taki, który jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Może to być antybiotyk z grupy penicylin albo cefalosporyn.

Czytaj też: Uwaga na leki przeciwbólowe w ciąży

 

Sprzymierzeńcy od lat

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą (np. niedoczynność tarczycy, cukrzycę, padaczkę, zaburzenia krzepnięcia krwi), powiedz o tym ginekologowi prowadzącemu ciążę. Być może zaleci ci zmniejszenie (lub zwiększenie) dawek leku lub zamianę dotychczas stosowanego preparatu na taki, który będzie bezpieczny dla dziecka.


WARTO WIEDZIEĆ, ŻE największą wrażliwość na leki dziecko ma w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy kształtuje się większość ważnych dla życia narządów. Niektóre preparaty mogą zaburzyć ten proces. Okazuje się, że płód jest o wiele bardziej wrażliwy na leki niż matka. Głównie przez to, że ma niedojrzałe układy enzymatyczne, więc jego organizm nie może w szybkim tempie wyeliminować szkodliwych substancji.

 

UWAGA! W przypadku niektórych chorób, nie zawsze da się wybrać preparat uważany za całkowicie bezpieczny w ciąży. Wtedy lekarze wybierają taki, który niesie ze sobą najmniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Robią to w takiej sytuacji, gdy owe działania niepożądane są i tak mniej szkodliwe niż ryzyko jakie niesie ze sobą choroba. Takie przypadki trzeba jednak dokładnie omówić z lekarzem.

 

Posłuchaj, co ginekolog mówi o przyjmowaniu leków w ciąży.

Czytaj też: 23 badania, które trzeba zrobić w ciąży i ich interpretacja

Tematy: tarczyca, leki, cukrzyca, anemia, leki w ciąży

Komentarze