Sposoby na hemoroidy w ciąży – zioła, nasiadówki, maści i dieta

Ocena: 3.06/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Świąd i pieczenie odbytu i świeża krew na papierze toaletowym to typowe objawy hemoroidów. W ciąży ryzyko ich powstania jest szczególnie wysokie. Jak bezpiecznymi metodami pozbyć się hemoroidów? W czasie ciąży zioła poleca się nasiadówki z ziół (np. z kory dębu). Bezpiecznym sposobem jest także stosowanie dostępnych bez recepty maści. Leczenie żylaków odbytu warto wspomóc odpowiednią dietą zapobiegającą zaparciom.

Fotolia

Guzki krwawnicze – jak wyglądają hemoroidy?

 

Żylaki odbytu są poszerzonymi tworami naczyniowymi, które biorą udział w trzymaniu stolca (tworzą tzw. aparat zwieraczowy). Nie udowodniono jednej teorii powstawania żylaków odbytu. Często jako przyczyny hemoroidów wymienia się utrudniony odpływ krwi z naczyń żylnych splotów naczyniowych. Najczęściej dochodzi do tego u osób zmagających się z zaparciami i otyłością, kiedy to dochodzi do nadmiernego parcia na stolec. 

Nie tylko osoby o nadmiernej masie ciała narażone są na hemoroidy. W ciążryzyko wystąpienia guzków krwawniczych także jest duże, z uwagi na nacisk powiększającej się macicy na naczynia żylne. Podobnie jak u osób otyłych dochodzi do przewlekłego „zalegania” krwi w żyłach i powstawania żylaków odbytu.

Objawy hemoroidów w ciąży są źródłem znacznego dyskomfortu. W leczeniu dolegliwości wsparciem okazują się domowe sposoby, które z powodzeniem mogą uzupełnić terapię miejscową. 

 

Pieczenie, swędzenie odbytu, krew w kale – objawy hemoroidów 

 

W medycynie wyróżniamy 4 stopnie zaawansowania choroby hemoroidlanej. Im jest on wyższy, tym objawy choroby są bardziej nasilone. Ból okolic odbytu pojawia się dopiero na ostatnim etapie choroby, kiedy mamy do czynienia z zakrzepami w naczyniach. 

Objawy hemoroidów w ciąży nie odbiegają od tych, jakie występują w populacji ogólnej. Należą do nich:

  • swędzenie odbytu,
  • pieczenie odbytu,
  • dyskomfort w okolicy krocza,
  • uczucie mokrego odbytu,
  • plamienie jasnoczerwoną krwią (krew w kale, świeża krew na papierze toaletowym).

Jak pozbyć się hemoroidów w ciąży domowymi sposobami? 

 

Zioła na hemoroidy w ciąży – nasiadówki i okłady z kory dębu 

 

Nasiadówki na hemoroidy można przygotować, dodając do ciepłej wody wywary z roślin leczniczych, zawierających związki łagodzące uporczywe dolegliwości, działające ściągająco i przeciwbakteryjnie. Takie właściwości wykazuje np. kasztanowiec, z którego ekstrakt znajdziemy w formule wielu aptecznych leków na żylaki odbytu. Wzmacnia on drobne naczynia krwionośne i poprawia ich elastyczność, co wpływa na usprawnienie przepływu krwi. 

Na hemoroidy w ciąży pomoże także nasiadówka z oczaru wirginijskiego, który działa przeciwzapalnie i uszczelniająco. Przestudzonym wywarem z oczaru można przemywać newralgiczne miejsca lub wykorzystać go w postaci okładu. Aby złagodzić podrażnienia, do przygotowania nasiadówki warto wykorzystać kwiaty rumianku. 

W domowym leczeniu hemoroidów w czasie ciąży można wykorzystać także korę dębu. Skuteczność kory dębu na hemoroidy związana jest z jej składnikami, takimi jak garbniki czy polifenole, które warunkują właściwości przeciwzapalne i ściągające. Napar można wykorzystać także do stosowania delikatnych okładów na okolicę odbytu.

Czy ciepłe kąpiele to dobry sposób na hemoroidy w czasie ciąży? Kąpiele dodatkiem olejków i naparów z ziół są pomocne w łagodzeniu objawów hemoroidów. Jednak nie są one zalecane szczególnie w leczeniu hemoroidów na początku ciąży. 

  

Maść, krem, żel intymny – sposoby na hemoroidy w czasie ciąży 

 

W aptekach dostępnych jest wiele produktów wspomagających leczenie żylaków odbytu w domu. Wiele kobiet zastanawia się, czym smarować hemoroidy w czasie ciąży i czy jest to bezpieczne dla dziecka. Maści na hemoroidy stosowane miejscowo nie mają negatywnego wpływu na rozwijający się płód, dlatego można z nich korzystać. Wybór maści czy kremów tego typu jest szeroki, jednak w tym szczególnym czasie warto postawić na środki dobrej jakości. Powinny one działać przeciwzapalnie, przeciwświądowo, regeneracyjnie oraz zabezpieczać przed nadkażeniami bakteryjnymi. 

  

Jak pozbyć się hemoroidów i jak im zapobiegać?

Sama choroba hemoroidalna znana jest ludziom od starożytności, dlatego na przestrzeni wieków powstało wiele metod leczenia w tym wiele domowych sposobów na hemoroidy. Leczenie zachowawcze będzie skuteczne przede wszystkim we wczesnym stadium choroby, dlatego ważne jest aby jak najwcześniej zastosować poniższe metody. Naturalnymi metodami na hemoroidy w ciąży są:

  • prawidłowa dieta – dieta na hemoroidy to ta bogata w błonnik oraz odpowiednią ilość płynów, nawodnienie organizmu,
  • regulacja wypróżnień, zapobieganie zaparciom,
  • odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.

Te proste sposoby często uwalniają od przykrych dolegliwości, ale są też metodami zapobiegającymi powstawaniu guzków krwawniczych i postępowi choroby. Niestety nie możemy spodziewać się, że przy zaawansowanej chorobie po zastosowaniu powyższych metod dojdzie do cofnięcia zmian.

Tematy: hemoroidy w ciąży, maść na hemoroidy, co na hemoroidy, jak się pozbyć hemoroidów, sposoby na hemoridy w ciąży

Komentarze