Piersi w ciąży - powiększone, bolesne, obrzmiałe

Ocena: 4.42/5 Głosów: 18
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Powiększone i bolesne są jednym z pierwszych objawów ciąży. W kolejnych tygodniach piersi będą się zmieniać i przygotowywać do karmienia. Zadbaj o nie, bo to właśnie ciąża jest dla nich najtrudniejszym okresem.

Jak najwcześniej zacznij używać specjalnych kosmetyków na rozstępy.
Jak najwcześniej zacznij używać specjalnych kosmetyków na rozstępy.

Dlaczego piersi w ciąży stają się bolesne?

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w twoim ciele w czasie ciąży, zwiększają przepływ krwi w organizmie i tym samym wpływają na tkankę gruczołów piersiowych, przez co biust robi się tkliwy, piersi bolą i są niezwykle wrażliwe na dotyk. Jeśli wcześniej dokuczał ci zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), w ciąży uczucie napięcia piersi będzie podobne, lecz znacznie silniejsze.

Obrzmiałe piersi to także jeden z pierwszych objawów ciąży - zmiany zaczynają być widoczne około 4 - 6 tygodnia. O najczęstszych, pierwszych objawach ciąży mówi ginekolog:

 

 


Jak będą się zmieniać moje piersi wraz z upływem kolejnych miesięcy ciąży?

W 8 tygodniu ciąży z pewnością zauważysz, że twoje piersi powiększyły się. Co więcej, będą rosnąć przez całą ciążę - jeśli do tej pory nosiłaś miseczkę B, czeka cię wymiana biustonoszy i zakup tych w rozmiarze co najmniej C lub nawet D! Bardziej spektakularnych zmian mogą spodziewać się kobiety w pierwszej ciąży oraz te, które zbyt szybko i dużo przybierają na wadze.

Rozciągająca się skóra może swędzieć, prawdopodobnie dostrzeżesz też na niej różowawe blizny - rozstępy Jak najwcześniej zacznij używać specjalnych kosmetyków - rozstępom lepiej zapobiegać, niż je leczyć.

Już na początku ciąży pod skórą piersi pojawią się niebieskie żyłki, a po kilku pierwszych miesiącach zauważysz powiększenie i zaciemnienie sutków, ściemnieją także otoczki dookoła brodawek.

Bardziej widoczne staną się też gruczoły łojowe wokół sutków - będą miały postać uwypuklonych, różowych grudek.

W trzecim trymestrze ciąży niektóre kobiety obserwują niewielkie ilości wypływającej z sutków siary, pierwszego pokarmu dla noworodka. Nie martw się, jeśli u ciebie ta żółtawa wydzielina się nie pojawi, być może zacznie wypływać później albo dopiero po porodzie.

W jaki sposób mogę złagodzić bolesność piersi?

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego stanika. Powinien być wykonany z delikatnego materiału (lepiej, gdy nie będzie ozdabiany koronkami, które mogą podrażniać skórę), mieć szerokie ramiączka. Wybieraj bawełniane biustonosze bez niewygodnych fiszbinów, na wszelki wypadek kupuj te ciut większe - twoje piersi prawdopodobnie jeszcze trochę urosną.

Zaopatrz się w specjalny stanik do ćwiczeń. Teraz, kiedy twoje piersi są sporo cięższe i bolesne, biustonosz powinien wyjątkowo dobrze je podtrzymywać, zwłaszcza gdy się ruszasz.

Niepokojące dolegliwości

Niektóre zmiany w piersiach wymagają szybkiej konsultacji lekarza. Są to:

  • podbarwiona krwią wydzielina z piersi,
  • zaczerwienienie i bolesność sutka,
  • wyraźnie wyczuwalny guzek na piersi.
Tematy: biust, siara, objawy ciąży, rozstępy, piersi w ciąży

Komentarze