Dlaczego w ciąży twardnieje brzuch

Ocena: 4.1/5 Głosów: 7
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dlaczego w ciąży może twardnieć brzuch? Czy skurcze wywołujące twardnienie brzucha są groźne? Przeczytaj wskazówki położnej.

Twardnienie brzucha może pojawiać się zwłaszcza wieczorami.
Twardnienie brzucha może pojawiać się zwłaszcza wieczorami.

Pytanie z forum mamazone.pl: Jestem w 32. tygodniu ciąży. Dotychczas zauważałam twardość brzucha po aktywnym dniu, ale ustępowała ona po odpoczynku. Nie towarzyszyły temy żadne inne dolegliwości. Dwa dni temu jednak pojawiło się inne twardnienie - zauważyłam je, leżąc wieczorem w łóżku. Najpierw pojawia się w dole brzucha uczucie podobne do lekkiego bólu miesiączkowego, potem promieniuje wyżej i brzuch robi się twardy jak kamień. Trwa to kilkanaście sekund, ale wczoraj naliczyłam takich twardnień ok. 10 i to co dwie minuty.

Czy to skurcze Braxtona-Hicksa, czy coś innego? Czy powinnam skontaktować się z lekarzem? Nina

 

Na pytanie odpowiada Barbara Pilucik, położna z infolinii poloznaradzi.pl:

Opisane przez ciebie twardnienie brzucha to prawdopodobnie typ fizjologicznej czynności skurczowej macicy związanej z ciążą, czyli tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Nie powodują one dużej bolesności, tylko napięcie w dole i twardnienie w górze brzucha. Często pobudzamy je same, głaszcząc się wieczorem po brzuchu. Poza tym wieczorem jesteśmy bardziej wyciszone i dlatego odczuwamy skurcze intensywniej.


Wspomnij o twardnieniu brzucha na kolejnej wizycie u lekarza, który oceni długość szyjki macicy - jeśli okaże się, że jest prawidłowa, powinno cię to uspokoić. Gdyby jednak skurcze nasiliły się znacznie i/lub pojawiło się plamienie z dróg rodnych, wtedy bezzwłocznie skontaktuj się ze swoim ginekologiem prowadzącym ciążę lub odwiedź szpital położniczy.

Sprawdź 9 przyczyn bólu brzucha w ciąży.

Tematy: skurcze porodowe, skurcze Braxtona-Hicksa, skurcze w ciąży, twardnienie brzucha w ciąży

Komentarze