Paracetamol czy ibuprofen w ciąży?

Ból głowy czy też dolegliwości związane z przeziębieniem mogą być w ciąży szczególnie dokuczliwe. Wiele mam zastanawia się wtedy, czy można bezpiecznie zażyć popularne leki dostępne bez recepty i czy nie zaszkodzi to dziecku? Pytanie pozostaje również otwarte w okresie karmienia piersią.

Paracetamol i Ibuprofen – czym są i jak działają?

Paracetamol jest substancją wykazującą działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Mechanizm jego działania oparty jest na hamowaniu syntezy prostaglandyn w układzie nerwowym. Ibuprofen zaś zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykazujących działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Obydwa leki są wydawane bez przepisu lekarza i można je kupić nie tylko w aptece, ale także w mniejszych dawkach są powszechnie dostępne w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych. Generalnie są uważane za leki bezpieczne, jednakże jak w przypadku wszystkich farmaceutyków, mogą powodować działania niepożądane oraz posiadają określone przeciwwskazania.

To też może Cię zainteresować: Lęk przed ciążą – czy to normalne?

Wskazania oraz przeciwwskazania do stosowania paracetamolu

Paracetamol stosuje się w bólach różnego pochodzenia o łagodnym bądź średnim nasileniu. Pomaga w:

Jest także stosowany do zwalczania gorączki. Posiada postaci do użycia zarówno doustnego, jak i doodbytniczego, a także dożylnego. Jego działanie przeciwbólowe utrzymuje się w granicach 4-6 godzin, zaś przeciwgorączkowe nawet do 8 godzin. Podczas jego stosowania mogą się pojawić działania niepożądane, takie jak: zaburzenia czynności wątroby, wykwity skórne, małopłytkowość czy hemoliza krwinek. Lek należy stosować z dużą ostrożnością u pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek. Wtedy o jego zażywaniu musi zadecydować lekarz. Nie wolno także przyjmować naraz kilku preparatów zawierających w składzie paracetamol, ponieważ jego przedawkowanie może prowadzić nawet do uszkodzenia czy martwicy wątroby.

Zobacz też: Jakie leki przeciwbólowe można brać w ciąży?

Ibuprofen – kiedy jest wskazany i jakie może mieć działania niepożądane?

Ibuprofen jako substancja czynna znajduje się w wielu popularnych lekach przeciwbólowych, a także przeciwzapalnych. Mogą one mieć formę doustną, doodbytniczą lub maści czy kremów do stosowania zewnętrznego. Ibuprofen może być stosowany do łagodzenia bólów różnego pochodzenia, w tym występujących w przypadku chorób reumatycznych czy też utrzymujących się po urazach. Najwyższe stężenie leku w organizmie można zaobserwować około 1 do 2 godzin po podaniu leku. Jego działanie utrzymuje się do 6 godzin.

Podczas stosowania ibuprofenu powinny szczególnie uważać osoby z alergią i astmą – niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wtedy powodować trudności z oddychaniem. Ibuprofen może także w niektórych przypadkach doprowadzać do zakrzepów, a więc w konsekwencji – także do zawałów czy udarów. To ryzyko nasila się szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania w dużych dawkach.

Przeczytaj też: Paracetamol w ciąży

Czy można stosować paracetamol i ibuprofen w ciąży?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że stosowanie leków, nawet tych dostępnych bez recepty, należy rozważyć w porozumieniu z lekarzem. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do stosowania specyfiku, prawdopodobnie na takie dolegliwości jak gorączka czy ból lekarz poradzi zastosowanie paracetamolu, który jest lekiem bezpiecznym dla kobiet w ciąży, na każdym jej etapie. Paracetamol zwykle jest traktowany w takich sytuacjach jako lek pierwszego rzutu. Oczywiście, by faktycznie ten lek nie zaszkodził kobiecie w ciąży, musi być stosowany w najmniejszej skutecznej dawce i jak najkrócej.

To też możesz przeczytać: Jak leczyć anginę w ciąży?

W pierwszych dwóch trymestrach ciąży lekarz może także zalecić ibuprofen, jednakże nie można go stosować w końcówce ciąży ani po rozpoczęciu trzeciego trymestru, ponieważ ze względu na swój sposób działania może doprowadzić do zahamowania czynności porodowych, ale także przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego i nadciśnienia płucnego. Należy wspomnieć także o tym, że w jednym z badań dowiedziono powiązania stosowania ibuprofenu z wytrzewieniem noworodków. Zdecydowanie bardziej bezpieczny będzie zaś paracetamol.

Przeczytaj też: Przeciwwskazania do karmienia piersią

Paracetamol i ibuprofen a karmienie piersią

Według klasyfikacji Briggs’a paracetamol jest odpowiedni i bezpieczny do leczenia bólu i gorączki u kobiet karmiących. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w badaniach na jego temat pojawiają się doniesienia o neurotoksyczności preparatu. Dlatego zaleca się stosowanie go w czasie karmienia piersią w najmniejszej dawce. Lek w 0,04-0,23% przenika do mleka matki, co oczywiście jest wartością niewielką, jednakże jeżeli spojrzymy na ibuprofen, ta wartość to już tylko 0,0008%. Nie ma też doniesień, które by wskazywały na szkodliwy wpływ ibuprofenu na noworodki, jeżeli matka karmiąca stosuje lek w dawce terapeutycznej i przez krótki czas. Zdecydowanie więc lepiej postawić na bezpieczny ibuprofen, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

To też może Cię zainteresować: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Podczas dolegliwości bólowych czy też gorączkowania w czasie ciąży i karmienia piersią należy rozważyć przyjęcie popularnego leku bez recepty tylko wtedy, kiedy istnieje pewność co do tego, że farmaceutyk ten będzie bezpieczny i korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko dla płodu.

Bibliografia

 
  1. „Bezpieczeństwo stosowania opioidowych i nieopioidowych leków przeciwbólowych w okresie laktacji” Farmacja Współczesna 2019; 12: 199-209
  2. „Wybrane aspekty farmakoterapii w czasie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx” mgr farm. Izabela Grzechowiak, Poznań 2015
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Badanie glukozy w ciąży

 

Jak papierosy szkodzą ciąży

 

Swędzenie skóry w ciąży – jakie są przyczyny swędzącej skóry w ciąży?

 

Makrosomia płodu (duży płód w stosunku do wieku ciąży) – przyczyny, powikłania, postępowanie

 

Hashimoto a ciąża – jakie są szanse na dziecko?

 

Obowiązkowe USG w ciąży

 

Soczewki kontaktowe w ciąży – zasady noszenia, zagrożenia