USG 3D i 4D w ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zastanawiasz się, czy warto robić badanie USG 3D i 4D? Czym one się różnią? Które badanie lepiej oceni stan zdrowia dziecka i wykluczy nieprawidłowości? Jakie jest zdanie specjalistów? Poniżej znajdziesz odpowiedź na częste pytania ciężarnych!

Badanie USG 4D pozwala obserwować ruchy dziecka i bicie serca w czasie rzeczywistym, można też zobaczyć twarz dziecka.
Badanie USG 4D pozwala obserwować ruchy dziecka i bicie serca w czasie rzeczywistym, można też zobaczyć twarz dziecka.

Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne pozwalają poprzez dwu- lub trójwymiarowy obraz zobaczyć przekrój poszczególnych płaszczyzn rozwijającego się człowieka i jego konkretne narządy. W badaniu stosuje się aparat wysyłający fale ultradźwiękowe. Na brzuch nakłada się specjalny żel (może być zimny), który zapobiega odbijaniu fal, co pozwala obejrzeć wnętrze wielu narządów oraz rozpoznać ewentualne zmiany chorobowe i dysfunkcje organizmu.

Co to jest badanie USG 3D?

To trójwymiarowe badanie pokazujące dziecko przestrzennie. Rodzicom łatwiej jest dostrzec urodę dziecka, kształt nosa, co bywa utrudnione w zwykłym USG (2D) - to obraz czasem zupełnie nieczytelny dla laika.

 

Co to jest badanie 4D?

Podobnie jak USG 3D jest również badaniem trójwymiarowym, jednak wzbogaconym o obraz w ruchu. Widać zatem dziecko wykonujące pewne czynności - ziewanie, ssanie palca u nogi, przeciąganie się, uśmiechanie. Rodzicom takie obrazy istotnie sprawiają wiele radości, zwłaszcza gdy po skończonym badaniu otrzymują na własność płytę DVD z nagranym filmem i zdjęcia. Lekarzom natomiast czasem łatwiej rozpoznać niektóre wady rozwojowe dziecka podczas USG tego typu.

Koszt badania 3D i 4D wynosi 200-250 złotych, w zależności od gabinetu.

 

Czym różni się badanie 3D/4D od badania 2D?

W polskich gabinetach nadal częściej spotyka się aparaty wykonujące tylko badanie 2D, które umożliwia obejrzenie płaskiego przekroju ciała dziecka w odcieniach szarości. Ten obraz daje rzeczywiście wiele informacji klinicznych, ale nie pozwala wniknąć w strukturę przestrzenną ciała małego człowieka.

Natomiast USG 3D i 4D pokazują dziecko jako bryłę, oczywiście na płaskim ekranie monitora ultrasonografu. Uzyskuje się też przekroje anatomiczne niemożliwe do obejrzenia w USG dwuwymiarowym. Badanie 4D pozwala obserwować ruchy dziecka, bicie serca w czasie rzeczywistym, można także zobaczyć niemal fotograficzne zobrazowanie twarzy dziecka, tak ważne dla przyszłych rodziców. Psychologowie twierdzą, że taki rodzaj badania przyczynia się do nawiązania głębszej relacji z nienarodzonym dzieckiem, wpływa na wytworzenie się silniejszego związku z rodzicami. USG 4D wzmacnia również więzi ojca z dzieckiem.

 

Do czego jeszcze używa się technik trójwymiarowych?

USG 3 i 4D służy przede wszystkim do oceny rozstawu gałek ocznych, kształtu twarzoczaszki, ciągłości górnej i dolnej wargi, a także do obrazowania serca, kiedy lekarz chce wykluczyć jakąś wadę.

Jakie nieinwazyjne badania prenatalne wykonuje się w ciąży? Mówi ginekolog:

Pobierz bezpłatny Informator Mamazone.pl Badania w ciąży 2015 

 

Podzielone zdania specjalistów

Trzeba dodać, że USG 3D i 4D w medycynie stosuje się od niedawna i brak dokładnej wiedzy na temat przydatności badań tego typu. Zdania specjalistów co do lepszej diagnostyki i wyników badań ultrasonografii trójwymiarowej są podzielone. Niektórzy ginekolodzy wykonują tylko takie badania, odchodząc całkowicie od USG dwuwymiarowego. Inni twierdzą, że konwencjonalne badanie 2D spełnia swoje zadania - pozwala ocenić stan zdrowia, wiek, płeć rozwijającego się dziecka w brzuchu mamy. A te informacje mają dla rodziców duże znaczenie. Z całą pewnością można stwierdzić jedno - najważniejsze są umiejętności, wiedza i doświadczenie lekarza wykonującego badania ultrasonograficzne. Jeśli chodzi o jego jakość, wielką rolę odgrywa aparat do USG - powinien mieć certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (ważność zaświadczenia wynosi 5 lat).

 

Ważne!

Pamiętaj, większość wad rozwojowych płodu można zauważyć podczas okresowego USG, o ile sprzęt jest dobry, a lekarz wykonujący badanie ma doświadczenie. Wiele spośród wad genetycznych czy wewnątrzmacicznych chorób dziecka można leczyć już łonie matki właśnie dzięki profilaktycznym okresowym badaniom ultrasonograficznym wykonywanym w ciąży. Nie rezygnuj zatem z tych badań i zgłaszaj się na nie zgodnie z zaleceniami swego lekarza ginekologa.

Czytaj też: 23 badania, które trzeba zrobić w ciąży i ich interpretacja

Tematy: USG, badania w ciąży, USG w ciąży, USG 3D, USG 4D

Komentarze