Płyn do higieny intymnej w ciąży – ochronny, nawilżający, antybakteryjny – jaki wybrać?

Ocena: 4/5 Głosów: 24
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Higiena intymna w ciąży jest szczególnie ważna. Odczyn, czyli pH pochwy zmienia się bowiem wtedy na bardziej sprzyjający infekcjom i zakażeniom. Aby się im ustrzec, powinno się m.in. używać odpowiedniego płynu do higieny intymnej, które w odpowiedni sposób pielęgnuje krocze po porodzie. Kosmetyk ten powinien być delikatny, działać łagodząco na podrażnienia oraz mieć właściwości przeciwbakteryjne. Takiego dobrego żelu do higieny intymne można używać również po porodzie (w okresie połogu).

Dlaczego higiena intymna w ciąży jest ważna?

 

Higiena intymna jest ważna w każdym wieku. Szczególną uwagę do niej powinno się przywiązywać także w okresie ciąży, kiedy ryzyko infekcji pochwy jest większe, co może negatywnie wpływać na rozwijający się płód.

 Przyczyną jest zmiana tamtejszego odczynu z kwaśnego na zasadowy, który stanowi bardziej przyjazne dla chorobotwórczych drobnoustrojów środowisko. Do zmiany pH pochwy dochodzi pod wpływem działania zmian hormonalnych dokonujących się w ciąży.

Należy więc przestrzegać kilku zasad higieny intymnej w ciąży:

  • mycie i osuszanie okolic intymnych powinno zawsze odbywać się od przodu do tyłu;
  • nie wolno do tego celu korzystać z gąbki czy myjki;
  • powinno się podmywać 2 razy dziennie;
  • nie powinno się używać mydła czy żelu pod prysznic, a płynu lub żelu do higieny intymnej w ciąży.

Należy pamiętać, że nie tylko brak higieny intymnej w ciąży jest szkodliwy, lecz także zbyt częste mycie z użyciem detergentów może wpłynąć negatywnie na naturalną florę bakteryjną pochwy, która chroni ją przed zasiedleniem przez drobnoustroje chorobotwórcze.

 

Płyn do higieny intymnej w ciąży – ochronny

 

Płyn do higieny intymnej dla ciężarnych powinien mieć pH około 5,5, co pomaga odtworzyć fizjologicznie występujący tam odczyn. Powinien także zawierać kwas mlekowy. Pomagają one w odbudowie bariery ochronnej pochwy. Obydwa te czynniki zmniejszają przez to ryzyko infekcji intymnych, gdyż powstaje środowisko, w którym rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych z infekcje, jest trudniejszy.

Dobry płyn czy żel do higieny intymnej dla kobiet w ciąży i po porodzie powinien być i zawierać jedynie delikatne detergenty. Jego składnikiem nie powinny być więc SLS czy SLES. Powinien bazować na łagodnych anionowych lub niejonowych środkach powierzchniowo czynnych. Dopuszcza się także MLES i ALES.

Najlepiej, aby taki płyn był bezzapachowy – substancje nadające zapach mogą powodować u niektórych pań podrażnienia.

 

Żel do higieny intymnej w ciąży – nawilżający

 

Warto, aby żel czy płyn do higieny intymnej, nie tylko dla kobiet w ciąży, zawierał również substancje o działaniu nawilżającym – np. olej z owsa. Substancjami wspomagającymi regenerację uszkodzonych komórek są allantoina i d-pantenol czy wyciąg z lukrecji. Warto, aby i one znalazły się w składzie płynu. 

Wyciąg z lukrecji  jest wyciągiem roślinnym o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym podrażnienia okolic intymnych. Sprawdzi się także w płynie do pielęgnacji krocza po porodzie

 

Dobry płyn do higieny intymnej – antybakteryjny

 

Najlepszy płyn do higieny intymnej będzie również zawierał substancje o działaniu przeciwbakteryjnym. Powinno być to działanie bakteriostatyczne względem potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów. Co ważne, płyn nie powinien natomiast wpływać na naturalną florę bakteryjną pochwy, która pełni funkcję ochronną. Kwas mlekowy w płynie do higieny intymnej wspiera utrzymanie właściwego pH i tworzy korzystne środowisko dla dobroczynnych bakterii bytujących w kobiecej pochwie.

 

Płyn może także zawierać prebiotyki, czyli związki wspierające rozwój korzystnych bakterii – np. inulinę.

Gdy jednak kobieta zauważy objawy infekcji intymnej, np. świąd, pieczenie, upławy czy nieprawidłową wydzielinę z pochwy w ciąży, zawsze powinna skonsultować się z lekarzem. Umożliwi to szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

 

Jaki płyn do higieny intymnej po porodzie wybrać ?

 

Młode mamy niekiedy zastanawiają się, czym podmywać się po porodzie? Z powodzeniem można używać tego samego produktu, który był używany w ciąży.

Powinien on być delikatny, nie zawierać drażniących substancji SLS i SLES czy parabenów. Najlepiej więc, aby był to płyn bezzapachowy i zawierał jedynie łagodne detergenty. Warto również sprawdzić informację, czy był on badany w klinikach ginekologiczno-położniczych.

Higiena intymna po porodzie powinna obejmować także podmywanie się po każdym skorzystaniu z toalety. Można do tego celu używać naparów z ziół o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym, np. koszyczka rumianku czy kwiatu nagietka. Po podmyciu się, należy dokładnie osuszyć skórę. Najlepiej używać do tego celu jednorazowych ręczników papierowych.

W aptekach dostępne są specjalne podkłady ginekologiczne, których można używać, aby nie poplamić bielizny.

 

Bibliografia

  • Pucher P. Produkty do higieny intymnej – jeszcze lepsza praktyka [w:] „Świat Przemysłu Kosmetycznego”, 2013; 4 (17): 30-31.
  • Małgorzata Przybyłowicz-Nowak: Higiena intymna w połogu (dostęp online: http://ciaza.siostraania.pl/higiena-intymna-w-pologu/)
  • https://ciaza.mp.pl/lista/76653,higiena-intymna-w-okresie-ciazy
Tematy: płyn do higieny intymnej w ciąży, żel do higieny intymnej w ciąży, higiena intymna w ciąży, infekcje intymne

Komentarze