Pokrzywka w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka w ciąży to dermatoza, która może pojawić się w każdym trymestrze ciąży (ale też po porodzie), jednak nie stanowi ona zagrożenia dla matki ani dziecka. Przyczyną są m.in.: alergie, ukąszenia owadów czy reakcja na niektóre leki. Objawy pokrzywki ciężarnych to np.: świąd skóry, bąble pokrzywkowe, swędzące grudki na skórze. W leczeniu wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy.

Jakie są przyczyny pokrzywki w ciąży i czy jest groźna?

U kobiet w ciąży pojawiać się mogą wszystkie zmiany dermatologiczne, na które cierpią kobiety, które nie są w tym wyjątkowym stanie fizjologicznym. Występować więc może pokrzywka. Dermatoza pojawia się jednak wyłącznie u przyszłych mam. Objawia się ona zmianami na skórze w ciąży. Jakie są przyczyny powstawania dermatozy i jak ją leczyć?

Pokrzywka ciążowa rzadko kiedy pojawia się z innymi chorobami. U kobiet często jest spowodowana produkcją substancji, które uszkadzają tkanki własne. Są one produkowane przez układu immunologiczny i przez jego działanie pojawiają się plamy na skórze w ciąży.

Swędząca pokrzywka ciężarnych (PUPPP) to również objaw reakcji alergicznych. Alergia bywa wywołana przez niektóre pokarmy. Najczęściej u kobiet w ciąży alergię wywołują orzechy ziemne i laskowe.

To też może Cię zainteresować: Lęk przed ciążą – czy to normalne?

Dermatoza ta występuje również po ugryzieniu lub użądleniu przez owada błonkoskrzydłego. Wywoływać ją mogą niektóre leki. Występuje ona w przebiegu chorób tarczycy, nowotworów oraz infekcji.

Swędząca wysypka w ciąży rozwijać się może na skutek kontaktu ze światłem słonecznym lub po kontakcie z ciepłem lub zimnem. Bywa, że pojawia się również pod wpływem ucisku. PUPPP jest charakterystyczne dla okresu ciąży, to inaczej zmiany o nieustalonej etiologii. Objawiają się one swędzącymi grudkami oraz ogniskami pokrzywowymi.

Co prawda pokrzywka w ciąży nie stwarza żadnego zagrożenia dla rozwijającego się płodu, ale jej leczenie jest potrzebne, aby zapewnić przyszłym mamom komfort.

Przeczytaj też: Czy bliźnięta mogą mieć dwóch różnych ojców?

Pokrzywka w ciąży objawy

Pokrzywka w ciąży prowadzić może do obrzęków na skórze. Zmiany te występują w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich przepuszczalności.

Przez to na skórze pojawia się wysypka w ciąży, której objawami są bąble pokrzywowe. Zmiany te mogą przypominać oparzenia, które pojawiają się na skórze po zetknięciu z pokrzywą. Stąd właśnie nazwa pokrzywki w ciąży. Wysypce w ciąży może towarzyszyć uporczywy pieczenie i świąd skóry.

Zmiany na skórze są koloru białego lub różowego. Zazwyczaj w obrębie wysypki pojawia się wypukły rumień. Bąble pokrzywowe mogą łączyć się ze sobą i zajmować większą powierzchnię skóry. Przy pokrzywce w ciąży pojawia się niekiedy obrzęk naczynioruchowy. Jest to obrzęk tkanek podskórnych oraz błon śluzowych.

Przeczytaj też: Jak spać w ciąży? Najlepsza pozycja

Pokrzywka ciężarnych utrzymuje się niekiedy nawet do 48 godzin. Wysypka może zajmować większość obszarów na całym ciele.

Zmiany alergiczne mogą pojawić się na wargach, narządach płciowych, dłoniach, czy stopach. Konsultacja z lekarzem jest konieczna, kiedy zmiany obrzękowe zajmują błony śluzowe, krtań lub język. Są to niebezpieczne zmiany, które wymagają natychmiastowego leczenia.

To też może Cię zainteresować: Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy i leczenie

Pokrzywka w 1, 2, 3 trymestrze

Pokrzywka ciążowa pojawia się najczęściej w drugim i trzecim trymestrze. Pokrzywka występuje niekiedy już od pierwszych tygodni drugiego trymestru. Na skórze pojawiać się mogą pierwsze wykwity, a z czasem wysypka może zajmować duże obszary ciała.

Pokrzywka PUPPP najczęściej pojawia się w 3 trymestrze. Wraz z początkiem trzeciego trymestru na ciele kobiety mogą pojawić się pierwsze zmiany, które są charakterystycznym objawem dla tej choroby skóry.

Pokrzywka w 1 trymestrze nie występuje często, więc młode kobiety, które są w pierwszej ciąży nie muszą się obawiać zmian skórnych. Niemal wszystkie odmiany dermatozy są charakterystyczne dla kobiet w zaawansowanej ciąży.

