Trudne zaparcia w ciąży

Ocena: 4.4/5 Głosów: 17
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Spośród wielu ciążowych dolegliwości zaparcia należą do tych bardziej nieprzyjemnych i negatywnie wpływających na samopoczucie. Na szczęście są sposoby na to, by skutecznie poprawić działanie układu pokarmowego – dowiedz się, jak możesz radzić sobie z zaparciami w ciąży!

Zaparcia w ciąży mogą być wyjątkowo dokuczliwe.
Zaparcia w ciąży mogą być wyjątkowo dokuczliwe.

Dokuczliwe zaparcia mogą zacząć uprzykrzać ci życie już na samym początku ciąży - to niezwykle powszechna przypadłość ciężarnych towarzysząca kobietom czasem nawet przez całe dziewięć miesięcy. Co więcej, z zaparciami w ciąży zmagają się również te kobiety, które wcześniej nie miały żadnych kłopotów z wypróżnianiem.

Dlaczego w ciąży męczą mnie zaparcia?

W czasie ciąży sytuacja się zmienia: wzrastający poziom progesteronu w twoim organizmie oddziałuje bezpośrednio m.in. na pracę układu trawiennego, który nagle gwałtownie zwalnia - pokarm jest trawiony dużo wolniej, wolniej też produkty przemiany materii przesuwają się w jelitach.

W kolejnych miesiącach ciąży problem z zaparciami może potęgować ucisk, jaki wytwarza powiększająca się macica na końcowy odcinek jelita grubego. Jeśli dodatkowo cierpisz na anemię i przyjmujesz suplementy diety z żelazem, zaparcia będą jeszcze cięższe.

Jak mogę sobie pomóc?

Dobra wiadomość jest taka, że po części masz wpływ na to, jak pracuje twój układ pokarmowy. Poznaj proste, domowe sposoby na zapobieganie i - jeśli problem już się pojawił - łagodzenie przykrych skutków zaparć.

Zadbaj o dostarczanie sobie odpowiednio dużych ilości płynów. Powinnaś pić co najmniej 6-8 szklanek niegazowanej wody mineralnej dziennie. Jeżeli lubisz soki owocowe i włączasz je do swojej codziennej diety, wybieraj najlepiej te wyprodukowane z owoców usprawniających trawienie - świetny będzie np. sok śliwkowy.

Dokładnie przemyśl swoją dietę. Na twoim talerzu codziennie powinny pojawiać się produkty bogate w błonnik, takie jak pełnoziarniste pieczywo, świeże owoce i warzywa (w proporcjach: 2 porcje owoców i 3 porcje warzyw), płatki zbożowe. Dobrym pomysłem będzie dodawanie do porannej porcji płatków kilku łyżek otrąb pszennych. Takie smaczne i pożywne śniadanie popij szklanką wody mineralnej.

Co jeść, by wzbogacać dietę w błonnik? Radzi dietetyk, Ewa Ceborska:

Słuchaj swojego organizmu. Jeśli tylko poczujesz potrzebę wypróżnienia, nie odkładaj tej czynności na później - zaburzysz w ten sposób działanie układu pokarmowego.

Uprawiaj sport. Umiarkowane, ale regularne ćwiczenia fizyczne korzystnie wpłyną na szybkość i sprawność pracy układu trawiennego. Najlepsze dla ciebie będą takie dyscypliny sportu jak pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym, joga, a nawet zwykłe spacery. Odrobina ruchu poprawi twoje samopoczucie i sprawi, że poczujesz się lżejsza.

Poproś o pomoc swojego lekarza. Jeśli dokuczają ci wyjątkowo trudne, długotrwałe zaparcia, zapytaj lekarza o dozwolone dla kobiet w ciąży środki usprawniające trawienie. O ile będzie taka możliwość, lekarz może też przepisać ci inny, zawierający mniejsze dawki żelaza suplement diety albo polecić specjalne suplementy z błonnikiem.

Czy zaparcia mogą być groźne?

Chociaż rzadko, to jednak zdarza się, że uporczywe, przedłużające się zaparcia sugerują inne poważniejsze kłopoty ze zdrowiem. W razie wątpliwości albo po prostu w przypadku niezwykle nieprzyjemnych i dokuczliwych zaparć udaj się do swojego lekarza i wykonaj niezbędne, zlecone przez niego badania.

Trudności z wypróżnianiem mogą też zaostrzyć objawy i przebieg innej ciążowej przypadłości - hemoroidów. Jak sobie z nimi radzić? Sprawdź! Na szczęście, hemoroidy zwykle ustępują niedługo po porodzie.

Niepokojące objawy

Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeżeli tylko zauważysz u siebie następujące dolegliwości:

  • Zaparciom towarzyszy silny ból brzucha
  • Cierpisz na zmianę na zaparcia i biegunkę
  • Zaobserwowałaś krwawienie lub inną nietypową wydzielinę z okolic odbytu
  • Odczuwasz ból podczas wypróżniania
  • Ból utrzymuje się nawet pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami
Tematy: zaparcia, zaparcia w ciąży, błonnik, dieta w ciąży

Komentarze