Paciorkowiec w ciąży (GBS) – objawy, badanie i leczenie paciorkowca w ciąży

Ocena: 3.63/5 Głosów: 9
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zakażenie paciorkowcem w ciąży jest powszechne. Paciorkowiec w ciąży może spowodować poważne zakażenia u noworodka. Badanie GBS pozwala wykryć paciorkowca w pochwie. GBS dodatni stanowi wskazanie do podjęcia leczenia.

Paciorkowiec w ciąży paciorkowiec w gardle i paciorkowiec w pochwie

 

Paciorkowce są powszechnymi bakteriami towarzyszącymi człowiekowi w codziennym życiu. Bytują na skórze, w jamie ustnej, jelitach czy górnych drogach oddechowych. Czy zakażenie paciorkowcem jest groźne? Mimo że wiele gatunków paciorkowców jest nieszkodliwa, część z nich może powodować poważane kłopoty zdrowotne.

Paciorkowce powodują różę, zapalenia gardła, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych czy gardła. Z punktu widzenia kobiet w ciąży najważniejsze są paciorkowce grupy B (z ang. Streptococcus group, w skrócie GBS) czyli Streptococcus agalactiae. Przewód pokarmowy stanowi naturalny rezerwuar dla tych bakterii skąd łatwo przenoszą się do pochwy. Paciorkowce w pochwie w ciąży mogą prowadzić do zakażenia paciorkowcem u noworodka.

 

GBS w ciąży objawy zakażenia paciorkowcem

 

Charakterystyczne objawy paciorkowca w ciąży, jak i po za nią, najczęściej nie występują. Rzadziej paciorkowce mogą spowodować zapalenia układu moczowego, które objawiać się będzie bólem pęcherza, uczuciem parcia na mocz czy pieczeniem cewki moczowej.

Do poważnych powikłań zakażenia paciorkowcem w ciąży lub w połogu należą:

  • zapalenie błon płodowych,
  • zapalenie błony śluzowej macicy,
  • rzadko zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zakażenie paciorkowcem w ciąży może mieć charakter przejściowy, przewlekły lub przerywany. Dlatego należy u każdej kobiety przeprowadzić badanie na paciorkowca w ciąży pomiędzy 35 a 37 tygodniem, ponieważ wcześniejsze badania mogą nie odzwierciedlać rzeczywistego stanu.

 

Paciorkowiec u dzieci jak można zarazić paciorkowcem?

 

Zakażenie bakterią paciorkowca przenosi się na dziecko przede wszystkim po rozpoczęciu porodu lub pęknięciu błon płodowych. Obecność GBS w pochwie podczas porodu może być przyczyną ciężkiego inwazyjnego zakażenia. W większości przypadków paciorkowiec u noworodka powoduje wystąpienie wczesnej posocznicy (sepsy) lub zapalenia płuc.

Bakterie GBS mogą wywołać również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie szpiku kostnego albo ropne zapalenie stawów. Dodatkowymi czynnikami ryzyka wystąpienia sepsy u noworodka jest czas trwania ciąży poniżej 37 tyg., podwyższona temperatura ciała w czasie porodu (powyżej 38 stopni Celsjusza) oraz czas, jaki upłynął od pęknięcia błon płodowych wynoszący powyżej 18 godzin.

 

Badanie GBS jak zapobiegać zakażeniu noworodka podczas porodu?

 

Aby zapobiec zakażeniu noworodka paciorkowcem każda kobieta powinna poddać się badaniu GBS pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży. Badanie polega na pobraniu posiewu z pochwy oraz z odbytnicy. Posiew może być pobierany zarówno przez lekarza, jak i samą kobietę po dokładnym poinstruowaniu ją przez specjalistę.

Badanie na paciorkowca w ciąży pozwala podjąć kroki, które uchronią dziecko przed poważnymi konsekwencjami zakażenia GBS. Równoznaczne z GBS dodatnim uważa się również wystąpienie u kobiety w ciąży zakażenia układu moczowego spowodowanego paciorkowcem grupy B (dodatnie posiewy moczu). Pobranie posiewu obowiązuje również kobiety, u których planowane jest rozwiązanie ciąży przez cięcie cesarskie. Cięcie cesarskie zapobiega zakażeniu paciorkowcem tylko wtedy, kiedy wykonane jest przed rozpoczęciem się porodu i pęknięciem błon płodowych, którego to czasu nie sposób określić dokładnie z wyprzedzeniem.

 

GDS dodatni jak leczyć bakterię paciorkowca w ciąży?

 

Profilaktyka zakażenia paciorkowcem noworodka polega na dożylnym podawaniu antybiotyku kobiecie w okresie okołoporodowym. Antybiotyk należy podawać dożylnie, ponieważ tylko w ten sposób można uzyskać jego stężenie w wodach płodowych wystarczające dla ochrony dziecka. Wybór antybiotyku zależy od lekooporności paciorkowca oznaczonej w laboratorium z próbki pobranej na posiew. W Polsce najczęściej stosuje się leki z grupy cefalosporyn i penicylin.

Wskazania do profilaktyki zakażenia paciorkowcem stanowią:

  • wynik posiewu dający GBS dodatni w ciąży,
  • zakażenie układu moczowego spowodowane przez bakterie paciorkowca,
  • urodzenie w przeszłości dziecka, u którego wystąpiła wczesna posocznica,

Podawanie antybiotyku zalecane jest także w przypadku braku danych o zakażeniu GBS, jednak tylko w wypadku gdy wystąpi poród przed 37 tygodniem ciąży, temperatura ciała kobiety podczas porodu jest wyższa niż 38 stopni Celsjusza bądź gdy czas od pęknięcia błon płodowych jest dłuższy niż 18h.

Tematy: paciorkowiec w ciąży, zakażenie paciorkowcem, GBS dodatni, badanie GBS w ciąży, paciorkowiec u dzieci, paciorkowiec u noworodka

Komentarze