Śluz w ciąży – jak wygląda, co oznacza, kiedy do lekarza?

Ocena: 4.23/5 Głosów: 11
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W okresie ciąży, na skutek intensywnych zmian hormonalnych, dochodzi do produkcji znacznych ilości ciągnącego i przezroczystego śluzu. Po zapłodnieniu pojawia się go znacznie więcej i taki stan może utrzymywać się aż do momentu porodu, stąd tak ważna jest odpowiednia higiena. Każda zmiana jego zabarwienia, konsystencji czy zapachu może wskazywać infekcję intymną lub inne nieprawidłowości. Jak rozpoznać, czy wydzielina z pochwy jest prawidłowa? Jakie zmiany w wyglądzie śluzu w ciąży powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza?

Fotolia

Śluz po zapłodnieniu i na początku ciąży – jak wygląda?

 

Okres ciąży to czas intensywnych zmian hormonalnych, których efektem jest m.in. obfita produkcja śluzu pochwowego. Dlatego też zwiększenie jego objętości może być uznawane za jeden z pierwszych objawów ciąży.

Fizjologicznie w okresie okołoowulacyjnym, czyli mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego, mamy do czynienia z ciągnącym i przezroczystym śluzem, po czym, po kilku dniach, kiedy stężenie estrogenów spada, staje się on bardziej gęsty. 

W przypadku zajścia w ciążę, stężenie estrogenów utrzymuje się na wysokim poziomie, przez co konsystencja śluzu na początku ciąży pozostaje ciągnąca i taki stan może utrzymywać się aż do porodu.

 

Jaki jest prawidłowy śluz w ciąży?

 

Pamiętajmy również, że stężenia hormonów płciowych w czasie ciąży są wysokie, co wpływa na pojawienie się obfitej wydzieliny z pochwy w ciąży. W związku z tym przyszła mama musi zwracać szczególną uwagę na higienę intymną, aby nie ryzykować wystąpieniem groźnej dla życia i zdrowia płodu infekcji intymnej. Śluz w ciąży powinien być przezroczysty lub nieznacznie białawy i pozbawiony zapachu.

Obecność nieprzyjemnego zapachu z pochwy w ciąży nie musi być jednak jednoznaczna z zakażeniem, a wskazywać na zaniedbania higieniczne. Zapach powstaje również na skutek rozkładu wydzieliny przy udziale drobnoustrojów naturalnie bytujących w okolicy krocza, np. w przypadku zbyt rzadkiej wymiany wkładek higienicznych.

 

Śluz pod koniec ciąży – co to znaczy?

 

W czasie ciąży rośnie także stężenie progesteronu, który jest odpowiedzialny za produkcję gęstego i nieprzenikliwego dla plemników śluzu z pochwy w ciąży. Tworzy on w kanale szyjki macicy, tzw. czop śluzowy, który stanowi mechaniczną barierę chroniącą płód przed wnikaniem patogennych drobnoustrojów, co zmniejsza ryzyko infekcji wewnątrzmacicznych.

Wydalenie czopu śluzowego następuje zwykle na kilka dni przed porodem i stanowi jeden ze zwiastunów, zbliżającego się rozwiązania. Czop śluzowy może być nieznacznie podbarwiony krwią (pojawia się brunatny śluz w ciąży), co w większości przypadków nie wskazuje na żadną patologię i nie powinno być źródłem niepokoju przyszłej mamy.

 

Wydzielina z pochwy w ciąży – kolor i konsystencja śluzu ciążowego

 

Podobnie jak poza okresem ciąży, tak i w jej czasie zmiana zabarwienia czy zapachu wydzieliny z dróg rodnych może wskazywać na obecność różnych patologii, dlatego każdy niepokojący nas stan powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem.

Także w okresie ciąży, pacjentkom mogą doskwierać infekcje grzybicze, bakteryjne czy pasożytnicze objawiające się upławami w ciąży. Pamiętajmy, że niektóre z nich mogą okazać się poważnym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu.

 

Czerwony i brązowy śluz w ciąży 

Śluz z krwią na początku ciąży może być objawem implantacji zarodka w macicy, jest to tzw. krwawienie implantacyjne. 

Z kolei brunatny, brązowy czy czerwony śluz w ciąży, który przypomina niewielkie plamienie, może świadczyć o, jak już wspomniano, rozwieraniu się szyjki macicy, "odchodzeniu" czopa śluzowego i rozpoczynającym się porodzie. 

