Pregoreksja, czyli ciążowe oblicze anoreksji

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Anoreksja w ciąży? Odchudzanie, gdy w brzuchu rozwija się dziecko? Tak, to możliwe. Temu niebezpiecznemu trendowi ulega coraz więcej kobiet.

Kobiety cierpiące na pregoreksję rzadko proszą o pomoc.
Kobiety cierpiące na pregoreksję rzadko proszą o pomoc.

Nazwa "pregoreksja" pochodzi od zestawienia angielskich słów "pregnancy" i "anorexia". Kobiety cierpiące na tą przypadłość głodzą się, aby nie dopuścić do zmian sylwetki normalnych dla okresu ciąży. Wiele kobiet tak bardzo boi się przytyć w czasie tych 9 miesięcy, że je zbyt mało i obesesyjnie kontroluje swoją wagę.

Piękna inaczej

Kobieta w ciąży pięknieje! Zaokrąglone kształty, pełne piersi, wygładzona cera, bujne włosy, spokój na twarzy i rozluźnione ciało - to tylko niektóre elementy składające się na obraz "kwitnącej kobiety z brzuszkiem". Ale co w sytuacji, gdy te puzzle według przyszłej mamy nie łączą się ze sobą? Gdy ona nie akceptuje swojego nowego ciała? Bo zawsze dbała o linię i teraz boi się ją stracić? Bo przecież przyszłe mamy z pierwszych stron gazet są bardziej atrakcyjne niż ona? Bo media kreują ciążę jako najważniejszy etap w życiu kobiety i ukazują panie z ledwo zaokrąglonym brzuszkiem - uśmiechnięte i szczęśliwe, podczas gdy proza życia ciężarnej jest zupełnie inna. Można tak gdybać w nieskończoność, wyliczając powody, dla których ciężarna postanawia się odchudzić. U podłoża pregoreksji, tak jak u podłoża wszelkich innych zaburzeń odżywiania, leży wiele czynników, m.in. brak samoakceptacji czy problemy emocjonalne.

Jak gwiazdy z brzuszkiem

O pregoreksji mówi się w kontekście gwiazd, tj. Nicole Kidman, Nicole Richie, Natalii Vodianovej, Heidi Klum, Angeliny Jolie - one nie dość, że zachowały nienaganną sylwetkę ze zgrabnym brzuszkiem, to po porodzie nie borykały się z nadliczbowymi kilogramami, a nawet wyglądały szczuplej niż przed ciążą. Co ciekawe, pierwsze przypadki pregoreksji odnotowano w kraju z największym odsetkiem otyłych - w Stanach Zjednoczonych. Obecnie pregoreksja jest dużym problemem w Wielkiej Brytanii - według szacunków tamtejszych lekarzy, choroba dotyka jedną na dwadzieścia ciężarnych Brytyjek.

Kobieta cierpiąca na pregoreksję nie tyle odmawia sobie zachcianek czy większych porcji jedzenia, czyli nie robi tego, czemu większość przyszłych mam oddaje się z lubością. Ciężarna chora na pregoreksję:

 • głodzi się
 • chorobliwie przelicza każdą kalorię
 • maniakalnie się waży, by sprawdzić, ile jej ubyło (a nie przybyło)
 • sztucznie wywołuje wymioty
 • przyjmuje odchudzające leki i suplementy diety oraz środki przeczyszczające
 • katuje się na siłowni czy w klubie fitness.

A wszystko w trosce o swoją sylwetkę - szczupłą mimo brzuszka. Po prostu chce wyglądać atrakcyjnie w ciąży i szybko wrócić do formy po narodzinach dziecka, tak jak gwiazdy z pierwszych stron gazet.

Rozpoznać pregoreksję

Objawy pregoreksji są takie same jak w przypadku anoreksji. Kobiety, które na nią cierpią, mogły być wcześniej anorektyczkami lub bulimiczkami - przyjmuje się, że to właśnie one są bardziej narażone na pregoreksję. Ale też wiele odchudzających się ciężarnych nie miało wcześniej żadnych zaburzeń odżywiania.

Niestety, zaledwie ok. 10 proc. przypadków pregoreksji wykrywa lekarz, chociaż według ginekologa dra Lecha Medarda, podczas rutynowej wizyty lekarskiej ginekolog może zorientować się, że pacjentka cierpi na pregoreksję. Wnikliwie zebrany wywiad może być dostatecznym narzędziem, by dojść do takiego wniosku.

