Kiedy i jak zrobić test ciążowy
UnknownCzy dwie kreski zawsze oznaczają ciążę i o czym świadczy bardzo niski lub bardzo wysoki poziom HCG.
Czy dwie kreski zawsze oznaczają ciążę i o czym świadczy bardzo niski lub bardzo wysoki poziom HCG.
Jeśli jesteś w ciąży, test powinien to pokazać już trzy dni po zapłodnieniu.
U zdrowych kobiet, które nie są w ciąży HCG (ludzką gonadotropinę kosmówkową) można wykryć bardzo rzadko i w niewielkich ilościach. Natomiast jeśli dojdzie do zapłodnienia, 3 dni później jest tego hormonu tyle, że często da się go już wykryć za pomocą testów i tym samym potwierdzić ciążę. Jednak, żeby mieć niemal 100-procentową pewność, lepiej odczekać z testem do dnia, w którym powinna pojawić się miesiączka. Zwykle w testach ciążowych oznacza się podjednostkę beta tego hormonu (β-hCG).
– paskowe;
– strumieniowe;
– płytkowe.
Samodzielne wykonanie testu z moczu polega na zanurzeniu na chwilę testera w pojemniku z moczem (testy paskowe), naniesieniu kilku jego kropel na płytkę (testy płytkowe) lub włożeniu go pod strumień moczu (testy strumieniowe). Po kilku minutach można odczytać wynik.Do badania należy wykorzystać pierwszy poranny mocz. Jeśli wstawałaś w nocy do toalety, powinny minąć od tego czasu minimum 4 godziny.
Do testów z krwi pielęgniarki pobierają próbkę, wkłuwając się najczęściej w żyłę w zgięciu łokciowym. Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo. Wynik można odebrać zwykle po kilku godzinach lub na drugi dzień.
Bez względu na to, jak wcześnie zrobiłaś test, jeśli pojawią się dwie kreski, można uznać, że na 99 proc. doszło do zapłodnienia. Natomiast jeśli wynik jest ujemny, a test był zrobiony przed terminem spodziewanej miesiączki, warto go jeszcze za kilka dni powtórzyć, bo kilkadziesiąt godzin po zapłodnieniu może dawać wynik fałszywie negatywny.
Badanie poziomu β-hCG we krwi pozwala dowiedzieć się, czy kobieta jest w ciąży (świadczy o tym poziom hormonu wyższy niż 5 mIU/ml) i ile tygodni minęło od zapłodnienia. Ponieważ sposoby przeprowadzania badania mogą być odmienne w różnych laboratoriach, najlepiej kierować się normami, które są wypisane obok wyniku. Na początku poziom HCG rośnie bardzo gwałtownie, potem (od mniej więcej 12. tygodnia, licząc od ostatniej miesiączki) spada, by od około 22. tygodnia pozostawać już na tym samym poziomie.
– Zbyt niski poziom HCG na początku ciąży, może świadczyć o tym, że zapłodnione jajeczko zagnieżdża się poza macicą np. w jajowodzie (ciąża pozamaciczna) lub że ciąża jest młodsza niż wynika z obliczeń wykonanych na podstawie daty ostatniej miesiączki. Z kolei nagłe jego obniżenie może wskazywać na duże ryzyko poronienia.
– Większa, niż normy przewidują, ilość HCG w surowicy krwi może wskazywać ciążę mnogą albo zaśniad groniasty, a także świadczyć o tym, że ciąża jest starsza, niż to wynika z obliczeń przeprowadzonych na podstawie daty ostatniej miesiączki.
Pamiętaj, że nawet jeśli wynik na obecność HCG we krwi jest pozytywny, ciążę powinien potwierdzić lekarz. Jeśli robiłaś tylko test z moczu, powiedz ginekologowi o lekach, które przyjmujesz. Niektóre (np. rozrzedzające mocz lub część nasennych) mogą zafałszować wynik, podobnie jak wyjątkowo dużo wypitych płynów.
W przypadkach wątpliwych duże znaczenie ma śledzenie dynamiki wzrostu stężenia β-hCG, którego wartość do 12. tygodnia ciąży powinna ulegać podwojeniu w ciągu każdych 48 godzin. Odstępstwo od tej reguły w ciąży pojedynczej może świadczyć o jej nieprawidłowym rozwoju lub lokalizacji (ciąża pozamaciczna).
Komentarze