Pregnezja – co to jest? Jakie są przyczyny problemów z pamięcią w ciąży?

Ocena: 5/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciąża to wyjątkowy stan, który jednak wiąże się z szeregiem zmian zachodzących w organizmie kobiety. Chociaż lista objawów towarzyszących temu okresowi jest długa, to jednak samopoczucie w ciąży jest sprawą indywidualną. Poza najbardziej rozpowszechnionymi mdłościami, nudnościami i sennością, jednym z objawów ciąży mogą być również zaniki pamięci, zwane pregnezją. Skąd się biorą i jak można im zapobiegać?

Czym jest pregnezja? 

Pregnezja to inaczej amnezja ciążowa, czyli zaniki pamięci. Dotyczy głównie zadań, które mają być wykonane w niedalekiej przyszłości. Jeśli w ciąży zdarzyło ci się zapomnieć, po co weszłaś do pokoju lub pierwszy raz nie pamiętałaś o urodzinach męża, nie musisz od razu martwić się, że są to objawy choroby. Bardzo prawdopodobne, że dopadła cię pregnezja. 

Pregnezja – u kogo najczęściej się rozwija?

Pregnezja to przypadłość kobiet, które spodziewają się dziecka. Często dopada kobiety, które po raz pierwszy zostaną matkami, ale nie jest to regułą. Nowa życiowa rola, zmiany zachodzące zarówno w organizmie kobiety, jak w dotychczasowym jej życiu, wywołują podekscytowanie, ale również stres.  Z tego powodu kobiety mogą być rozkojarzone, zamyślone, co odbierają jako problemy z pamięcią i z koncentracją. 

To też może Cię zainteresować: Przyczyny zaburzeń koncentracji u dzieci

 

Przyczyny pregnezji 

Mimo wielu badań prowadzonych nad amnezją ciążową, nie są do końca znane przyczyny jej występowania. Brak jednoznacznej odpowiedzi, skąd się bierze. Fakt, że jedne kobiety jej doświadczają, a inne nie, powoduje, że nie jest ona określana jako jednostka chorobowa.

Wymienia się jednak kilka czynników, które mogą powodować pregnezję:

 • Zmiany w mózgu kobiety w czasie ciąży

Niektórzy naukowcy uważają, że jest to wynik zmian zachodzących w mózgu kobiety ciężarnej. Zmniejsza się wówczas ilość istoty szarej (jest to zjawisko tymczasowe), co może powodować problemy z pamięcią.

 • Hormony

Wielu badaczy przyczyn pregnezji doszukuje się w zmianach hormonalnych zachodzących w okresie ciąży. Wzrasta wówczas poziom progesteronu i estrogenu, a także zwiększa się poziom adrenaliny, noradrenaliny i endorfiny.

 • Stres

Przyczyną pregnezji może również być po prostu stres wynikający z nowej sytuacji. Kobieta, która po raz pierwszy zostanie matką, obawia się zazwyczaj, czy podoła opiece nad noworodkiem, martwi się o zdrowie i prawidłowy przebieg ciąży, a często też stresuje się porodem. Ciężarne, które urodzą kolejne dziecko, zazwyczaj dopada natłok obowiązków. Opieka nad dziećmi, złe samopoczucie w ciąży oraz codzienne zadania sprawiają, że brakuje im sił, mało śpią i przez to mogą mieć problemy z koncentracją. 

 

Sprawdź też: Jak silne nerwy wpływają na ciążę i dziecko?

 

 • Ewolucyjna rola kobiety jako matki

Niektórzy uważają, że mózg w czasie ciąży przestawia się na opiekę nad noworodkiem, która ma być głównym zadaniem świeżo upieczonej mamy. Wynika to z ewolucji człowieka. Dlatego też ignoruje on inne informacje, aby nie zaburzać podstawowej funkcji. Kobieta ma się skupić na dziecku i sygnałach przez niego wysyłanych. To dlatego matki nawet w środku nocy potrafią wybudzić się z głębokiego snu i usłyszeć delikatne kwilenie maluszka. Inne informacje, które w tym czasie mózg uznaje jako mniej istotne, są pomijane. Dotyczy to szczególnie czynności zaplanowanych w bliskiej przyszłości (np. lista zadań do wykonaniu na kolejny dzień, spotkanie ze znajomymi czy wizyta u lekarza). 

