Osłabienie w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z brakiem sił w ciąży?

Ocena: 3.25/5 Głosów: 40
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyczyną osłabienia w czasie ciąży są najczęściej fizjologiczne zmiany w organizmie kobiety. Wysoki progesteron powoduje uczucie zmęczenia i braku sił. Niskie ciśnienie wywołuje senność. Osłabienie w pierwszym trymestrze to często jednocześnie pierwszy objaw ciąży. Uczucie braku energii nasila się też w trzecim trymestrze. Złe samopoczucie może być jednak objawem chorób, np. niedokrwistości. Jak sobie radzić z ciążowym osłabieniem?

Fotolia

Osłabienie w ciąży – senność, zmęczenie, brak energii 

 

Osłabienie, uczucie ciągłego zmęczenia, senność – te objawy zgłaszane są przed większość kobiet ciężarnych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Zdarza się czasem, że jest to pierwszy objaw ciąży, który pojawia się jeszcze przed zatrzymaniem miesiączki.

Początek ciąży to także okres, w trakcie którego znaczny odsetek kobiet uskarża się na nudności i wymioty, które dodatkowo potęgują uczucie osłabienia organizmu. Drugi trymestr ciąży zwykle znoszony jest przez kobiety najlepiej, za to brak siły i energii może powrócić pod koniec ciąży.

  

Jakie są przyczyny osłabienia w ciąży?

 

W organizmie kobiety ciężarnej dochodzi do zmian uwarunkowanych hormonalnie – zmiany te mają na celu m.in. zapewnienie odpowiednich warunków rozwijającemu się płodowi i utrzymanie ciąży. Hormonem odpowiedzialnym m.in. za utrzymanie ciąży jest progesteron. Hormon ten działa rozszerzająco na naczynia krwionośne – skutkiem tego są m.in. niskie ciśnienie,

  • obniżenie koncentracji,
  • uczucie zmęczenia i osłabienie,
  • zimne poty,
  • uderzenia gorąca,
  • labilność nastroju,
  • omdlenia

Progesteron sprzyja także zatrzymywaniu wody w organizmie, przez co kobieta czuje się ociężała.

Ponadto, w organizmie ciężarnej dochodzi do zwiększenia ukrwienia w obrębie macicy – dzieje się to kosztem innych okolic ciała. Kolejną fizjologiczną zmianą jest przyspieszenie czynności serca i wzrost objętości krwi pompowanej przez serce. Może się to wiązać z nieprzyjemnym uczuciem kołatania serca, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego i zwiększoną męczliwością u ciężarnej.

 

Co oznacza osłabienie w I, II i III trymestrze ciąży? 

 

Osłabienie w ciąży w pierwszym trymestrze mogą potęgować nudności i wymioty (występują one zwykle do 1214 tygodnia ciąży). Wspomniane nudności i wymioty, w połączeniu z typową dla ciąży nadwrażliwością na zapachy, może sprawiać, że ciężarna niechętnie je i pije, co sprzyja osłabieniu.

Najczęściej kobiety uskarżają się na zmęczenie na początku ciąży – w momencie, gdy organizm przystosowuje się do zmian hormonalnych. Drugi trymestr najczęściej jest określany przez kobiety najlepszym okresem ciąży, kiedy to sił i energii jest najwięcej (w połowie ciąży zaczyna wzrastać ciśnienie tętnicze, co przekłada się na samopoczucie ciężarnej).

Zmęczenie i osłabienie w trzecim trymestrze ciąży może pojawić się ponownie – macica uciska na naczynia, wpływając na ukrwienie innych narządów, ponadto kobieta coraz bardziej odczuwa ciężar powiększającego się brzucha, pojawiają się też obrzęki. Ciężarna może mieć wrażenie słabości w nogach i rękach. 

  

Czy ciągły brak sił w ciąży to objaw choroby?

 

Osłabienie w ciąży jest normalne, najczęściej stanowi fizjologiczną reakcję na zachodzące w ustroju zmiany, jednak zdarza się, że u jego podłoża leży również proces chorobowy.

Uczucie słabości i przemęczenia w czasie ciąży nierzadko wywołuje niedokrwistość, a także cukrzyca ciężarnych. U źródła nadmiernego zmęczenia w ciąży może leżeć także niedoczynność tarczycy. Powyższe choroby można łatwo wykluczyć na podstawie badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarza prowadzącego ciążę. Nie wolno zatem zaniedbywać regularnych wizyt u ginekologa, któremu należy zgłosić każdy niepokojący objaw.

Pilnej interwencji lekarskiej wymaga omdlenie w ciąży z utratą przytomności > 15 minut, wystąpienie drgawek, uporczywych wymiotów. Groźne mogą być także towarzyszące osłabieniu bóle brzucha lub krwawienie z dróg rodnych.

  

Osłabienie w ciąży – jak sobie radzić? 

 

Ciągłe zmęczenie w ciąży bardzo często jest dla kobiety uciążliwe – zwłaszcza wtedy, gdy dotychczas prowadziła bardzo aktywne życie, robiła karierę zawodową, realizowała swoje pasje. Nierzadko takie kobiety mają poczucie winy, że w ciąży nie są w stanie dostatecznie sprostać wszystkim obowiązkom. Rolą lekarza prowadzącego, oczywiście po wykluczeniu patologicznych przyczyn nadmiernego zmęczenia, jest również wsparcie ciężarnej i uświadomienie jej, że w tym szczególnym okresie życia warto zwolnić tempo życia i dać sobie prawo do odpoczynku.

Jeśli pojawia się częste zmęczenie w ciąży, a praca zajmuje dużą część dnia, warto przeorganizować sobie ją w taki sposób, by zrezygnować ze szczególnie wymagających i stresujących zadań (nie musi się to wiązać z całkowitą rezygnacją z pracy). Niezbędne jest wysypianie się. Kobieta ciężarna ma zwiększone zapotrzebowanie na sen – optymalnie, powinna przesypiać min. 9 godzin na dobę. Z sennością w ciąży nie należy walczyć – warto pozwalać sobie także na drzemki w ciągu dnia. Sypialnia powinna być dobrze wywietrzona, warto także przed snem udać się na spacer.

W zaawansowanej ciąży kobiety mogą mieć problemy ze znalezieniem optymalnej pozycji do spania. Najlepiej jest spać na lewym boku (wtedy ukrwienie jest najlepsze) lub w pozycji półsiedzącej. Nie zaleca się spania na wznak.

 

Jakie są sposoby na zmęczenie w czasie ciąży? 

 

Sposobem na ciągłe zmęczenie w ciąży jest również rozsądna aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu. Kobiety mogą również korzystać z ofert klubów fitness, które często mają w swojej ofercie zajęcia dla ciężarnych. Kolejnym elementem wpływającym na witalność (nie tylko w trakcie ciąży) jest prawidłowa dieta – bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Posiłki powinny być spożywane regularnie, często, ale w niewielkich porcjach.

Kiedy w ciąży robi się słabo, niezbędne jest optymalne nawadnianie się – najlepszym napojem jest niegazowana woda mineralna. Wbrew niektórym opiniom, kawa w ciąży nie jest przeciwwskazana – oczywiście w rozsądnych ilościach (23 filiżanki dziennie), jednak powinno się zrezygnować z napojów energetycznych oraz napojów typu cola. Wskazane jest zrezygnowanie z żywności wysoko przetworzonej.

 

Bibliografia:

  1. https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy
  2. https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/77812,ciaza-w-zyciu-kobiety
Tematy: osłabienie w ciaży, zmęczenie w ciąży, senność w ciąży, brak energii w ciąży, brak sił w ciąży

Komentarze