Przepuklina kresy białej – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kresy białej w ciąży

Przepuklina kresy białej to jeden z rodzajów dużej grupy przepuklin jamy brzusznej. Dotyczy głównie mężczyzn, jednak czynnikiem ryzyka jej rozwoju jest ciąża. Przepuklina kresy białej w ciąży objawia się m.in. silnymi bólami w nadbrzuszu. Operację przepukliny przeprowadza się po porodzie.

Co to jest jest przepuklina kresy białej?

Kresa biała to miejsce połączenia mięśni brzucha. Przebiega wzdłuż ciała, w linii pośrodkowej, od wyrostka mieczykowatego mostka do spojenia łonowego. Kresa biała zbudowana jest z tkanki łącznej i stanowi połączenie mięśni tworzących ścianę jamy brzusznej.

Natomiast przepuklina to wydostanie się narządu, jego części lub tkanek otaczających, poza jamę brzuszną przez miejsce o obniżonej oporności. W jamie brzusznej najczęściej występują przepukliny pachwinowe, udowe i okołopępkowe, rzadziej przepuklina kresy białej.

Przepuklina kresy białej występuje częściej u mężczyzn i, co odróżnia ją od innych przepuklin, występuje u młodych zdrowych osób, często uprawiających sport. Najczęściej pojawia się pomiędzy wyrostkiem mieczykowatym a pępkiem. Czynnikiem ryzyka rozwoju przepukliny tego typu jest otyłość. Zagrożeniem bywa także przepuklina kresy białej w ciąży.

Przepuklina kresy białej w ciąży – przyczyny

Mimo że przepuklina kresy białej statystycznie częściej występuje u panów, predysponowane do niej są kobiety w ciąży. Kresa biała w ciąży podlega działaniu tych samych hormonów, które przygotowują miednicę do przejścia dziecka przez kanał rodny. Te hormony, m.in. relaksyna, rozluźniają strukturę tkanki łącznej, powodując większą ruchomość w stawach oraz pozwalają na rozsunięcie się mięśni brzucha w obrębie kresy białej, aby zrobić miejsce dla rosnącego płodu.

W drugim i trzecim trymestrze znacząco zwiększa się obwód brzucha, co skutkuje rozejściem się mięśni prostych brzucha na boki. Zmniejszony opór w rozluźnionych włóknach kresy białej stanowi dogodne miejsce dla wrót przepukliny. Zawartość worka przepukliny kresy białej stanowi najczęściej tłuszcz przedotrzewnowy lub fragment sieci większej. Takie przepukliny zazwyczaj są niewielkie.

Do samoistnego zamknięcia się rozstępu miedzy mięśniami prostymi brzucha zazwyczaj dochodzi w ciągu kilku tygodni od porodu. Zdarza się jednak, że mięśnie nie schodzą się zupełnie i w pozostałym rozstępie powstaje przepuklina kresy białej.

Czytaj również: Pęknięcie krocza w czasie porodu – jak przebiega? Czy można mu zapobiec?

Jakie są objawy przepukliny kresy białej?

Objawem przepukliny kresy białej jest mały guzek w ścianie jamy brzusznej pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Dominującym objawem przepukliny jest ból w nadbrzuszu, który nasila się przy wysiłku i pochylaniu. Lekarz podczas badania pacjenta w pozycji stojącej dokładnie poszukuje guzków wzdłuż kresy białej.

Przepuklinę kresy białej należy różnicować z innymi chorobami powodującymi bóle w nadbrzuszu, takimi jak choroba wrzodowa. Poważnym powikłaniem jest uwięźnięcie przepukliny, czyli stan w którym nie można odprowadzić zawartości worka przepukliny do jamy brzusznej. Uwięźnięcie przepukliny cechuje bardzo silny ból w nadbrzuszu z towarzyszącymi wymiotami. Brak szybko podjętego leczenia w takim przypadku prowadzi do uszkodzenia tkanek stanowiących zawartość worka przepuklinowego.

Jak leczyć przepuklinę kresy białej w czasie ciąży?

Rozejście kresy białej zazwyczaj cofa się samoistnie kilka tygodni po porodzie. Prawidłowemu zejściu mięśni sprzyja umiarkowany, dostosowany do stanu pacjentki wysiłek fizyczny. Osłabione włókna kresy białej mogą skutkować pojawieniem się przepukliny zarówno w trakcie trwania ciąży, jak i po porodzie, kiedy pozostanie rozstęp pomiędzy mięśniami. Przepuklina kresy białej nie zagraża bezpośrednio ciąży. Jeśli jednak jest znacznych rozmiarów i towarzyszy jej silny ból może wpływać niekorzystnie na samopoczucie matki, a co za tym idzie również dziecka.

Podstawową metodą leczenia przepukliny jest operacyjne zamknięcie wrót przepukliny oraz wzmocnienie tego miejsca specjalną siatką. Zabieg operacji przepukliny kresy białej w ciąży nie jest wykonywany. Operacja przepukliny kresy białej przeprowadzana jest dopiero po porodzie, kiedy mięśnie nie zejdą się prawidłowo. Leczenie przepukliny kresy białej w czasie ciąży jest zachowawcze, poleca się:

  • prowadzić oszczędzający tryb życia;
  • unikać znacznego wysiłku fizycznego;
  • nie dźwigać ciężkich przedmiotów.

Należy dodatkowo powstrzymywać się od gwałtownych skłonów.

Czytaj również: Cholestaza ciążowa – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Opublikowano: ; aktualizacja: 04.05.2022

Oceń:
5.0

Ewelina Gralewicz

Położna

Licencjonowana położna. Ukończyła 3-letnie studia licencjackie na kierunku położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego UM. Obecnie studiuje położnictwo na drugim roku studiów magisterskich. Swoją wiedzę i umiejętności dodatkowo doskonali na konferencjach i warsztatach naukowych.

Komentarze i opinie (1)


Nareszcie znalazłam konkretne informacje dla kobiety w ciąży. Dziękuję za ciekawy i rzeczowy artykuł.

Może zainteresuje cię

Krew z nosa w ciąży – przyczyny, postępowanie

 

Rozstęp mięśni brzucha

 

Pieczywo dietetyczne w ciąży – czy można je spożywać?

 

Test na HIV w ciąży

 

Wielowodzie – co to jest? Przyczyny, objawy, skutki, leczenie

 

Ból odbytu w ciąży – jakie są przyczyny, co to znaczy?

 

Konflikt serologiczny – na czym polega, zagrożenia

 

Słodycze w ciąży – czy można je jeść?