Półpasiec w ciąży – jakie są objawy i jak leczyć półpaśca u kobiet w ciąży?

Ocena: 4.71/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Półpasiec jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa który jest odpowiedzialny za występowanie ospy wietrznej. Półpasiec w ciąży, w przeciwieństwie do ospy wietrznej, nie wpływa na rozwój płodu. Jednak najważniejsze jest to, aby nie lekceważyć objawów półpaśca (np. pieczenia i mrowienia skóry). Leczenie półpaśca w ciąży opiera się głównie na szczególnej dbałości o higienę w trakcie choroby. Nie zawsze jednak zmiany skórne, takie jak wysypka w ciąży, oznaczają półpaśca.

Fotolia

Półpasiec – jak można się zarazić?

 

Przy pierwszym kontakcie z wirusem VZV dochodzi do zakażenia pierwotnego, czyli ospy wietrznej (wiatrówki). Organizm człowieka nie jest w stanie całkowicie wyeliminować wirusa, dlatego w trakcie wiatrówki cząsteczki wirusa krążące we krwi przemieszczają się do zwojów nerwów czuciowych (skupisko komórek nerwowych – neuronów), gdzie pozostają w uśpieniu przez wiele lat.

Półpasiec stanowi reaktywację zakażenia pierwotnego, jednak nie wszystkie osoby, które w przeszłości chorowały na ospę zachorują na półpasiec. Bardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością (choroby nowotworowe, zakażenie HIV, leczenie immunosupresyjne).

 

Półpasiec w ciąży a ospa wietrzna

 

Jak do tej pory na świecie nie potwierdzono przypadku, w którym zachorowanie na półpaśca w ciąży było powodem wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (tzw. zespołu ospy wietrznej wrodzonej), ponieważ w trakcie reaktywacji zakażenia nie stwierdzono, aby wirus przechodził przez łożysko i uszkadzał płód.

Należy jednak podkreślić, że wirus VZV jest bardzo niebezpieczny w przypadku zakażenia pierwotnego, czyli ospy wietrznej. Ospa wietrzna w ciąży może prowadzić do powstania zespołu ciężkich wad wrodzonych u dziecka. Jeśli kobieta w trakcie ciąży miała kontakt z osobą chorą na ospę wietrzną czy półpaśca, a sama nigdy wcześniej nie chorowała, nie jest pewna czy chorowała, a nie była szczepiona przeciwko ospie wietrznej przed zajściem w ciąże, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem.

 

Jakie są objawy półpaśca w ciąży?

 

Najczęściej choroba rozpoczyna się niespecyficznymi objawami grypopodobnymi: złe samopoczucie, bóle głowy, gorączka. Ten niecharakterystyczny początek może sugerować kobiecie zwykłą infekcję, przeziębienie.

Następnie pojawiają się objawy półpaśca, takie jak:

  • ból,
  • pieczenie lub/i mrowienie skóry,
  • przeczulica skóry,
  • świąd skóry.

Objawy półpaśca na skórze zlokalizowane są zwykle wzdłuż jednego dermatomu (obszar skóry, który jest unerwiony czuciowo przez jedną gałązkę nerwu czuciowego), ponieważ wirus VZV po pierwotnym zakażeniu (ospie wietrznej) przenika do zwoju nerwu czuciowego i tam pozostaje w uśpieniu. W trakcie reaktywacji zakażenia wirus wędruje wzdłuż nerwów czuciowych do skóry i w tym miejscu pojawiają się charakterystyczne wykwity skórne. Wykwity zwykle nie wykraczają poza jedną połowę ciała.

 

Jak wygląda półpasiec? 

 

Zmiany na skórze w charakterystyczny sposób ewoluują. Początkowo na zaczerwienionej skórze pojawia się grudka (wyniosły ponad poziom skóry wykwit, wyraźnie różniący się od skóry niezmienionej chorobowo) Następnie grudka na skórze zamienia się w pęcherzyk o napiętej powierzchni wypełniony przeźroczystą, surowiczą treścią, zdecydowanie rzadziej można zaobserwować w pęcherzykach treść krwiście podbarwioną.

Pęcherzyki na skórze mogą zlewać się ze sobą i pękać, co prowadzi do wytworzenia bolesnych nadżerek. Po około tygodniu pęcherzyki zaczynają przysychać i tworzą się strupy, które w kolejnych dniach odpadają. W miejscach, gdzie uprzednio były zmiany, pozostają przebarwienia, które utrzymują się nawet przez kilka miesięcy.

 

Wysypka w ciąży i świąd skóry – czy to półpasiec?

 

Organizm kobiety ciężarnej przechodzi wiele zmian hormonalnych, metabolicznych, immunologicznych, które mogą prowadzić do powstawania zmian skórnych objawiających się świądem skóry i wysypką w ciąży.

Niektóre choroby skóry w ciąży występują praktycznie tylko u kobiet ciężarnych, np.: opryszczki ciężarnych, swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży (PUPPP), świerzbiączka ciężarnych, grudkowe zapalenie skóry ciężarnych (PCP), swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych. Objawiają się one wysypką w ciąży i świądem skóry, mogą wyglądać jak półpasiec, są trudne do odróżnienia między sobą.

Część z nich to niegroźne dermatozy (choroby skóry), które ustępują po porodzie, jednak niektóre niosą zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego w przypadku pojawienia się świądu lub wysypki na skórze w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ginekologiem lub dermatologiem.

 

Półpasiec w ciąży – jak leczyć?

 

Każda kobieta, u której pojawiają się wyżej wymienione objawy powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, który indywidualnie rozważy podanie ogólnoustrojowe leku przeciwwirusowego, acyklowiru, który wskazany jest w leczeniu zakażeń wywołanych przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca.

Leczenie półpaśca w ciąży opiera się głównie na szczególnej dbałości o higienę w trakcie choroby. Zmiany należy codziennie myć przy pomocy delikatnych środków czystości, np. korzystać z preparatów przeznaczonych dla delikatnej skóry niemowląt. Należy także stosować miejscowe środki odkażające, które nie podrażniają i mogą być stosowane na uszkodzoną skórę (trzeba unikać preparatów zawierających stężony alkohol, np. spirytus salicylowy). Nie zaleca się stosowania: zawiesin, posypek, pudrów, ponieważ, pod nałożoną warstwą, mogą namnażać się bakterie i prowadzić do: nadkażenia zmian, utrudnionego gojenia, wydłużenia czasu choroby, a nawet do powstania trwałych blizn w miejscu wykwitów.

Półpaścowi w ciąży może towarzyszyć gorączka, która jest w tym specyficznym okresie szczególnie niebezpieczna, dlatego w takim przypadku trzeba przyjąć lek przeciwgorączkowy. W przypadku gorączki w ciąży lekiem dedykowanym kobietom ciężarnym jest paracetamol. Należy jednak zapytać swojego lekarza prowadzącego, w jakiej dawce i jak długo można go przyjmować.

Tematy: półpasiec, półpasiec w ciąży, leczenie półpaśca w ciąży, objawy półpaśca

Komentarze