Osłabienie w ciąży – senność, zmęczenie, brak energii
Osłabienie, uczucie ciągłego zmęczenia, senność – te objawy zgłaszane są przed większość kobiet ciężarnych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Zdarza się czasem, że jest to pierwszy objaw ciąży, który pojawia się jeszcze przed zatrzymaniem miesiączki.
Początek ciąży to także okres, w trakcie którego znaczny odsetek kobiet uskarża się na nudności i wymioty, które dodatkowo potęgują uczucie osłabienia organizmu. Drugi trymestr ciąży zwykle znoszony jest przez kobiety najlepiej, za to brak siły i energii może powrócić pod koniec ciąży.
Jakie są przyczyny osłabienia w ciąży?
W organizmie kobiety ciężarnej dochodzi do zmian uwarunkowanych hormonalnie – zmiany te mają na celu m.in. zapewnienie odpowiednich warunków rozwijającemu się płodowi i utrzymanie ciąży. Hormonem odpowiedzialnym m.in. za utrzymanie ciąży jest progesteron. Hormon ten działa rozszerzająco na naczynia krwionośne – skutkiem tego są m.in. niskie ciśnienie,
- uczucie zmęczenia i osłabienie,
Progesteron sprzyja także zatrzymywaniu wody w organizmie, przez co kobieta czuje się ociężała.
Ponadto, w organizmie ciężarnej dochodzi do zwiększenia ukrwienia w obrębie macicy – dzieje się to kosztem innych okolic ciała. Kolejną fizjologiczną zmianą jest przyspieszenie czynności serca i wzrost objętości krwi pompowanej przez serce. Może się to wiązać z nieprzyjemnym uczuciem kołatania serca, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego i zwiększoną męczliwością u ciężarnej.
Co oznacza osłabienie w I, II i III trymestrze ciąży?
Osłabienie w ciąży w pierwszym trymestrze mogą potęgować nudności i wymioty (występują one zwykle do 12–14 tygodnia ciąży). Wspomniane nudności i wymioty, w połączeniu z typową dla ciąży nadwrażliwością na zapachy, może sprawiać, że ciężarna niechętnie je i pije, co sprzyja osłabieniu.
Najczęściej kobiety uskarżają się na zmęczenie na początku ciąży – w momencie, gdy organizm przystosowuje się do zmian hormonalnych. Drugi trymestr najczęściej jest określany przez kobiety najlepszym okresem ciąży, kiedy to sił i energii jest najwięcej (w połowie ciąży zaczyna wzrastać ciśnienie tętnicze, co przekłada się na samopoczucie ciężarnej).
Zmęczenie i osłabienie w trzecim trymestrze ciąży może pojawić się ponownie – macica uciska na naczynia, wpływając na ukrwienie innych narządów, ponadto kobieta coraz bardziej odczuwa ciężar powiększającego się brzucha, pojawiają się też obrzęki. Ciężarna może mieć wrażenie słabości w nogach i rękach.
Czy ciągły brak sił w ciąży to objaw choroby?
Osłabienie w ciąży jest normalne, najczęściej stanowi fizjologiczną reakcję na zachodzące w ustroju zmiany, jednak zdarza się, że u jego podłoża leży również proces chorobowy.
Uczucie słabości i przemęczenia w czasie ciąży nierzadko wywołuje niedokrwistość, a także cukrzyca ciężarnych. U źródła nadmiernego zmęczenia w ciąży może leżeć także niedoczynność tarczycy. Powyższe choroby można łatwo wykluczyć na podstawie badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarza prowadzącego ciążę. Nie wolno zatem zaniedbywać regularnych wizyt u ginekologa, któremu należy zgłosić każdy niepokojący objaw.
Pilnej interwencji lekarskiej wymaga omdlenie w ciąży z utratą przytomności > 15 minut, wystąpienie drgawek, uporczywych wymiotów. Groźne mogą być także towarzyszące osłabieniu bóle brzucha lub krwawienie z dróg rodnych.
Osłabienie w ciąży – jak sobie radzić?
Ciągłe zmęczenie w ciąży bardzo często jest dla kobiety uciążliwe – zwłaszcza wtedy, gdy dotychczas prowadziła bardzo aktywne życie, robiła karierę zawodową, realizowała swoje pasje. Nierzadko takie kobiety mają poczucie winy, że w ciąży nie są w stanie dostatecznie sprostać wszystkim obowiązkom. Rolą lekarza prowadzącego, oczywiście po wykluczeniu patologicznych przyczyn nadmiernego zmęczenia, jest również wsparcie ciężarnej i uświadomienie jej, że w tym szczególnym okresie życia warto zwolnić tempo życia i dać sobie prawo do odpoczynku.
Jeśli pojawia się częste zmęczenie w ciąży, a praca zajmuje dużą część dnia, warto przeorganizować sobie ją w taki sposób, by zrezygnować ze szczególnie wymagających i stresujących zadań (nie musi się to wiązać z całkowitą rezygnacją z pracy). Niezbędne jest wysypianie się. Kobieta ciężarna ma zwiększone zapotrzebowanie na sen – optymalnie, powinna przesypiać min. 9 godzin na dobę. Z sennością w ciąży nie należy walczyć – warto pozwalać sobie także na drzemki w ciągu dnia. Sypialnia powinna być dobrze wywietrzona, warto także przed snem udać się na spacer.
W zaawansowanej ciąży kobiety mogą mieć problemy ze znalezieniem optymalnej pozycji do spania. Najlepiej jest spać na lewym boku (wtedy ukrwienie jest najlepsze) lub w pozycji półsiedzącej. Nie zaleca się spania na wznak.
Jakie są sposoby na zmęczenie w czasie ciąży?
Sposobem na ciągłe zmęczenie w ciąży jest również rozsądna aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu. Kobiety mogą również korzystać z ofert klubów fitness, które często mają w swojej ofercie zajęcia dla ciężarnych. Kolejnym elementem wpływającym na witalność (nie tylko w trakcie ciąży) jest prawidłowa dieta – bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Posiłki powinny być spożywane regularnie, często, ale w niewielkich porcjach.
Kiedy w ciąży robi się słabo, niezbędne jest optymalne nawadnianie się – najlepszym napojem jest niegazowana woda mineralna. Wbrew niektórym opiniom, kawa w ciąży nie jest przeciwwskazana – oczywiście w rozsądnych ilościach (2–3 filiżanki dziennie), jednak powinno się zrezygnować z napojów energetycznych oraz napojów typu cola. Wskazane jest zrezygnowanie z żywności wysoko przetworzonej.
Bibliografia:
- https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy
- https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/77812,ciaza-w-zyciu-kobiety
Komentarze