Syrop prawoślazowy w ciąży – czy jest bezpieczny, właściwości, działanie i dawkowanie

Ocena: 4.13/5 Głosów: 23
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Syrop prawoślazowy w ciąży jest bezpieczny ze względu na naturalny skład. Należy jednak zwrócić uwagę, czy nie zawiera w swym składzie alkoholu etylowego. Przed zastosowaniem syropu na kaszel warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby wykluczył przeciwwskazania. Syrop prawoślazowy może być też stosowany u dzieci powyżej 3 roku życia.

Fotolia

Syrop prawoślazowy w ciąży – działanie i właściwości

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) jest znaną od starożytności rośliną, używaną głównie w infekcjach górnych dróg oddechowych oraz dolegliwościach żołądkowych. Do celów medycznych używa się maceratów z korzenia (Althaeae radix)i liścia prawoślazu (Althaeae folium). Najnowsze badania wskazują, że działanie syropu prawoślazowego jest znacznie szersze niż dotychczas sądzono – dodatkowo działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjne oraz immunostymulująco.

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za lecznicze właściwości prawoślazu są zawarte w nim śluzy i pektyny, ale także flawonoidy i kumaryny. Śluzy stanowią nawet 10 proc. zawartości rośliny i to one wykazują głównie prozdrowotne działanie, poprzez zdolność do powlekania śluzówki jamy ustnej i gardła. To sprawia, że łagodzą wszelkie stany zapalne, podrażnienia i obrzęki górnych dróg oddechowych, a także przewodu pokarmowego. Warto również zastosować syrop prawoślazowy na chrypkę.

Dodatkowym działaniem wyciągów z prawoślazu jest hamowanie receptorów kaszlowych zlokalizowanych w drogach oddechowych. Odpowiedzialne za to są najprawdopodobniej polisacharydy, których siła działania jest porównywana w badaniach nawet do kodeiny, znanej z silnego działania przeciwkaszlowego. Dodatkowo dowiedziono, że syrop prawoślazowy może hamować także silny kaszel wywołany lekami stosowanymi na nadciśnienie, tak zwanymi inhibitorami konwertazy angiotensyny (jeden z ich głównych skutków ubocznych).

Czy inhalacje w ciąży są bezpieczne? 

Syrop prawoślazowy w ciąży

Okres ciąży to czas, w którym kobieta musi szczególnie o siebie dbać i rozważnie dobierać sposoby leczenia przeziębienia. Należy pamiętać, że ciężarna nie może stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, gdyż mogą one mieć szkodliwy wpływ na dziecko.

Kaszel w ciąży, choć nie szkodzi dziecku jest uciążliwy. Można go leczyć przy pomocy naturalnych sposobów lub sięgnąć bezpieczny syrop na kaszel w ciąży.

Syrop prawoślazowy w ciąży na kaszel może być stosowany, jednak w składzie nie może być etanolu. Można również samodzielnie przygotować syrop, aby mieć pewność odpowiedniego składu.

Przed rozpoczęciem kuracji najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, gdyż nie ma wystarczających badań potwierdzających całkowite bezpieczeństwo preparatu. Dawkowanie syropu prawoślazowego w ciąży powinno być ustalone przez specjalistę, natomiast ulotka informuje, że u osób dorosłych może być podawany 3-4 razy dziennie po łyżce stołowej.

Syrop prawoślazowy u dzieci

Od ilu lat dozwolony jest syrop prawoślazowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż kluczową kwestię stanowi zawartość alkoholu w syropie, co ogranicza możliwość zastosowania syropu prawoślazowego dla 2 latka lub młodszych dzieci.  Choć jego zawartość w podawanej dawce jest faktycznie znikoma, nie zaleca się podawania syropu prawoślazowego poniżej 3 roku życia. Z powodzeniem za to można zastosować syrop prawoślazowy dla 4 latka czy dzieci starszych.

Dawkowanie syropy prawoślazowego u dzieci, jeśli lekarz nie zalecił inaczej wygląda następująco:

  • dzieci od 3. do 6. roku życia mogą przyjmować 5 ml syropu 3 razy dziennie;
  • dzieci od 6. roku życia mogą przyjmować 5 ml syropu 5 razy dziennie;
  • dzieci powyżej 13. roku życia mogą przyjmować 10 ml 6 razy dziennie.

Syrop prawoślazowy przed snem może być stosowany, gdyż nie ma właściwości wykrztuśnych. Powlekające działanie prawoślazu umożliwi też ochronę błony śluzowej gardła oraz wspomoże jej regenerację.

Syrop prawoślazowy w ciąży – przeciwwskazania i skutki uboczne

Oprócz alkoholu w składzie, przeciwwskazaniem dla stosowania syropu z prawoślazu w ciąży są przede wszystkim uczulenia na składniki leku, w tym na benzoesan sodu stosowany jako środek konserwujący – szczególnie uważać na niego powinni astmatycy.          

Do tej pory nie zostały udokumentowane przypadki ciężkich zatruć syropem prawoślazowym, jednak stosowany w nadmiarze lub niewłaściwie może wywołać objawy zaburzeń żołądkowo-jelitowych, jak nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunki a w skrajnych przypadkach może dojść do ciężkiego odwodnienia.

Syrop prawoślazowy – cena, gdzie kupić?

Cena syropu prawoślazowego w porównaniu do innych medykamentów stosowanych na infekcje dróg oddechowych jest niewielka i waha się od trzech do dziesięciu złotych w zależności od wybranego producenta.

 

Bibliografia:

1. Krajewska, Prawoślaz lekarski, tradycyjne zastosowanie i nowe perspektywy, Lek w Polsce, vol. 24, nr 10.

2. Kostowski, Z.S. Herman, Farmakologia, podstawy farmakoterapii, 2010.

3. Matławska, Farmakognozja, 2001.

Tematy: syrop na kaszel, syrop prawoślazowy, syrop na kaszel w ciąży, przeziębienie w ciąży

Komentarze