Dlaczego higiena intymna w ciąży jest ważna?
Higiena intymna jest ważna w każdym wieku. Szczególną uwagę do niej powinno się przywiązywać także w okresie ciąży, kiedy ryzyko infekcji pochwy jest większe, co może negatywnie wpływać na rozwijający się płód.
Przyczyną jest zmiana tamtejszego odczynu z kwaśnego na zasadowy, który stanowi bardziej przyjazne dla chorobotwórczych drobnoustrojów środowisko. Do zmiany pH pochwy dochodzi pod wpływem działania zmian hormonalnych dokonujących się w ciąży.
Należy więc przestrzegać kilku zasad higieny intymnej w ciąży:
- mycie i osuszanie okolic intymnych powinno zawsze odbywać się od przodu do tyłu;
- nie wolno do tego celu korzystać z gąbki czy myjki;
- powinno się podmywać 2 razy dziennie;
- nie powinno się używać mydła czy żelu pod prysznic, a płynu lub żelu do higieny intymnej w ciąży.
Należy pamiętać, że nie tylko brak higieny intymnej w ciąży jest szkodliwy, lecz także zbyt częste mycie z użyciem detergentów może wpłynąć negatywnie na naturalną florę bakteryjną pochwy, która chroni ją przed zasiedleniem przez drobnoustroje chorobotwórcze.
Płyn do higieny intymnej w ciąży – ochronny
Płyn do higieny intymnej dla ciężarnych powinien mieć pH około 5,5, co pomaga odtworzyć fizjologicznie występujący tam odczyn. Powinien także zawierać kwas mlekowy. Pomagają one w odbudowie bariery ochronnej pochwy. Obydwa te czynniki zmniejszają przez to ryzyko infekcji intymnych, gdyż powstaje środowisko, w którym rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych z infekcje, jest trudniejszy.
Dobry płyn czy żel do higieny intymnej dla kobiet w ciąży i po porodzie powinien być i zawierać jedynie delikatne detergenty. Jego składnikiem nie powinny być więc SLS czy SLES. Powinien bazować na łagodnych anionowych lub niejonowych środkach powierzchniowo czynnych. Dopuszcza się także MLES i ALES.
Najlepiej, aby taki płyn był bezzapachowy – substancje nadające zapach mogą powodować u niektórych pań podrażnienia.
Żel do higieny intymnej w ciąży – nawilżający
Warto, aby żel czy płyn do higieny intymnej, nie tylko dla kobiet w ciąży, zawierał również substancje o działaniu nawilżającym – np. olej z owsa. Substancjami wspomagającymi regenerację uszkodzonych komórek są allantoina i d-pantenol czy wyciąg z lukrecji. Warto, aby i one znalazły się w składzie płynu.
Wyciąg z lukrecji jest wyciągiem roślinnym o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym podrażnienia okolic intymnych. Sprawdzi się także w płynie do pielęgnacji krocza po porodzie.
Dobry płyn do higieny intymnej – antybakteryjny
Najlepszy płyn do higieny intymnej będzie również zawierał substancje o działaniu przeciwbakteryjnym. Powinno być to działanie bakteriostatyczne względem potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów. Co ważne, płyn nie powinien natomiast wpływać na naturalną florę bakteryjną pochwy, która pełni funkcję ochronną. Kwas mlekowy w płynie do higieny intymnej wspiera utrzymanie właściwego pH i tworzy korzystne środowisko dla dobroczynnych bakterii bytujących w kobiecej pochwie.
Płyn może także zawierać prebiotyki, czyli związki wspierające rozwój korzystnych bakterii – np. inulinę.
Gdy jednak kobieta zauważy objawy infekcji intymnej, np. świąd, pieczenie, upławy czy nieprawidłową wydzielinę z pochwy w ciąży, zawsze powinna skonsultować się z lekarzem. Umożliwi to szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jaki płyn do higieny intymnej po porodzie wybrać ?
Młode mamy niekiedy zastanawiają się, czym podmywać się po porodzie? Z powodzeniem można używać tego samego produktu, który był używany w ciąży.
Powinien on być delikatny, nie zawierać drażniących substancji SLS i SLES czy parabenów. Najlepiej więc, aby był to płyn bezzapachowy i zawierał jedynie łagodne detergenty. Warto również sprawdzić informację, czy był on badany w klinikach ginekologiczno-położniczych.
Higiena intymna po porodzie powinna obejmować także podmywanie się po każdym skorzystaniu z toalety. Można do tego celu używać naparów z ziół o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym, np. koszyczka rumianku czy kwiatu nagietka. Po podmyciu się, należy dokładnie osuszyć skórę. Najlepiej używać do tego celu jednorazowych ręczników papierowych.
W aptekach dostępne są specjalne podkłady ginekologiczne, których można używać, aby nie poplamić bielizny.
Bibliografia
- Pucher P. Produkty do higieny intymnej – jeszcze lepsza praktyka [w:] „Świat Przemysłu Kosmetycznego”, 2013; 4 (17): 30-31.
- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak: Higiena intymna w połogu (dostęp online: http://ciaza.siostraania.pl/higiena-intymna-w-pologu/)
- https://ciaza.mp.pl/lista/76653,higiena-intymna-w-okresie-ciazy
Komentarze