Objawy pregnezji

Amnezja ciążowa (występująca również pod nazwą „baby brain”), powoduje, że kobieta:

 • ma problemy z koncentracją i ze skupieniem się nawet na prostym zadaniu;
 • zapomina o ważnych  datach, wydarzeniach, planowanych spotkaniach;
 • ma problem z zapamiętaniem ciągu informacji, np. listy na zakupy czy zadań do wykonania w ciągu dnia;
 • ma słabszą koordynację ruchową, często wypadają jej przedmioty z rąk;
 • wylatują jej z pamięci niektóre słowa i zwroty z języka, którego używa na co dzień. 

Przeczytaj również: Poród bez parcia – czy to możliwe?

 

Leczenie i zapobieganie pregnezji

Jako że pregnezja nie jest uznana za chorobę, nie ma leków, które mogłyby ją zwalczać. Zresztą nie wszystkie kobiety w ciąży na nią cierpią. Biorąc jednak pod uwagę przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby jej zapobiegać lub chociaż zminimalizować objawy. 

 • Zadbaj o odpowiednią dawkę snu

Postaraj się spać 8 godzin w nocy lub przespać się w dzień. Zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży pochłaniają wiele energii, przez co możesz czuć spadek formy i mieć trudności z koncentracją. 

 • Stosuj dobrze zbilansowaną dietę

Jedz 5 posiłków w ciągu dnia, które będą zdrowe i korzystnie wpłyną na Twój organizm. Wiadomo, że ciąża rządzi się swoimi prawami i często pojawiają się zachcianki, najczęściej na coś niezdrowego. Nie musisz z nich całkowicie rezygnować, jednak zadbaj o to, aby pozostałe posiłki były bogate w witaminy i składniki mineralne. Warto przede wszystkim spożywać w tym czasie kwas foliowy oraz magnez.

To też może Cię zainteresować: Kłucie w pochwie w ciąży

 

 • Zadbaj o aktywność fizyczną

W ten sposób dotlenisz komórki. Koniecznie porozmawiaj wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań do ćwiczeń. 

 • Staraj się spędzać sporo czasu na świeżym powietrzu
 • Unikaj stresu

Zadbaj o to, żeby ograniczać sytuacje, które mogą wywoływać stres. Jeśli np. wiesz, że spotkanie rodzinne może wywołać jakieś napięcia, lepiej z niego zrezygnuj. 

 • Planuj i nie denerwuj się tym, że zdarza Ci się o czymś zapomnieć

Jeśli do tej pory tego nie robiłaś, zacznij korzystać z kalendarza, planera lub notatnika. Zapisuj w nim wszystkie rzeczy, które masz do wykonania i o których powinnaś pamiętać (wizyty u lekarza, odwiedziny przyjaciółki, itp.). Dzięki temu odciążysz swój mózg i nie będziesz czuła wewnętrznego niepokoju, że o czymś zapomniałaś. 

 

Bibliografia: 

 1. M.Fraś, A.Gniadek, J. Poznańska-Skrzypiec, M. Kadłubowska, „Styl życia kobiet w ciąży” [w:] Hygeia Public Health, 2012, 47 (4), s. 412-417
 2. Lichtenberg-Kokoszka, „Zmiany bio-psycho-społeczne zachodzące w organizmie kobiety, wynikające z poczęcia dziecka” [w:] E. Lichtenberg-Kokoszka, E. Janiuk, J. Dzierżanowsk (red. nauk.), „Ciąża czy stan błogosławiony”, 2011, Kraków, s. 11-18

Komentarze