Toksoplazmoza w ciąży

Ocena: 4.92/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

To jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia i życia nienarodzonego dziecka. Liczba zachorowań w Polsce wynosi 200-400 przypadków rocznie. Jak duże jest ryzyko zarażenia? Co powinnaś zrobić, gdy miałaś styczność ze zwierzakiem chorującym na toksoplazmozę? Sprawdź!

Po każdym kontakcie z kotem dokładnie myj ręce.
Po każdym kontakcie z kotem dokładnie myj ręce.

Sposoby zarażenia

Toksoplazmozę wywołuje pierwotniak Toxoplasma gondii, pasożytujący w organizmie kota (nigdy u innych zwierząt) będącego żywicielem ostatecznym tego pierwotniaka.

  • Koty. Kot domowy mający sporadyczny kontakt ze światem zewnętrznym, regularnie odrobaczany i szczepiony nie stanowi raczej zagrożenia dla ciężarnych kobiet. Jeśli jednak twój pupil w domu jest tylko gościem, bądź ostrożna w kontaktach z nim. Za rozprzestrzenianie się toksoplazmozy odpowiadają też bezpańskie, dziko żyjące koty. Trzeba dodać, że bardzo rzadko odnotowuje się zarażenie toksoplazmozą przez bezpośredni kontakt z chorym kotem. Koty infekują się toksoplazmozą poprzez spożycie wody z oocytami Toxoplasma gondii, kontakt z odchodami dzikich gryzoni, ptaków czy ryb będących nosicielami pasożyta lub odpadkami z uboju zarażonych zwierząt gospodarskich.
  • Żywność. Toksoplazmozą można zarazić się poprzez spożycie zanieczyszczonej wody, surowego mięsa, podrobów lub niepasteryzowanego mleka, które pochodzi od zarażonych zwierząt będących nosicielami pośrednimi pasożyta oraz przez zjedzenie niemytych warzyw i owoców, do których miały dostęp owady.
  • Prace ogrodnicze, rolnicze, budowlane. Kontakt z zanieczyszczoną glebą, w której są obecne pierwotniaki, może spowodować zachorowanie na toksoplazmozę.

Objawy toksoplazmozy

Zwykle zarażenie przebiega bezobjawowo. W łagodnym przebiegu najczęściej powiększają się węzły chłonne, pojawiają się bóle i zawroty głowy, apatia oraz osłabienie. Czasem zdarza się wysypka. W ostrej postaci toksoplazmozy lekarze odnotowują powiększenie narządów wewnętrznych, wymioty i biegunkę.

Toksoplazmoza a ciąża

Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka i nie wiesz, czy chorowałaś na toksoplazmozę, koniecznie zrób badania krwi, na podstawie których lekarz stwierdzi obecność przeciwciał IgG i IgM. Przeciwciała IgM wytwarzane są w pierwszym tygodniu od zarażenia i ich poziom wzrasta w ciągu kolejnych czterech tygodni. IgG rosnące oznacza niedawne zarażenie, wymagające podania leków na toksoplazmozę, jeśli zaś przeciwciała te utrzymują się na stałym poziomie, są dowodem zakażenia w przeszłości, niezagrażającego ani matce, ani dziecku w jej łonie.

Pamiętaj - brak przeciwciał IgG i IgM oznacza, że nie chorowałaś na toksoplazmozę. Kolejne badanie kontrolne czeka cię za trzy miesiące.

Jestem zarażona - co dalej?

W sytuacji, gdy jednak zaraziłaś się toksoplazmozą, będąc już w ciąży, twojemu dziecku grozi duże niebezpieczeństwo. Może bowiem dojść do zarażenia śródmacicznego, w konsekwencji czego noworodek często rodzi się chory. Mówi się wtedy o toksoplazmozie wrodzonej - zmiany w organizmie dziecka wykrywa się w ośrodkowym układzie nerwowym (zaburzenia neurologiczne), czasem dochodzi do poronień, przedwczesnych porodów lub śmierci dziecka w łonie matki. Objawy toksoplazmozy wrodzonej występują u 30 proc. zakażonych noworodków. Natomiast u 70 proc. dzieci zarażonych w łonie matki nie rozpoznaje się choroby, a co za tym idzie - nie leczy się jej, czego konsekwencje będą zauważalne później w postaci np. upośledzeń słuchu, zaburzeń wzroku, mowy.

Dlaczego toksoplazmoza jest tak groźna dla kobiet w ciąży? Tłumaczy ginekolog:

 

 

Leczenie

Zwykle toksoplazmozę leczy się, podając ciężarnej spiromycynę - rowamycynę (antybiotyk) lub sumamed. Leki te służą głównie zmniejszeniu ryzyka wystąpienia powikłań toksoplazmozy wrodzonej.

Profilaktyka

Najlepiej zrób badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy dwa-trzy miesiące przed zajściem w ciążę. Jeśli okaże się, że ich nie posiadasz, nie musisz oddawać swego ulubionego kota koleżance, bądź jednak ostrożna w kontaktach z nim, zawsze bardzo dokładnie myj ręce (nie tylko po głaskaniu). Warto też robić domowym kotom badanie kału, a jego kuwetę co jakiś czas wyparzać wrzątkiem.

Z diety wyklucz surowe, niedogotowane, grillowane lub tylko wędzone mięso (tatar, carpaccio, befsztyki), podroby i niepasteryzowane mleko. Mięso obgotowuj lub poddawaj długiej obróbce termicznej w piekarniku. Całą żywność chroń przed dostępem owadów, zwłaszcza much, roznoszących zarazki.

Jeśli masz starsze dzieci, z którymi chodzisz na plac zabaw, uważaj podczas zabaw w piaskownicy. Publiczne place zabaw z niedostatecznie chronionymi piaskownicami mogą niestety również pełnić funkcję toalety dla kotów. Po powrocie do domu zawsze dokładnie myj ręce, również dzieciom.

Tematy: toksoplazmoza, badania w ciąży, dieta w ciąży

Komentarze