Zobacz też: Czy w ciąży można pić kawę?

PUPPP – swędząca pokrzywka ciężarnych

Jest to choroba skóry, która pojawiać się może w 3 trymestrze. Charakteryzuje się swędzącymi grudkami na skórze i ogniskami pokrzywowymi. Jest to szczególny rodzaj pokrzywki, który nie pojawia się w 2 trymestrze. W większości przyapadków występuje u kobiet w zaawansowanej ciąży.

Dermatoza najczęściej pojawia się u kobiet, które są w pierwszej ciąży. Przy kolejnych ciążach raczej nie nawraca. Nieczęsto występuje u kobiet w ciąży mnogiej. Choroba ta objawia się swędzącą osutką, czyli małymi grudkami na skórze, które mogą mieć jaśniejszą obwódkę.

Rzadko kiedy pokrzywka PUPPP objawia się bąblami pokrzywowymi, pęcherzami, czy nadżerkami. Pierwsze zmiany najczęściej pojawiają się w obrębie rozstępów skórnych. Z czasem wykwity rozprzestrzeniają się na uda, pośladki i ramiona.

Przeczytaj też: Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka w ciąży leczenie

Choroba ta bywa bardzo uciążliwa dla kobiet ciężarnych. Pojawia się więc pytanie, jak leczyć pokrzywkę w ciąży? Leczenie dermatozy ciążowej opiera się na zwalczaniu jej objawów.

Do leczenia najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe lub miejscowe kortykosteroidy. W przypadku pokrzywki wywołanej przez alergię pokarmową, objawy choroby można złagodzić dzięki diecie eliminacyjnej. Jednak przed jej zastosowaniem konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Plan dla kobiety ciężarnej powinien zostać stworzony przez specjalistę. W ciąży wskazane jest przyjmowanie leków, które są przepisane przez lekarza prowadzącego. Przyszłe mamy nie powinny na własną rękę zaczynać leczenia, nawet lekami, które są dostępne bez recepty. W ciąży można stosować tylko takie leki, które nie stwarzają żadnego zagrożenia dla przyszłej mamy i jej dziecka. To samo dotyczy domowych sposobów na pokrzywkę w ciąży, lepiej ich nie stosować bez konsultacji z lekarzem.

Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Pokrzywka po porodzie

U niektórych kobiet pokrzywka może pojawiać się po porodzie. Najczęściej występuje ona u kobiet, które w czasie ciąży nie przeszły przez tę chorobę. Przyczyną tego są zmiany hormonalne, które sprawiają, że skóra u młodych mam jest tak samo wrażliwa jak w okresie ciążowym.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Pokrzywka po ciąży pojawia się zazwyczaj z tych samych przyczyn co w ciąży. Na skórę negatywnie wpływać mogą nagłe zmiany temperatury, alergie pokarmowe, czy infekcje. Wysypka na ciele u kobiet po porodzie nie jest niepokojącym objawem. Nie jest zagrożeniem dla zdrowia mamy, czy dziecka, więc jeśli objawy nie nasilają się i stopniowa ustępują, wizyta u lekarza nie będzie potrzebna.

Pokrzywka po porodzie bywa dokuczliwa przez ciągłe uczucie pieczenia i swędzenia skóry. Tak więc kobiety, które urodziły i u których pojawił się wysypka, mogą udać się do lekarza, aby przepisał on leki zmniejszające objawy związane z chorobą.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Bibliografia

 
  1. Pielęgnowanie w położnictwie, ginekologii i neonatologii, Maria Rabiej, Barbara Mazurkiewicz.
  2. W oczekiwaniu na dziecko, Heidi Murkoff.
  3. Najważniejsze zagadnienia. Seria podstawy położnictwa, Baston, J. Hall, A. Henley-Einion.
  4. Stany naglące w położnictwie, Opracowanie zbiorowe.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
4.0

Komentarze i opinie (1)


U mnie pierwsze zmiany pojawiły się na podeszwach stóp, gdzie zdecydowanie nie ma opcji na rozstępy. Biorę swoje leki antyhistaminowe od lekarza rodzinnego, które zaakceptował lekarz ginekolog. Jedynie dokupię maść kortykosteroidową w aptece, bo uczucie niefajne jakbym parcha miała

Może zainteresuje cię

Pytania o alergie w ciąży

 

Przyczyny braku apetytu u dziecka – jakie są?

 

ABC pierwszej pomocy w sytuacjach awaryjnych

 

Pokrzywka u dziecka – czym jest, rodzaje, przyczyny, objawy, jak leczyć?

 

Skaza białkowa u niemowląt – co to jest, objawy, leczenie

 

Produkty zakazane w czasie karmienia piersią

 

Nietolerancja pokarmowa przyczyną problemów z zajściem w ciążę

 

Atopowe zapalenie skóry – objawy i pielęgnacja