Plamienie na początku ciąży – jakie są przyczyny plamienia we wczesnej ciąży?

Ocena: 4.04/5 Głosów: 17
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Plamienie na początku ciąży zdarza się dosyć często. Niezależnie czy przypomina ono miesiączkę, czy są to brązowe upławy, warto poznać przyczynę krwawienia. Choć krew z pochwy może wskazywać na fizjologiczne plamienie implantacyjne, plamienie we wczesnej ciąży bywa objawem poronienia, dlatego nie można go ignorować.

Fotolia

Plamienie na początku ciąży – kiedy to normalne?

 

Plamienie w ciąży nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Zwłaszcza w ciągu pierwszych paru tygodni od zagnieżdżenia zarodka. W tym czasie często kobieta jeszcze nie wie, że będzie mogła spodziewać się dziecka, a plamienie we wczesnej ciąży traktowane jest jako miesiączka.

Zupełnie fizjologicznym zjawiskiem jest też tak zwane plamienie implantacyjne. Dochodzi do niego w czasie około siedmiu dni od stosunku płciowego, po którym doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Kiedy zarodek przemieści się z jajowodów (najczęstsze miejsce połączenia gamet) do jamy macicy przyczepia się do jej endometrium. W tym momencie może wystąpić wydzielenie niewielkiej ilości krwi z uszkodzonej podczas implantacji śluzówki macicy. Określa się to plamieniem implantacyjnym.

Spowodowane przez nie krwawienie na początku ciąży także może być mylnie traktowane jako okres. Zazwyczaj jednak plamienie implantacyjne jest proste do odróżnienia od typowego krwawienia miesiączkowego. Jak wygląda plamienie implantacyjne? Przede wszystkim plamienie implantacyjne jest skąpe, czasem ograniczone do pojedynczych nitek krwi obecnych w śluzie z pochwy. Rzadziej występuje brązowe plamienie świadczące o tym, że kobieta jest w ciąży.

Jednak moment osiedlania zarodka w jamie macicy to nie jedyna przyczyna plamienia we wczesnej ciąży, które może występować nie świadcząc o żadnej chorobie czy patologii. Za utrzymanie zarodka przez pierwszych kilka tygodni odpowiada ciałko żółte. Produkuje ono progesteron – hormon, którego wysoki poziom zatrzymuje miesiączkę w ciąży. Może się jednak okazać, że chociaż ciałko żółte działa prawidłowo będzie dochodziło do niewielkiego złuszczania śluzówki endometrium widocznego jako brązowe upławy widoczne zwłaszcza przez pierwsze tygodnie w ciąży.

   

Krwawienie na początku ciąży – czy to objaw poronienia?

 

Istnieje wiele przyczyn upławów i plamienia w pierwszych tygodniach ciąży. Nie zawsze musi to wynikać z poważnych problemów ze zdrowiem matki, ani świadczyć o zagrożeniu dla płodu. Brązowe upławy na początku ciąży zwłaszcza jeśli są skąpe raczej nie sugerują nieprawidłowości.

Poronienia możemy obawiać się w przypadku obecności żywoczerwonej krwi u kobiet w widocznej ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu dolegliwości bólowe i uczucie niepokoju. Możemy mieć wtedy do czynienia z odklejaniem łożyska, które jeśli nie zostanie szybko rozpoznane i leczone grozi poronieniem. Chociaż skąpe, brunatne upławy na początku ciąży przeważnie nie sugerują niepokojących powikłań, nie powinno się ich bagatelizować.

Poza tym warto wspomnieć, że nawet 30 proc. ciąż ulega poronieniu na wczesnym etapie rozwoju zarodka. Często jeszcze zanim kobieta w ogóle dowie się o tym, że doszło do zapłodnienia. Spowodowane tą przyczyną krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży może być prawie nie do odróżnienia od prawidłowej miesiączki. Jeśli nie towarzyszy temu ból podbrzusza, a zarodek wydalony zostaje w całości, kobieta może w ogóle nie wiedzieć, iż była w ciąży i poroniła. Zazwyczaj wydalane są zarodki uszkodzone lub z wadami genetycznymi.

 

Plamienie w ciąży – kiedy do lekarza?

 

Krwawienie we wczesnej ciąży powinno zaniepokoić jeśli jest intensywne i nie ustępuje z czasem, a wręcz trudno je odróżnić od prawidłowej miesiączki. Jeśli dodatkowo towarzyszą temu bóle brzucha bezwzględnie należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Istnieje wiele patologii, które mogą powodować krwawienie w ciąży. Krwawienie może niepokoić jeśli wystąpi na początku ciąży lub później, a jego przyczyną może być:

  • nieprawidłowe miejsce zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy;
  • niewydolność ciałka żółtego ciążowego;
  • odklejenie łożyska;
  • poronienie.

Chociaż w zależności od przyczyny krwawienia z pochwy w ciąży mogą występować różne objawy towarzyszące (np. ból w podbrzuszu, zawroty głowy, gorączka, uczucie ogólnego rozbicia), jak i sam wygląd czy ilość krwi mogą być różne, czasem trudno jest odróżnić fizjologiczne plamienie w ciąży od patologicznych przyczyn krwawienia. Z tego powodu niezależnie czy mamy do czynienia z brunatnymi, skąpymi upławami w ciąży, czy żywoczerwoną krwią wydalaną z pochwy w dużych ilościach, należy bezwzględnie zgłosić się na wizytę do lekarza. Lepiej odbyć kontrolę i badanie u ginekologa w sytuacji, kiedy nie było to konieczne niż przeoczyć niepokojące zmiany, które mogłyby zagrozić zdrowiu i życiu matki, albo płodu.

Tematy: plamienie na początku ciąży, krwawienie na początku ciąży, plamienie we wczesnej ciąży, plamienie w ciaży, krwawienie w ciąży

Komentarze