Badanie przeciwciał przeciwko różyczce w ciąży

Ocena: 4.3/5 Głosów: 25
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Cztery możliwe wyniki i ich interpretacja.

W ciąży trzeba zrobić test na obecność przeciwciał przeciwko różyczce, ale nie wolno szczepić na tę chorobę. Fot. Shutterstock
W ciąży trzeba zrobić test na obecność przeciwciał przeciwko różyczce, ale nie wolno szczepić na tę chorobę.

W ciąży trzeba koniecznie sprawdzić, czy we krwi znajdują się przeciwciała przeciwko różyczce (IgG i IgM), które informują o tym, czy jesteś odporna na tę chorobę i czy wirus nie jest aktywny. To bardzo ważne badanie, ponieważ zachorowanie na różyczkę w ciąży jest bardzo niebezpieczne dla płodu. Wirus ten może wywoływać zakażenie wewnątrzmaciczne, poronienie i przyczyniać się do powstania różnych wad wrodzonych.

Kiedy zrobić test na obecność przeciwciał przeciwko różyczce 

Wszystkie ciężarne powinny mieć oznaczone przeciwciała przeciwko różyczce, żeby do 10. tygodnia ciąży. Przeważa podejście, że powinno się wykonywać od razu testy na obecność obu typów: zarówno IgG, jak i IgM. Można jednak spotkać się z opinią, że na początku wystarczy oznaczyć tylko przeciwciała IgG.

Kobietom, u których stwierdzi się obecność przeciwciał zleca się niekiedy powtórzenie badań po 3-4 tygodniach, by sprawdzić, czy ich poziom wzrasta czy spada.

Krew do testu pobierana jest ze zgięcia łokciowego. Nie trzeba być na czczo, ani w inny sposób przygotowywać się do badania.

Jeśli chcesz zrobić badanie prywatnie, zapłacisz około 65 zł.

Sprawdź, ile kosztują badania w ciąży.

Wyniki testów na przeciwciała przeciwko różyczce - interpretacja

Wynik badania zwykle jest już na drugi dzień. Oto możliwe kombinacje.

Przeciwciała

Interpretacja wyniku                     

IgG-

IgM-

Nie chorowałaś na różyczkę, ani nie byłaś przeciwko niej szczepiona. 

To znaczy też, że nie jesteś odporna na wirus różyczki.

IgG+

IgM-

Miałaś styczność z wirusem – albo byłaś szczepiona przeciwko niemu, albo chorowałaś na różyczkę, albo właśnie przechodzisz końcowe stadium tej choroby. By określić, który z tych trzech przypadków cię dotyczy, trzeba powtórzyć badanie po 3 tygodniach. Jeśli poziom przeciwciał IgG nie wzrośnie, przyjmuje się, że infekcja nie jest aktywna, a ty jesteś odporna na zakażenie. Zwykle wynik świadczący o obecności przeciwciał IgG i braku przeciwciał IgM oznacza odporność na zachorowanie. 

IgG-

IgM+

Właśnie przechodzisz różyczkę albo do zakażenia doszło niedawno.

IgG+

IgM+

Właśnie przechodzisz różyczkę albo do zakażenia doszło niedawno. 

UWAGA

Jeśli nie wykryto u ciebie ani przeciwciał IgG, ani IgM, a miałaś kontakt z osobą chorą na różyczkę, zgłoś się do lekarza, jak najszybciej. Dostaniesz immunoglobulinę zawierającą przeciwciała przeciwko różyczce (można ją podać do 72 godzin od kontaktu z wirusem).

Sprawdź, jakie objawy w ciąży powinny skłonić cię do wizyty u lekarza.

 

 

Tematy: różyczka, badania w ciąży, wyniki badań w ciąży, przeciwciała przeciwko różyczce

Komentarze