Ureaplasma w ciąży (Ureaplasma Urealyticum) – objawy, badania i leczenie ureaplasmy

Ocena: 3.92/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową jest ureaplasma. W ciąży bywa niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy u noworodoka. Ureaplasma w ciąży powoduje zakażenie układu moczowego. Objawy to m.in.: wysoka gorączka, częste oddawanie moczu, nietypowy wyciek z cewki moczowej. Badaniem na ureaplasmę jest metoda PCR. Jak wygląda leczenie zakażenia Ureaplasma Urealyticum w ciąży?

Fotolia

Ureaplazma (Ureaplasma) – choroba przenoszona drogą płciową

 

Infekcja ureaplasmą (ureaplazmą) to – obok zakażenia chlamydią i wirusem HPV – jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową.

Zakażonych Ureaplasma Urealyticum jest spora grupa aktywnych seksualnie osób – większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż infekcja często przebiega bezobjawowo.

Ma to wpływ na: nieświadome zakażanie kolejnych partnerów, opóźnienie leczenia, a w przypadku ureaplasmy w ciąży – może komplikować jej przebieg i moment rozwiązania.

 

Ureaplasma Urealyticum (ureaplazma) – objawy

 

Jak już wspomniano, zakażenie ureaplasmą bardzo często przebiega bez symptomów. Jeśli jednak pojawią się objawy najczęściej są to:

 • wysoka temperatura ciała,
 • częste oddawanie moczu,
 • uczucie parcia na pęcherz,
 • nietypowy wyciek z cewki moczowej,
 • zaczerwienienie i stan zapalny w okolicy infekcji.

Jedynym sposobem na wykrycie infekcji (zakażenia) układu moczowego w ciąży okazuje się być badanie na ureaplazmę, gdyż objawy – nawet jeśli wystąpią – są niespecyficzne.

 

Badania w kierunku ureaplazmy w ciąży

 

Ureaplasma w ciąży powoduje infekcję układu moczowego, które, drogą wstępującą, mogą pokonać szyjkę macicy i zainfekować łożysko oraz płód. Nietrudno domyślić się, że powoduje to poważne komplikacje położnicze. Najpoważniejsze z nich to:

 • zapalenie szyjki macicy,
 • poród przedwczesny,
 • pęknięcie błon płodowych,
 • infekcje u noworodka,
 • samoistne poronienia.

Taki sposób transmisji dotyka nawet 50 proc. noworodków, których matki są zakażone ureaplazmą. Stwierdza się wówczas: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy sepsę u noworodków – śmiertelność w takich przypadkach szacowana jest nawet na 25 proc. – dlatego też każda kobieta planująca ciążę lub spodziewająca się dziecka powinna wykonać test na ureaplazmę.  

 

Ureaplasma – badania na zakażenie układu moczowego w ciąży

 

Najpopularniejszym testem w kierunku zakażenia układu moczowego (ZUM w ciąży) ureaplasmą jest metoda PCR, polegająca na detekcji DNA bakterii w pobranym materiale. Rzadziej stosowane są hodowle komórkowe, jako metody czasochłonne i wymagające specjalistycznych laboratoriów.

Materiałem do badań jest wymaz pobrany z cewki moczowej, rzadziej z kanału szyjki macicy (w ciąży jest to niewskazane). Aby wynik badania na ureaplasmę był wiarygodny, należy przestrzegać następujących wytycznych:

 • należy unikać współżycia na 48 godzin przed pobraniem wymazu,
 • nie wolno stosować preparatów dopochwowych na 48 godzin przed badaniem,
 • w dniu badania należy delikatnie podmyć okolice płciowe mydłem i wodą,
 • jeśli pobierany jest wymaz z cewki moczowej, należy nie oddawać moczu na trzy godziny przed badaniem,
 • jeśli wcześniej było stosowane leczenie w kierunku ureaplazmy, należy odczekać 3–5 dni od przyjęcia ostatniej dawki leku.

Badanie PCR na ureaplasmę jest czułe i dokładne; czas oczekiwania to około 2–3 tygodnie. Takie badanie często dostępne jest w formie pakietu obejmującego wykrywanie ureaplazmy, mikoplazmy i chlamydii. Cena pakietu to około 300 zł. Koszt hodowli komórkowej wynosi kilkadziesiąt złotych.

 

Dodatnia ureaplasma w ciąży – leczenie

 

Gdy kobieta odbierze z laboratorium wynik: Ureaplasma dodatnia w ciąży, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego. Najważniejszy krok już za nią – zdiagnozowano infekcję, a zatem możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Leczenie ureaplasmy w ciąży polega na stosowaniu erytromycyny lub klarytromycyny, które są bezpieczne dla płodu.

Wybór antybiotyku uzależniony jest od wyniku antybiogramu z wymazu lub dokładnej identyfikacji szczepu metodą PCR. W ciągu kilku dni po zakończonym leczeniu konieczne jest ponowne wykonanie badania  na ureaplasmę.

Tematy: Ureaplasma Urealyticum, Ureaplasma, Ureaplasma w ciąży, Ureaplazma

Komentarze