Skurcze łydek w ciąży – sposoby na bolesne skurcze w łydkach

Ocena: 4.03/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Skurcze łydek często uprzykrzają życie kobietom w trzecim trymestrze ciąży. Do najczęstszych przyczyn skurczów mięśni nóg należą zaburzenia elektrolitowe: niedobór potasu, wapnia i magnezu. Skurcze pojawiają się najczęściej w nocy i towarzyszy im silny ból nóg od kolan w dół. Skurcze mięśni nóg mogą również powstawać w następstwie zastoju krwi żylnej. Jeśli ból nóg trwa długo lub nasila się, należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem.

Fotolia

Skurcze łydek w ciąży – przyczyny skurczów nóg

 

Skurcze w łydkach w ciąży to częsta dolegliwość, nasilająca się zwłaszcza nocą. Najczęstszą przyczyną bolesnych skurczów w nogach są zaburzenia w gospodarce magnezu, potasu i wapnia. Skurcze łydek mogą powodować niedobory każdego z tych pierwiastków. Ze skurczami mięśni wiąże się także nadmiar fosforu. Znacznie obniżony poziom wapnia lub magnezu lub nadmiar fosforanów powoduje stan nazywany tężyczką. Tężyczka to zespół objawów charakteryzujący się nadmiernym skurczem mięśni (skurcze nóg, ale również skurcze rąk i dłoni) oraz uczuciem mrowienia nóg i rąk (parestezje).

Inną przyczyną skurczów mięśni nóg w ciąży może być niewydolność żył. Powiększająca się macica uciska naczynia żylne, utrudniając z nich odpływ. Powstaje zastój w naczyniach kończyn dolnych co objawia się uczuciem ciężkich nóg, obrzękami i skurczami mięśni. Problemy z wydolnością żył są nasilone u kobiet, które przed ciążą miały już żylaki lub leczyły się z powodu niewydolności żylnej. Nasilający się, nieustępujący ból łydek może być objawem skrzepu w naczyniach i wymaga szybkiej interwencji.

Rzadszą przyczyną skurczów w łydkach może być zespół niespokojnych nóg. Jest to zaburzenie ruchowe towarzyszące innym chorobom somatycznym lub niedoborom mikroelementów, rzadziej dziedziczne. Objawia się potrzebą poruszania nogami zwykle połączoną z nieprzyjemnymi odczuciami mrowienia w łydkach lub skurczami nóg. Zespół niespokojnych nóg w ciąży najczęściej spowodowany jest anemią z powodu niedoboru żelaza.

  

Dieta na skurcze mięśni – sposób na skurcze w nogach 

 

Odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży pozwala zapobiec wielu dolegliwościom i uniknąć leczenia. Sprawdza się to także w przypadku bolesnych skurczów stóp, łydek czy kończyn górnych. Za skurcze łydek, określane także jako rwanie w nogach, odpowiada niedobór potasu, magnezu i wapnia, dlatego należy zadbać o to, by w jadłospisie pojawiły się produkty będące ich źródłem.

Co jeść, aby pozbyć się kurczowego bólu nóg? Wapń znajduje się w dużej ilości w mleku i produktach mlecznych: jogurtach, serze żółtym, twarogu, jak i w łososiu, sardynkach czy suszonych figach. Produkty bogate w potas to truskawki, pomidory, awokado, migdały, banany czy śliwki. Magnez można znaleźć w orzechach, mięsie, nabiale czy zielonych warzywach.

Jeśli ciążowe skurcze w łydkach pojawiają się często mimo prawidłowej diety, należy poinformować o tym swojego lekarza ginekologa. Specjalista może zlecić przyjmowanie gotowych preparatów w tabletkach, jednak nigdy nie należy stosować ich na własną rękę. Aby zapobiec niedoborowi żelaza w ciąży należy zadbać, aby w diecie były obecne warzywa strączkowe, szpinak, orzechy i migdały oraz mięso będące źródłem najlepiej przyswajalnego żelaza tj. chuda wołowina czy kaczka. Trzeba również pamiętać że bólom nóg sprzyja nadwaga.

  

Ból nóg w ciąży – co robić, kiedy bolą łydki? 

 

Skurczom łydek sprzyja przebywanie w jednej pozycji, szczególnie siedzącej lub stojącej. Niewskazane jest siadanie z nogą na nogę ani długie pozostawanie w pozycji stojącej. Pozostawanie w jednej pozycji utrudnia odpływ krwi z żył koniczyn dolnych i mogą pojawiać się obrzęki. Opuchnięte nogi w ciąży są również skutkiem działania hormonów, które rozszerzają naczynia żylne, co sprzyja zastojowi krwi.

Aby zapobiec bólom nóg od kolan w dół i ich obrzękom, należy wykonywać ćwiczenia kończyn dolnych. Jeśli wykonuje się pracę siedzącą, trzeba pamiętać o wykonywaniu ruchów stopami, napinaniu łydek i przeciąganiu mięśni. Jeśli długo pozostajemy w pozycji stojącej, warto spacerować lub stawać na przemian na palcach i piętach. Codzienne ćwiczenia pomogą złagodzić nadmierne napięcie mięśni. Najlepsze skutki przynoszą ćwiczenia wzmacniająco–rozciągające. W doborze ćwiczeń na skurcze mięśni łydek można skorzystać z profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty lub zapytać o nie w szkole rodzenia.

 

Jak łagodzić ciążowe skurcze w łydkach? 

 

Aby przerwać bolesny skurcz w nodze, najlepiej rozciągnąć napięte mięśnie. Na ból nóg od kolan w dół pomocne jest rozciąganie stopy w stawie skokowym: należy przyciągnąć do siebie stopę z wyprostowaną nogą w kolanie. W łagodzeniu bólu nóg towarzyszącemu skurczom pomoce nogą być:

  • masaże stóp czy łydek (powiększający się brzuch może utrudnić dosięganie do stóp, warto skorzystać z czyjejś pomocy, np. partnera);
  • uniesienie nóg ponad poziom ciała – kończyny powinny być zgięte zarówno w stawach biodrowych, jak i kolanowych, można użyć specjalnej poduszki do spania w ciąży;
  • spanie z ugiętymi nogami – zbyt długa pozycja z wyprostowanymi nogami powoduje nadmierne rozciągnięcie mięśni i prowokuje wystąpienie skurczów łydek.

Na skurcze w łydkach pomogą także ciepłe kąpiele, które rozluźnią spięte mięśnie. Nie są one jednak wskazane dla kobiet, u których występują żylaki, ponieważ mogą nasilić ich objawy.

Tematy: skurcze łydek w ciąży, skurcze w łydkach, skurcze nóg, skurcze w nogach, ból nóg w ciąży, ból łydek w ciąży

Komentarze