Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny i co oznacza twardnienie brzucha w ciąży?

Ocena: 4.48/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyczyn twardego brzucha w ciąży jest wiele. Zazwyczaj to objaw niegroźny, związany z nieodpowiednią dietą i wynikającymi z tego zaparciami czy nadmiernymi gazami. Twardniejący brzuch w ciąży to czasem również wynik odbytego wcześniej stosunku płciowego. Przyczyną mogą być też skurcze Braxtona-Hicksa. Co robić, kiedy brzuch w ciąży twardnieje i jest napięty? Kiedy udać się do lekarza?

Fotolia

Twardy brzuch w ciąży – co to znaczy?

 

Twardy brzuch w ciąży może wydawać się dla przyszłych mam niepokojącym objawem. Niemal wszystkie dolegliwości, które pojawiają u kobiet brzemiennych mogą być powodem do niepokoju, jednak zwykle są to objawy charakterystyczne dla tego stanu fizjologicznego. Jednak twardnienie brzucha w tym stanie fizjologicznym nie zawsze jest naturalnym stanem i bywają przypadki, kiedy konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego.

Twarde podbrzusze może pojawiać się na początku ciąży i tuż przed porodem. Jeśli twardniejący brzuch występuje w trzecim trymestrze, to zazwyczaj jest to naturalna reakcja organizmu na zbliżający się poród.

Już w pierwszych tygodniach drugiego trymestru twarde podbrzusze u kobiet ciężarnych pojawia się wraz z aktywnością dziecka, która może wywoływać skurcze macicy. 

Twardy brzuch w 9. miesiącu występuje już każdego dnia, przyczyną tego jest zwiększona częstotliwość skurczy macicy, które inaczej nazywane są przepowiadającymi. Twarde podbrzusze pojawiające się w drugim i trzecim trymestrze zazwyczaj nie jest niepokojącym objawem, jednak w pierwszym trymestrze może być objawem poronienia, czy przedwczesnego porodu. 

 

Twardnienie brzucha w ciąży – jakie są przyczyny?

 

Najczęściej twarde podbrzusze u kobiet brzemiennych pojawia się w 3 trymestrze. Przyczyny można szukać w zbliżającym się terminie porodu. Im bliżej rozwiązania, tym częstsze są skurcze macicy, które przyczyniają się do powstawania twardego brzucha. Już w drugim trymestrze występować może twarde podbrzusze, którego przyczyną jest zwiększona aktywność ruchowa dziecka.

Kiedy mamy do czynienia z twardym brzuchem w ciąży wieczorem, powodem mogą być wzdęcia i zaparcia, które często występują u kobiet ciężarnych po jedzeniu.

W 1 trymestrze twarde podbrzusze jest najbardziej niepokojącym objawem. Oznaczać może odklejenie się łożyska, a nawet poronienie.

 

Twardy brzuch w pierwszym trymestrze

 

Co oznacza twardy brzuch u kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze? To pytanie nurtuje każą kobietę, której ten objaw dotyczył we wczesnych etapach tego stanu fizjologicznego. Nie bez powodu jest powodem niepokoju wielu przyszłych mam. Najczęściej występuje twardy brzuch w ciąży bez skurczów, a jego przyczyną jest stres. Wiele kobiet ciężarnych podczas pierwszego trymestru zapomina, że to tak naprawdę najważniejszy okres dla rozwoju i zdrowia dziecka. To pierwszy trymestr jest tym decydującym. Do czternastego tygodnia najczęściej występują poronienia, które mogą objawiać się twardym podbrzuszem i towarzyszący mu ból brzucha w ciąży.

W pierwszych miesiącach kobiety ciężarne powinny szczególnie zadbać o siebie i swoje zdrowie. Najlepiej unikać stresujących sytuacji, przemęczenia, ponieważ mogą on przyczyniać się do pogorszenia stanu kobiety i dziecka.

Jeśli twarde podbrzusze pojawi się na początku ciąży i towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha w ciąży to konieczna jest wizyta u lekarza, by mógł on wykonać kontrolne USG, które wykaże, czy jest to niepokojący objaw, który zagraża dziecku.

 

Co oznacza twardy brzuch w drugim trymestrze?

 

W drugim trymestrze twarde podbrzusze zazwyczaj nie jest już niepokojącym objawem. Ruchy dziecka zaczynają się zwiększać, więc to jest najczęstsza przyczyna twardego podbrzusza. Może on pojawiać się również po stosunku, ponieważ penetracja podrażnia szyjkę macicy, przez co zwiększa ona swoją aktywność. Kiedy stosunek odbył się wieczorem, uczucie twardego brzucha ustąpi po przebudzeniu. Możliwe jest również, że to jedynie objaw niestrawności. Podczas ciąży kobiet często cierpią z powodu problemów żołądkowych i jest to naturalny objaw charakterystyczny dla kobiet brzemiennych.