Cierpiące na anoreksję ciążową kobiety raczej same nikomu nie powiedzą o swojej chorobie. Tak naprawdę dużą rolę w ujawnieniu pregoreksji odgrywają bliscy. Co powinno wzbudzić ich niepokój? Według psychologa, Marty Ramm z Pracowni Terapii i Rozwoju w Warszawie, główne objawy pregoreksji to:

 • Ciągłe sprawdzanie wagi i mówienie o każdym przybyłym gramie.
 • Łykanie suplementów diety na odchudzanie, przeczyszczenie.
 • Stawianie sobie nierealnych celów, np. "przytyję w ciąży tylko 5 kg" i pilnowanie ich realizacji.
 • Wciskanie się w za ciasne ubrania sprzed ciąży.
 • Odmawianie posiłków albo zjadanie nienaturalnie małych porcji.
 • Zbyt częste wymioty, które nie łączą się z ciążowymi dolegliwościami. Może się zdarzyć chwilowe objadanie, a zaraz potem wizyta w łazience i wymioty.
 • Nieustające kompulsywne liczenie kalorii.
 • Zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne - codziennie po kilka godzin.

Uwaga! Niebezpieczeństwo

Kobiety cierpiące na pregoreksję rzadko proszą o pomoc. Dodatkowo łatwo mogą ukrywać chorobę, bo przecież nudności, wymioty czy osłabienie należą do typowych symptomów ciąży. Poza tym podczas kontrolnych wizyt u ginekologa raczej nie słyszą pytań dotyczących diety, więc zamiast szybko przezwyciężyć chorobę, brną w nią, często nie zdając sobie sprawy, w jak wielkim są niebezpieczeństwie - one same i ich dzieci.

Zagrożenia dla mamy. Odchudzanie się w ciąży nie jest obojętne dla organizmu kobiety. Przykład: niedostateczna porcja wapnia szybko odbije się na zębach oraz kościach przyszłej mamy, prowadząc do rozwoju próchnicy i osteoporozy. Poza tym może pojawić się niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, krwawienie z dróg rodnych. A po porodzie? Słaby noworodek ma jeszcze słabszą mamę, bez pokarmu i siły, z depresją.

Zagrożenia dla dziecka. Rozwijający się w brzuchu malec jest w naprawdę wielkim niebezpieczeństwie.

 • Leki na odchudzanie (przeczyszczające, zmniejszające apetyt), które przyjmuje mama, mogą zawierać składniki działające teratogennie lub embriotoksycznie, czego wynikiem mogą być groźne wady rozwojowe dziecka.
 • Nadmierny wysiłek fizyczny, o ile nie doprowadzi do poronienia czy przedwczesnego porodu, może spowodować opóźnienie rozwoju dziecka.
 • W wyniku niedożywienia malec może powitać świat z niską wagą urodzeniową i mniejszym obwodem głowy oraz otrzymać niskie wyniki w skali APGAR.
 • Grożą mu problemy z oddychaniem, wady serca, niedorozwój mózgu, fizyczne deformacje, mniejszy iloraz inteligencji. Ale nie tylko na starcie takie dziecko jest słabsze od rówieśników, których mamy nie miały anoreksji ciążowej. Wraz z biegiem czasu pojawiają się kolejne problemy - zaburzenia psychiczne, kłopoty z koncentracją i nauką, depresja.

Leczenie pregoreksji przebiega podobnie jak leczenie anoreksji i bulimii. To powinna być terapia obejmująca konsultacje z dietetykiem oraz psychoterapeutą. Niezbędna jest również stała kontrola ginekologiczna.

Nie tylko pregoreksja

Dr Medard zwraca też uwagę na inny problem i dodaje, że kłopoty z wagą w ciąży to nie tylko przesadne odchudzanie: "Uważam, że w Polsce jest inny stosunek do ciąży niż na świecie i pregoreksja, o której jest głośno w kontekście zagranicznych celebrytek, raczej nie występuje. Z drugiej strony widzę inny problem - otyłość kobiet, która może być zarówno przyczyną trudności w zajściu w ciążę, jak i powikłań ciąży oraz porodu. (Otyłość zaczyna się przy BMI 30). Dlatego współcześni lekarze w ramach profilaktyki powikłań zalecają otyłym kobietom ciężarnym bardzo skrupulatne przestrzeganie diety. Celem takiej diety nie jest jednak odchudzanie, ale ograniczenie przyrostu masy ciała w ciąży (wg zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kobiety otyłe nie powinny w ciąży przytyć więcej niż 6 kg). Pamiętaj jednak, że to lekarz powinien ci zalecić ewentualną dietę. Pilnowanie wagi w ciąży, jadłospis i tryb życia powinny być prowadzone pod jego kontrolą.

Tematy: waga w ciąży, odchudzanie w ciąży, tycie w ciąży, pregoreksja

Komentarze