Pytania o alergie w ciąży

Jesteś alergiczką i planujesz ciążę? Zastanawiasz się, w jaki sposób leki na alergię mogą wpłynąć na twoje dziecko i przebieg ciąży? Czy alergia może nasilić się w czasie ciąży? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania!

Zanim zajdziesz w ciążę

Od lat leczysz się z powodu alergii. Chciałabyś urodzić dziecko, jednak niepokoisz się, czy ciąża będzie przebiegać bez zakłóceń - w końcu musisz zażywać leki wziewne i antyhistaminowe. Dlatego najpierw skonsultuj się ze swoim alergologiem - być może należy zmienić stosowane do tej pory preparaty na łagodniejsze, minimalizując tym samym ich negatywne działanie na rozwijające się dziecko.

Leczenie alergii w czasie ciąży

Najskuteczniejszym sposobem leczenia alergii jest unikanie kontaktu z alergenami, jednakże w przypadkach wielu substancji uczulających jest to po prostu niemożliwe. Zdaniem specjalistów u 1/3 kobiet objawy alergii w czasie ciąży nasilają się, u 1/3 łagodnieją, natomiast u kolejnych 30 proc. kobiet utrzymują się na stałym poziomie.

Jeśli w twoim przypadku alergia na roztocza zaostrza się, nie odkurzaj, nie sprzątaj sama - poproś kogoś o pomoc. Dobre efekty daje także usuniecie z domu dywanów czy wykładzin będących siedliskiem kurzu. Czynnikami pogarszającymi stan alergika są: dym tytoniowy i wilgotność powietrza. Unikaj dymu z papierosów, nie pozwól nikomu palić w twoim domu i sama tego nie rób. Często wietrz mieszkanie i mierz wilgotność w pomieszczeniach - wilgotność powyżej 50 proc. sprzyja namnażaniu się pleśni i roztoczy, które wywołują alergie i zaostrzają astmę oskrzelową.

Jeżeli masz alergię na pyłki roślin, w sezonie uczuleniowym staraj się na spacery wychodzić rano lub wieczorem - wtedy w powietrzu pyłków jest najmniej. Pora po deszczu także sprzyja alergikom - deszcz zmywa z drzew pyłki i oczyszcza z nich powietrze. Łatwiej się oddycha i ryzyko zaostrzenia uczulenia jest mniejsze. Mniej alergenów wziewnych jest w miejscowościach nadmorskich - morskie powietrze sprzyja zatem wyciszeniu uczulenia.

W przypadku alergii pokarmowych ze swojej diety musisz eliminować produkty uczulające. Nie bagatelizuj swojej choroby, ponieważ w razie ataku duszności u matki dziecku grozi niedotlenienie.

Pamiętaj o wizytach kontrolnych u alergologa - w czasie ciąży konieczne jest wykonywanie badań kontrolnych w celu sprawdzenia stanu zdrowia twojego i dziecka. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek nowe objawy lub coś cię zaniepokoi - np. nietypowe zmiany skórne mogą być reakcją na substancje alergizujące.

Sprawdź też: Jak odstawić dziecko od piersi? Sposoby

Leki antyalergiczne a ciąża

Tylko twój alergolog może zdecydować, które preparaty powinnaś stosować i w jakich dawkach. Niektóre leki można zażywać w czasie ciąży. Jeśli masz alergię skóry, nosa lub oczu, możesz po uzgodnieniu z lekarzem sięgać po leki miejscowe. Odstawienie tych preparatów nie wywoła zaostrzenia choroby, zniweluje tylko działanie łagodzące, czyli jeżeli przestaniesz smarować chore miejsce maścią, to zacznie cię ono swędzieć. Nie powinnaś natomiast stosować leków antyhistaminowych, dopuszcza się je tylko w bardzo ciężkich stanach.

W przypadku astmy oskrzelowej konieczne jest przyjmowanie preparatów wziewnych, także w ciąży - istnieją leki dozwolone w tym szczególnym czasie. Pamiętaj, że zagrożenie pojawia się w przypadku nieleczenia astmy lub nagłego jej zaostrzenia - zwiększa się wtedy ryzyko niedotlenienia dziecka poprzez nieprawidłowy przepływ krwi przez łożysko.

Pamiętaj! Nigdy w czasie ciąży nie stosuj leków na własna rękę, nawet jeśli są sprzedawane bez recepty w aptece.

Odczulanie w ciąży?

Alergolodzy odradzają przeprowadzanie odczulania w czasie ciąży. Immunoterapia polega na podawaniu określonych dawek alergenów przez okres kilkunastu miesięcy. Pod kontrolą lekarza organizm nabywa umiejętności niereagowania na substancje uczulające i z upływem czasu objawy alergii stają się coraz słabsze. Jednak na początku terapii dawki są uderzeniowe i mogą wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny groźny dla ciężarnej i rozwijającego się dziecka, dlatego nie stosuje się odczulania podczas ciąży i późniejszego karmienia piersią.

Czytaj również: Terapia ręki dla dzieci – co to jest i na czym polega? Ćwiczenia

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Skaza białkowa u niemowląt – co to jest, objawy, leczenie

 

Atopowe zapalenie skóry – objawy i pielęgnacja

 

ABC pierwszej pomocy w sytuacjach awaryjnych

 

Rozszerzanie diety – fakty i mity

 

Produkty zakazane w czasie karmienia piersią

 

Poradnik dla mamy małego alergika

 

Nietolerancja pokarmowa przyczyną problemów z zajściem w ciążę

 

Jak papierosy szkodzą ciąży