Badanie na HIV w ciąży
UnknownJeśli lekarze wiedzą, że ciężarna ma wirusa HIV, mogą zapobiec przeniesieniu go na dziecko. Jeśli nie wiedzą, ryzyko, że noworodek będzie nosicielem dramatycznie rośnie. Dlatego nie rezygnuj z tego testu.
Jeśli lekarze wiedzą, że ciężarna ma wirusa HIV, mogą zapobiec przeniesieniu go na dziecko. Jeśli nie wiedzą, ryzyko, że noworodek będzie nosicielem dramatycznie rośnie. Dlatego nie rezygnuj z tego testu.
Badanie na HIV powinno się wykonać w ciąży dwa razy.
W ciąży test na HIV powinno się wykonać dwa razy: do 10. tygodnia i między 33. a 37. tygodniem. Robi się go, by sprawdzić, czy we krwi ciężarnej znajdują się przeciwciała anty-HIV, świadczące o zakażeniu wirusem HIV (ludzkim wirusem upośledzenia odporności), który wywołuje AIDS.
To bardzo ważne badanie, ponieważ, według szacunków Krajowego Centrum ds. AIDS, 50-70 proc. Polaków zakażonych wirusem HIV nie wie o swoim nosicielstwie. Jeśli ciężarna należy do tej grupy, może przekazać wirusa dziecku jeszcze w ciąży (przez łożysko), podczas porodu lub po porodzie (głównie karmiąc piersią). Natomiast jeśli nosicielstwo wirusa zostanie u niej stwierdzone podczas ciąży, można podjąć skuteczne leczenie przeciwwirusowe (najlepiej nie później niż na początku II trymestru) i zapobiec zakażeniu dziecka. Szybka interwencja daje, według ekspertów, aż 99 proc. szans na urodzenie zdrowego noworodka.
Chora ciężarna powinna rodzić w wyspecjalizowanym ośrodku i mieć zaplanowane cesarskie cięcie. Trzeba je wykonać zanim zacznie się czynność skurczowa i odpłyną wody płodowe. Natomiast, jeśli operacja zostanie przeprowadzona już po rozpoczęciu się akcji porodowej, nie zmniejszy ryzyka zakażenia dziecka wirusem HIV.
Wszystkie ciężarne powinny mieć zlecone badanie przesiewowe, wykrywające nawet bardzo niewielkie ilości przeciwciał anty-HIV.
Te ciężarne, u których pierwszy test wyszedł dodani, powinny mieć dodatkowo wykonany tzw. test potwierdzenia (np. Western blot – WB).
Powiedz lekarzowi jakie szczepionki przyjęłaś w ostatnich dniach przed badaniem, bo na przykład ta przeciwko grypie może spowodować fałszywie dodatni wynik testu, podobnie jak niektóre choroby autoimmunologiczne, czy ostre infekcje wirusowe.
Nie trzeba być na czczo, ani w żaden inny sposób przygotowywać się do badania. Polega ono na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej i przekazaniu jej do laboratorium.
Wyniki często są już na drugi dzień;
– Wynik negatywny świadczy o tym, że z dużym prawdopodobieństwem nie jesteś zarażona wirusem HIV. „Z dużym prawdopodobieństwem”, bo badanie nie wychwyci przeciwciał, jeśli do zakażenia doszło w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
– Wynik pozytywny nie oznacza jeszcze, że jesteś nosicielką wirusa HIV, ani tym bardziej, że masz AIDS. Test przesiewowy w kierunku HIV jest bardzo czuły, więc mniej więcej w pięciu przypadkach na tysiąc, daje wynik fałszywie dodatni, czyli wskazuje na obecność przeciwciał, których w rzeczywistości nie ma. Dlatego wynik pozytywny zawsze wymaga potwierdzenia badaniem Western blot.
(na wynik czeka się ok. 2 tygodni)
– Wynik negatywny informuje, że we krwi nie stwierdzono przeciwciał, świadczących o zakażeniu HIV.
– Wynik pozytywny oznacza, że jesteś zarażona HIV.
Uwaga! To nie jest to samo, co bycie chorym na AIDS (HIV dopiero może doprowadzić do AIDS). Chociaż obecnie nie ma jeszcze sposobu na zwalczenie wirusa, są leki, które mogą znacznie zmniejszyć jego ilość w organizmie.
Ważne!
Nie rezygnuj z poddania się badaniu w kierunku HIV dwukrotnie w czasie ciąży. Nie traktuj go jako badania stygmatyzującego. Skierowanie na nie jest elementem standardowego postępowania wobec wszystkich ciężarnych w Polsce. Chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo twoje i twojego dziecka.
Sprawdź, jakie inne badania powinnaś wykonać w ciąży
Komentarze