Trening z brzuszkiem

Ocena: 4.3/5 Głosów: 26
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciąża to nie choroba. Nie ma więc przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń. Dzięki nim przyszła mama i maleństwo w brzuchu będą w świetniej kondycji. Tak więc rusz brzuch...

Pamiętaj, aby każdy trening poprzedzić rozgrzewką.
Pamiętaj, aby każdy trening poprzedzić rozgrzewką.

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, zapomnij o kanapowym trybie życia. Powinnaś jak najwięcej się ruszać. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i stawy, łagodzą dolegliwości, tj. ból kręgosłupa czy pleców. Jeżeli będziesz w dobrej kondycji, łatwiej poradzisz sobie z trudami ciąży i porodem, a następnie szybciej wrócisz do formy i figury sprzed ciąży. Aktywność fizyczna świetnie wpływa na pracę układu krążenia i oddechowego, dzięki czemu składniki odżywcze i tlen są lepiej dostarczane do dziecka. Ulepsza przemianę materii, więc prawidłowo przybierasz na wadze. Podczas ćwiczeń uwalniane są hormony szczęścia - endorfiny - to poprawia twoje samopoczucie i sprawia, że do dziecka docierają pozytywne emocje.

Dobrze jest wcześniej porozmawiać z lekarzem o planowanych treningach. Ginekolog znający twoje wyniki i przebieg ciąży, podpowie, jakie ćwiczenia są dla ciebie odpowiednie. Gdy już zaplanujesz treningi, pamiętaj, że przed każdym obowiązkowo powinna być rozgrzewka. Nigdy się nie forsuj i staraj się co kilka minut odpoczywać. Gdy tylko poczujesz szybkie kołatanie serca lub będzie ci ciężko oddychać, natychmiast przerwij ćwiczenia. Nie zapominaj o popijaniu wody małymi łyczkami. Uwaga! Jeśli po treningu zaczęłaś krwawić z dróg rodnych, masz silny ból brzucha lub kiedy doznałaś urazu (np. spadłaś z roweru, uderzyłaś się w brzuch), koniecznie idź do lekarza.

Ćwiczenia na miarę dwojga

PŁYWANIE Najlepszy będzie basen z ozonowaną wodą (nie chlorowaną). Wystarczy zaledwie kilkanaście minut pływania, byś przyniosła ulgę obolały mięśniom, stawom i przeciążonemu kręgosłupowi. Zyskasz też świetne samopoczucie - w wodzie będziesz czuła się taaaka lekka...

JOGA Oprócz wzmocnienia mięśni niesie ze sobą także dużo relaksu i spokoju. Ćwicząc, nauczysz się panować nad emocjami i uwolnisz stres. Potrenujesz też odpowiednie oddychanie.

TANIEC Poprawia nastrój i świetnie relaksuje. Wprowadza w ruch niemal wszystkie mięśnie i dobrze wpływa na kręgosłup. Pobudza też krążenie krwi i dotlenia maluszka. Ważne, by był to spokojny taniec w wygodnym butach (uważaj, by się nie przewrócić).

GIMNASTYKA DLA CIĘŻARNYCH (pytaj o nią np. w szkołach rodzenia) W zależności od ćwiczeń uaktywnia niemal wszystkie partie ciała. Wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie, redukuje obrzęki.

JAZDA NA ROWERZE... STACJONARNYM Rytmiczne poruszanie nogami zapobiega żylakom i skurczom łydek. Niektórzy lekarze pozwalają ciężarnym na jazdę także na normalnym rowerze. Podkreślają jednak, że nie wolno wybierać się na przejażdżkę z dużym brzuchem i zwracają uwagę na to, że trzeba starannie wybierać trasę, aby była po płaskim terenie i z dala od ulicy.

SPACERY To duża porcja tlenu dla ciebie i dziecka. Wzmocnią organizm, zahartują. Dodadzą też energii i poprawią samopoczucie. Niektórym kobietom pomagają zwalczyć ciążowe dolegliwości tj. mdłości.

Odłóż na później

W czasie ciąży powinnaś zrezygnować z tzw. sportów urazowych (pod wpływem hormonów dochodzi do rozluźnienia stawów), jak również z takich które narażają ciało na wstrząsy, np. upadek, oraz z dyscyplin wiążących się z dużym wysiłkiem. Schowaj więc do szafy rakietę do tenisa ziemnego, rolki oraz narty, oddaj koleżance karnet na siłownię i pożegnaj się z końmi. Odłóż też na następny rok wyjazd na żagle, nurkowanie oraz wspinaczkę (wyjątkiem wędrówki po niskich górach i dolinach). Zbyt wiele wysiłku kosztowałby ciebie (i maleństwo) tradycyjny aerobik i bieganie. No chyba że zamienisz je na spokojne wygibasy przy relaksującej muzyce oraz truchcik po parku.

Masz zalecenie od lekarza, by dużo leżeć? Są także ćwiczenia dla ciebie. Leżąc (na lewym boku, by nie uciskać żyły głównej), napinaj mięśnie łydek i poruszaj stopami; możesz też robić kółka głową i wymachiwać rękami.

Tematy: basen, joga

Komentarze