  

Biały śluz w ciąży 

Najczęściej stwierdzaną grupą infekcji intymnych w ciąży, są zakażenia grzybicze, najczęściej drożdżakami gatunku Candida albicans.

Podstawowym objawem są białe, serowate, grudkowate upławy, które drażnią ściany pochwy i krocze, mogąc wywoływać uporczywy świąd pochwy w ciąży. 

 

Zielony i żółty śluz w ciąży 

Obecność białawych, żółtawych czy zielonkawych upławów w ciąży o bardzo nieprzyjemnym, rybim zapachu może z kolei wskazywać na tzw. waginozę bakteryjną.

W jej przebiegu dochodzi do wyparcia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, przez drobnoustrój który rozpoczyna nagle się gwałtownie rozrastać. Najczęściej są to beztlenowe bakterie Gardnerella vaginalis.

 

Pienisty i wodnisty śluz w ciąży 

Kolejną możliwą infekcją jest zakażenie pierwotniakiem, rzęsistkiem pochwowym. Wówczas wydzielina z pochwy ma charakter obfitych, wodnistych, pienistych, zielonkawo-szarych upławów o nieprzyjemnym, mdłym zapachu.

W czasie ciąży zdarzają się niestety również poważniejsze infekcje, takie jak rzeżączka czy chlamydioza. W ich przebiegu dochodzi najczęściej do bakteryjnego zapalenia szyjki macicy, co z kolei prowadzi do wystąpienia ropnych upławów w ciąży.

 

Gęsty i galaretowaty śluz w ciąży 

Galaretowaty i gęsty śluz w ciąży to objaw fizjologiczny. "Zamyka" on ujście szyjki macicy (wspomniany wcześniej czop śluzowy). 

  

Śluz w ciąży – kiedy do lekarza?

 

Szczególnie niepokojącym dla przyszłych mam zjawiskiem jest pojawienie się krwi w wydzielinie z pochwy. Na początku ciąży może to być postać tzw. krwawienia implantacyjnego, związanego z zagnieżdżaniem się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Początek ciąży to również okres intensywnych zmian hormonalnych, które także mogą skutkować wystąpieniem skąpego krwawienia czy plamienia w ciąży. Nie jest to groźne zjawisko, ale zawsze powinno zostać skonsultowane z ginekologiem.

Obecność krwi w śluzie z pochwy w kolejnych miesiącach ciąży jest również efektem zmian hormonalnych, ale może być także objawem poważnych patologii, takich jak infekcja wewnątrzmaciczna czy nieprawidłowości łożyskowe, dlatego bezwzględnie nie wolno ignorować tego symptomu.

 

Śluz z pochwy w ciąży – czy na pewno? 

 

Jak już wspomniano, w związku ze zmianami hormonalnymi i intensywnie rosnącym stężeniem estrogenów u ciężarnej, prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży może być bardzo obfita, co jest objawem często niepokojącym pacjentki. Z reguły jednak nie jest to jednak nic groźnego.

Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że w niektórych przypadkach to, co przyszłe mamy interpretują jako śluz, może wcale nim nie być. Jedną z patologii ciążowych jest przedwczesne pęknięcie błon płodowych, skutkujące przedwczesnym odpływaniem płynu owodniowego. Fizjologicznie pęknięcie błon płodowych powinno nastąpić po rozwarciu szyjki macicy, a przed rozpoczęciem parcia.

Najczęściej jednak ma ono miejsce na kilka-kilkanaście godzin przed porodem. Najpoważniejszym problemem jest dużo wcześniejsze pęknięcie, ponieważ wzrasta wówczas ryzyko porodu przedwczesnego i infekcji wewnątrzmacicznych, dlatego zawsze należy różnicować czy wydzielina z pochwy jest śluzem czy płynem owodniowym. Najprostszym sposobem jest ocena jej kwasowości. Śluz pochwowy w ciąży ma odczyn kwaśny, a płyn owodniowy zasadowy.

 

Bibliografia:

  • Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 1 i 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015.
  • Medina T.M,, Hill D.A., Preterm premature rupture of membranes: diagnosis and management., Am Fam Physician. 2006 Feb 15;73(4):659-64
Tematy: śluz z pochwy, wydzielina z pochwy, śluz z pochwy w ciąży, śluz po zapłodnieniu, śluz na początku ciąży, śluz pod koniec ciąży

Komentarze