Problemy z ciśnieniem krwi w ciąży

Ocena: 3.07/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zastanawiasz się, dlaczego podczas każdej wizyty kontrolnej u lekarza położnika mierzone masz ciśnienie krwi? Jak sobie radzić w sytuacji, gdy ciśnienie spada lub kiedy zbytnio rośnie? Kiedy konieczna jest opieka medyczna?

Zdarza się, że w ostatnich miesiącach lub tygodniach ciąży ciśnienie niebezpiecznie wzrasta.
Zdarza się, że w ostatnich miesiącach lub tygodniach ciąży ciśnienie niebezpiecznie wzrasta.

Ciąża to czas, kiedy w twoim ciele zachodzą diametralne zmiany - rośnie brzuszek, organizm pracuje na wyższych obrotach, działanie niektórych hormonów odczuwasz intensywniej. Inaczej zaczyna też funkcjonować twój układ krążenia i może wahać się ciśnienie krwi.

Ciśnienie w normie

Na ogół wzorcowe ciśnienie krwi to 120/80 i u większości kobiet w czasie oczekiwania na dziecko ono się nie zmienia - nie rośnie ponad normę i nie spada. Natomiast u niektórych kobiet dzieje się tak, że jeśli przed ciążą cierpiały z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia, to w czasie tych dziewięciu miesięcy ciśnienie krwi normuje się. Nigdy jednak nie wiadomo, jak organizm zareaguje. Dlatego podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę robione są kontrolne pomiary ciśnienia krwi.

Zbyt niskie

Obniżenie ciśnienia (poniżej 90/60) może być wywołane szybką zmianą pozycji, gwałtownym wstaniem lub długotrwającą postawą stojącą, ale też może utrzymywać się stale. Niedociśnienie bywa uciążliwe, ponieważ towarzyszą mu zawroty głowy, uczucie słabości. Czasem pojawiają się też omdlenia, zasłabnięcia, bóle głowy, szumy w uszach i nadmierna senność czy kłopoty z koncentracją. Ich przyczyną jest słabe zaopatrzenie w tlen i substancje odżywcze narządów wewnętrznych.

Dlaczego ciśnienie spada? Lekarze nie potrafią tego do końca wyjaśnić. Pewne jest, że niedociśnienie bywa dziedziczne, zatem jeśli twoi rodzice na nie cierpią, ty także możesz się z nim borykać. Pocieszający jest fakt, iż niskie ciśnienie zwykle nie wymaga leczenia.

Jak sobie pomóc? Jeśli czujesz potrzebę snu, dużo śpij, odpoczywaj. Po obudzeniu poleż jeszcze kilka minut w łóżku - poproś męża o śniadanie do łóżka. Staraj się przyjmować więcej płynów, nawet ponad 2 litry dziennie. Unikaj dusznych, niewietrzonych pomieszczeń - może tam zrobić ci się słabo. Spróbuj się gimnastykować, najlepiej na świeżym powietrzu lub zapisz się na basen. Ruch podnosi ciśnienie, wzmacnia mięśnie, kształtuje sylwetkę, w krwi krąży więcej tlenu, przez co ty i twoje dziecko poczujecie się lepiej.

Za wysokie

Tuż po wejściu do gabinetu lekarskiego twoje ciśnienie może być podwyższone: wejście po schodach, szybki marsz, by uniknąć spóźnienia, czy "efekt białego fartucha" mają wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego. Jeśli podskoczyło do 140/90, warto odczekać kilkanaście minut, wykonać inne badania w tym czasie, spokojnie porozmawiać z lekarzem i zmierzyć ciśnienie ponownie. W sytuacji, kiedy utrzymuje się ono w górnych granicach lub je przekracza, ginekolog decyduje o dalszym postępowaniu.

O zachorowaniu na nadciśnienie w ciąży decydują także geny. Możliwy jest zatem wzrost ciśnienia ponad normę, jeśli ktoś z twoich bliskich leczy się właśnie z tego powodu. Podobnie kobiety, które w poprzedniej ciąży miały problemy z wysokim ciśnieniem, muszą być pod obserwacją lekarza ze względu na ryzyko ponownego zachorowania.

Zdarza się, że w ostatnich miesiącach lub tygodniach ciąży ciśnienie niebezpiecznie wzrasta. Kiedy dodatkowo pojawiają się obrzęki kończyn i białkomocz (białko w moczu), bóle głowy, zaburzenia widzenia, należy podjąć szybkie leczenie. Ten zespół objawów nazywa się stanem przedrzucawkowym, który jest bardzo niebezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dla dziecka. Jeżeli nadciśnienie jest nieleczone, może wystąpić atak rzucawki, czyli napad drgawek, utrata przytomności, a nawet śpiączka. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do niskiej wagi dziecka - słabo utlenowana krew i łożysko źle ukrwione utrudniają optymalne odżywianie dziecka, co z kolei powoduje jego niską wagę urodzeniową.

Jakie są objawy stanu przedrzucawkowego? Odpowiada ginekolog:

 

 

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze w ciąży?

Jeżeli ciśnienie nieznacznie przekracza normy, zwykle pomaga odpoczynek, odsunięcie się od źródeł stresu, zmiana trybu życia na spokojniejszy. Natomiast nadciśnienie o bardzo wysokich wartościach (150/100 i wyższe) musi być leczone farmakologicznie i obserwowane przez ginekologa. Niekiedy zaleca się wcześniejsze zakończenie ciąży, żeby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji u dziecka i jego matki.

Tematy: ciśnienie, ciśnienie krwi w ciąży, nadciśnienie, rzucawka, stan przedrzucawkowy

Komentarze