Sposoby na ciążowe obrzęki

Ocena: 3.93/5 Głosów: 13
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nagle twoje stopy nie mieszczą się w ulubione buty, a kostki i łydki tak spuchły, że całkiem straciły dawne kształty – jeśli zmagasz się z ciążowymi obrzękami, sprawdź, kiedy są one naturalną ciążową dolegliwością, a kiedy mogą oznaczać początek zdrowotnych komplikacji.

Obrzęki stóp mogą dokuczać ci pod koniec ciąży.
Obrzęki stóp mogą dokuczać ci pod koniec ciąży.

Ciężkie, obrzmiałe nogi, spuchnięte dłonie i kostki to dolegliwości typowe dla drugiego, a zwłaszcza trzeciego trymestru ciąży. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko na nogach i dłoniach i nie są niepokojąco duże, prawdopodobnie nie masz się czym martwić, a uciążliwa opuchlizna zniknie wkrótce po porodzie.

Skąd się biorą obrzęki?

Odkąd zaszłaś w ciążę, w twoich tkankach gromadzi się nadmiar płynów - organizm zatrzymuje wodę na wypadek, gdyby podczas porodu doszło do nagłej utraty dużej ilości krwi i konieczne było uzupełnienie płynów ustrojowych. To jednak nie wszystko: nie bez znaczenia jest też zwiększona nawet o 2,5 litra objętość krwi w twoich żyłach, której odpływ z dolnych części ciała może dodatkowo zostać zaburzony przez ucisk macicy na żyły biodrowe. W efekcie krew zatrzymuje się, powodując obrzęki. Co jeszcze sprawia, że opuchlizna jest większa i bardziej dokuczliwa?

 • Długie pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej - sprawne krążenie krwi staje się jeszcze trudniejsze.
 • Wysoka temperatura - bardziej cierpią te kobiety, których ostatnie miesiące i tygodnie ciąży przypadają na miesiące letnie.
 • Zbyt szybkie bądź nadmierne przybieranie na wadze.
 • Ciąża mnoga.

Jak walczyć z opuchlizną?

Jak najczęściej unoś stopy w górę: opieraj nogi na podwyższeniu, kiedy siedzisz albo leżysz. Jeśli w pracy długie godziny spędzasz, siedząc przy biurku, zadbaj o niewielki podnóżek, który umożliwi ci trzymanie stóp wyżej.

Gdy siedzisz, wykonuj proste ćwiczenia: okrężne ruchy stopami, zginanie palców u stóp, naprzemienne uginanie i prostowanie nóg w kolanach. Nigdy nie zakładaj nogi na nogę.

Staraj się wypoczywać i spać na lewym boku, by ułatwić przepływ krwi z dolnych partii ciała w kierunku serca.

Nie siedź ani nie stój zbyt długo w jednej pozycji - częste przerwy wykorzystuj na rozprostowanie nóg i rozruszanie się.

Noś wygodne, najlepiej skórzane buty na obcasie nie wyższym niż 4-5 cm.

Zrezygnuj z podkolanówek, których ściągacze uciskają łydki i utrudniają sprawne krążenie krwi.

Nie zapominaj o zdrowej, zróżnicowanej diecie bogatej we wszystkie ważne składniki odżywcze. Unikaj pustych kalorii i fast-foodów.

Pij przynajmniej 8 szklanek niegazowanej wody mineralnej dziennie - wbrew pozorom zapobiegniesz w ten sposób gromadzeniu się nadmiaru wody w tkankach.

Bądź aktywna fizycznie. Wybieraj takie formy ruchu jak spacery, pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym, gimnastyka w wodzie.

Kiedy obrzęki są niebezpieczne?

Męczą cię nienaturalnie duże obrzęki pojawiające się w nietypowych miejscach? Uważaj, to może być objaw poważnej w skutkach komplikacji - tzw. zatrucia ciążowego, czyli gestozy, której towarzyszy także nadciśnienie oraz białkomocz. Nieleczone zatrucie z kolei prowadzi do tzw. stanu przedrzucawkowego i rzucawki, zwiększa też ryzyko porodu przedwczesnego, odklejenia się łożyska i zaburzeń rozwoju dziecka. Zgłoś się do lekarza, gdy tylko zauważysz niepokojące symptomy:

 • Wyjątkowo duże i gwałtowne puchnięcie nóg, kostek i dłoni
 • Obrzęki na twarzy i wokół oczu
 • Nierównomierna opuchlizna obejmująca tylko jedną stronę ciała
 • Ból pojawiający się w okolicach obrzękniętych miejsc
 • Nudności i wymioty
 • Silny ból głowy
 • Ból w nadbrzuszu
 • Zaburzenia widzenia

Czy zatrucie ciążowe jest groźne dla dziecka i jak się je leczy - tłumaczy ginekolog:

 

 

Pamiętaj, że jeżeli przed ciążą cierpiałaś na nadciśnienie tętnicze, chorujesz na cukrzycę albo miałaś problemy z nerkami, to ryzyko rozwinięcia się zatrucia ciążowego jest u ciebie wyższe. Częściej z chorobą zmagają się też kobiety w pierwszej ciąży oraz w ciąży mnogiej.

Uwaga! Niekiedy zdarza się, że ciężarnej kobiecie trudno zauważyć obrzęk nóg lub innych części ciała. O tzw. obrzękach ukrytych mówi się, gdy nadmiar płynów rozkłada się równomiernie w tkance podskórnej, nie tworząc opuchlizny w jednym tylko miejscu, ale na dużej powierzchni ciała. Podejrzewasz, że to właśnie cię spotkało? Wykonaj prosty test: naciśnij palcem skórę podudzia i obserwuj, jak szybko zniknie powstałe wgłębienie. Jeśli po kilku sekundach wciąż jest widoczne, prawdopodobnie powiększony obwód ud i łydek to wcale nie ciążowe kilogramy, ale obrzęk.

Tematy: stan przedrzucawkowy, rzucawka, obrzęki w ciąży, gestoza, nadciśnienie w ciąży

Komentarze