Ruchy dziecka w ciąży

Ocena: 4.62/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wyczucie ruchów dziecka w brzuchu to jeden z najbardziej wzruszających momentów podczas całej ciąży. Sprawdź, kiedy poczujesz je po raz pierwszy!

W drugim trymestrze ciąży ruchy dziecka staną się bardziej regularne.
W drugim trymestrze ciąży ruchy dziecka staną się bardziej regularne.

Twoje dziecko zacznie się ruszać już około 7.- 8 tygodnia ciąży, jednak na tym etapie jego poczynania będziesz mogła zaobserwować jedynie w czasie badania USG. Pierwszy raz powinnaś poczuć jego ruchy między 16. a 22 tygodniem ciąży

Od czego zależy, jak szybko poczuję ruchy dziecka?

Kobiety, które już rodziły, z reguły są w stanie wcześniej wyczuć ruchy dziecka, pierworódki natomiast często mają problem z odróżnieniem ich od np. ruchów jelit. Niemałe znaczenie ma również budowa twojego ciała - jeśli jesteś szczupła, pierwszych kopnięć spodziewaj się już około 16.- 18 miesiąca ciąży.

Czytaj też: 9 faktów o ruchach dziecka w ciąży


Jak rozpoznać ruchy dziecka?

Ciężarne kobiety porównują to uczucie do delikatnego trzepotania skrzydeł motyla albo wrażenia, jakby w ich brzuchu pływała ryba. Możliwe, że pierwsze ruchy dziecka pomylisz z uczuciem głodu lub zwykłymi ruchami jelit, kiedy jednak zaczniesz odczuwać je regularnie, nauczysz się je rozpoznawać. Najłatwiej będzie ci je poczuć w pozycji siedzącej i leżącej, w stanie spoczynku.

Czytaj też: Czy ruchy dziecka mogą być bolesne


Jak często powinnam odczuwać ruchy dziecka?

Początkowo ruchy dziecka będą dość rzadkie, możesz odczuwać zaledwie kilka kopnięć na dobę. Niektóre z nich będą na tyle słabe, że po prostu ich nie poczujesz. W drugim trymestrze ruchy dziecka staną się silniejsze i coraz bardziej regularne. Staraj się nie sugerować za bardzo doświadczeniami innych kobiet - jeśli odczuwasz ruchy dziecka rzadziej lub częściej, prawdopodobnie nic złego się nie dzieje, zaniepokoić powinna cię jedynie gwałtowna zmiana w aktywności dziecka albo jej całkowity zanik.

Czytaj też: Niepokojące objawy w ciąży


Czy powinnam liczyć ruchy dziecka?

Od chwili, w której zauważysz, że ruchy stały się regularne, staraj się codziennie zwracać uwagę, czy poziom aktywności dziecka nie ulega zmianie. Sygnałem alarmowym jest zawsze nagły spadek liczby wyczuwalnych ruchów. Dobrym sposobem na kontrolowanie aktywności dziecka jest liczenie jego ruchów. Każdego dnia o tej samej porze (wybierz czas, kiedy twoje dziecko jest najbardziej pobudzone) usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji i sprawdź, ile czasu zajmuje ci wyczucie dziesięciu kolejnych ruchów. Jeśli przez dwie godziny nie poczujesz nic, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Czytaj też: Jak liczyć ruchy dziecka


Kiedy powinnaś zrobić pierwsze USG w ciąży i jak często powtarzać badanie? Radzi ginekolog:

 

Czytaj też: Co to jest USG połówkowe?

Tematy: USG, ruchy dziecka, USG w ciąży

Komentarze