Przez to wraz z twardniejącym brzuchem może pojawiać się ból w górnej części podbrzusza.

Przyczyną twardnienia i drętwienia brzucha w ciąży mogą być też skurcze Braxtona-Hicksa. To krótkotrwałe skurcze (trwają ok 30 sekund) i powtarzającym się od kilku do kilkunastu razy dziennie. Ich zadaniem jest "przygotowanie" macicy do zbliżającego się rozwiązania. 

 

Twarde podbrzusze w ciąży w trzecim trymestrze

 

Wraz ze zbliżającym się terminem porodu twardy brzuch może występować nawet przez kilka dni. Ruchy dziecka są coraz częstsze, a skurcze macicy mogą pojawiać się kilka razy w ciągu dnia. Kilka tygodni przed porodem macica zwiększa swoją aktywność do częstotliwości kilkunastu razy na dobę. Skurcze pojawiają się co pół godziny. Twarde podbrzusze w tym wypadku nie jest niepokojącym objawem. 

Uczucie ciężkiego brzucha w ciąży pojawiać się może przez zwiększającą się masą ciała dziecka. Jeśli nadal wyczuwalne są ruchy dziecka, to nie ma się czym martwić. Wizyta u lekarza jest konieczna, kiedy występuje twardy brzuch w ciąży i brak ruchów dziecka. Jest to bardzo niepokojący objaw, który powinien być zdiagnozowany przez specjalistę. W takiej sytuacji dziecko mogło zaplątać się między pępowiną, przez co jego ruchy są ograniczone. Twardy brzuch przed porodem jest naturalną reakcją organizmu.

Kilka dni przed porodem może pojawić się twarda macica w ciąży i to również nie jest powód do niepokoju.

Zwiększona częstotliwość skurczy macicy może powodować ból brzucha i jest to najczęstsza przyczyna obaw przyszłych mam.

 

Jak radzić sobie z twardym brzuchem w ciąży?

 

Częste twardnienie brzucha w ciąży może powodować ból i dyskomfort. Warto więc wiedzieć, co robić, kiedy się pojawia i jakie są sposoby na zapobieganie dolegliwości.

Jeśli u kobiety pojawia się bardzo twardy brzuch w ciąży oraz bóle kręgosłupa, to powinna się ona położyć. Odpoczynek i odrobina relaksu na pewno pomoże. Ważne jest, aby leżała na lewym boku, ponieważ nie zatrzymywany jest wtedy dopływ krwi do żyły głównej dolnej. Leżenie na plecach lub na prawym boku może powodować powstawanie żylaków, zakrzepów.

Dobrym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego objawu jest krótki spacer, chociaż niektóre kobiety skarżą się również na twardnienie brzucha w ciąży podczas chodzenia (wówczas wskazany jest odpoczynek w pozycji leżącej).

Kolejnym sposobem na napięty brzuch w ciąży i jego ból jest rozluźniająca kąpiel. Należy jednak pamiętać, że woda nie może być gorąca, a jedynie letnia, a kąpiel nie powinna trwać zbyt długo. Motywowane jest to tym, że podczas kąpieli w ciepłej wodzie podnosi się ciśnienie krwi, co może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Kiedy pojawia się napięcie brzucha w ciąży nie powinno się go dotykać, ponieważ może to zwiększyć aktywność ruchową dziecka, co doprowadzi do intensywniejszych skurczów macicy i towarzyszącego im ból.

 

Twardniejący brzuch w ciąży – co robić?

 

W czasie ciąży konieczne jest zdanie o prawidłową dietę. Spożywanie tłustych potraw może prowadzić do zaparć, które są częstą przyczyną "stawiania" się brzucha w ciąży

Ważne jest również picie odpowiedniej ilości płynów. Kobiety w ciąży powinny pić co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Odwodnienie może powodować skurcze macicy, a są one przyczyną opisywanego objawu. Warto również zapisywać kiedy i w jakich sytuacjach pojawił się twardy brzuch w ciąży. Dzięki temu przy kolejnej wizycie u ginekologa, lekarz będzie mógł określić jego przyczyny.

 

Bibliografia:

  • https://badaniaprenatalne.pl/twardy-brzuch-w-ciazy/
  • Księga ciąży - Holt Linda, Snell BJ, Sears William, Sears Martha Wydawnictwo Mamania
  • Położnictwo. Fizjologia ciąży – opracowanie zbiorowe Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Tematy: twardy brzuch w ciąży, twardnienie brzucha w ciąży, napięty brzuch w ciążyt, skurcze brzucha w ciąży, ból brzucha w ciąży

Komentarze