Objawy i leczenie zatrucia ciążowego

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Na czym polega zatrucie ciążowe? Jakie są jego objawy i sposoby leczenia? Czy zatrucie ciążowe ma wpływ na poród i rozwój dziecka?

Kobieta cierpiąca na zatrucie ciążowe jest zagrożona wystąpieniem groźnych drgawek.
Kobieta cierpiąca na zatrucie ciążowe jest zagrożona wystąpieniem groźnych drgawek.

Zatrucie ciążowe, zwane inaczej gestozą, to groźny zespół objawów ujawniający się najczęściej w drugiej połowie ciąży i występujący u ok. 5-10% kobiet. Charakteryzuje się drgawkami, utratą przytomności i śpiączką. Niekiedy pojawia się także po porodzie lub w jego trakcie podczas skurczów partych. Wystąpienie gestozy poprzedza stan przedrzucawkowy, którego głównymi symptomami są: podwyższone ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze, obecność białka w moczu oraz obrzęki.

Przyczyny zatrucia ciążowego

Przyczyny występowania zatrucia ciążowego nie są do końca znane, pewne jest jednak to, że na ogół przytrafia się ono kobietom rodzącym swoje pierwsze dziecko, zwłaszcza jeśli przekroczyły 35. rok życia lub są w ciąży mnogiej. Niekiedy pojawienie się zespołu objawów gestozy wiąże się z obecnością zaśniadu groniastego, chorobą nerek, konfliktem Rh czy cukrzycą.

Najczęstsze objawy

Zatrucie ciążowe może zacząć się od powstania obrzęków na dolnych kończynach, nagłego przyrostu masy ciała oraz podwyższenia ciśnienia. Następnie pojawia się białkomocz. Groźną postacią gestozy jest stan przedrzucawkowy i rzucawka - drgawki występują w różnym czasie, nawet we śnie. Gorączka, przyspieszone tętno to kolejne objawy zatrucia ciążowego. Do dolegliwości świadczących o nadchodzącym stanie rzucawkowym należą też:

  • silne bóle i zawroty głowy,
  • zaburzenia świadomości,
  • nudności, wymioty,
  • mroczki przed oczami, widzenie jakby za mgłą.

Jeśli drgawki pojawiają się przed rozpoczęciem akcji porodowej, w krótkim czasie następują skurcze porodowe. W razie ich braku, lekarz zwykle podejmuje decyzję o indukcji, czyli wywołuje poród lub, w zależności od stanu ciężarnej i dziecka, wykonuje cesarskie cięcie. Sytuacja, w której drgawki nie ustępują, może pociągać za sobą poważne lub tragiczne konsekwencje.

Jakie komplikacje może wywołać stan przedrzucawkowy u ciężarnej? Mówi ginekolog:

 

 

Wpływ na dziecko

Dzieci kobiet chorych na gestozę są narażone na niedotlenienie, skutki wzrostu ciśnienia wewnątrzmacicznego oraz na niedorozwój spowodowany wcześniejszym zakończeniem ciąży. Niebezpieczeństwo niesie sama choroba, jak i leki jej przeciwdziałające. Preparaty uspokajające mające powstrzymać występowanie drgawek ograniczają dopływ tlenu do organizmu dziecka. Często rodzą się wtedy noworodki z niską masą urodzeniową oraz wcześniaki.

Wpływ na matkę

Kobieta cierpiąca na zatrucie ciążowe jest poważnie zagrożona wystąpieniem groźnych drgawek (rzucawki), niedotlenieniem ośrodkowego układu nerwowego. Grozi jej także przedwczesne odklejenie łożyska, co z kolei prowadzi do silnych krwotoków.

Sposoby leczenia

Kobieta, u której podejrzewa się zatrucie ciążowe, podlega hospitalizacji i obserwacji przez lekarzy w szpitalu. Ze względu na duże ryzyko wcześniejszego porodu i innych poważnych konsekwencji, do których należy m.in. rzucawka, trzeba ciążę monitorować. Zwykle podaje się leki obniżające ciśnienie krwi, zapobiegające skurczom oraz uzupełniające utracone białko. Reguluje się także gospodarkę wodno-elektrolitową poprzez podanie odpowiednich preparatów. Zaleca się bezwzględnie leżenie.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ciśnienie utrzymuje się na niebezpiecznie wysokim poziomie, wtedy przyszła mama musi zostać dłużej w szpitalu. Jeśli ciąża jest bardzo zaawansowana, niekiedy trzeba ją wcześniej zakończyć ze względu na dobro mamy i dziecka.

Pamiętaj, u większości kobiet (97%) z zatruciem ciążowym ciśnienie krwi po porodzie wraca do normy.

Profilaktyka

Aby nie dopuścić do zatrucia ciążowego, można stosować odpowiednią dietę niskosodową, polegającą m.in. na ograniczeniu spożywania soli oraz uzupełnianiu niedoborów białka. Żeby wspierać pracę nerek, z których wypłukiwane jest białko, należy spożywać produkty bogate w białko, czyli sery, chude mięso, rośliny strączkowe.

Konieczne jest także kontrolowanie wagi ciała oraz systematyczne pomiary ciśnienia i badania moczu. Zaniedbanie tych podstawowych badań może zagrażać ciężarnej i dziecku. Pamiętaj - wcześnie wykryta gestoza jest łatwiejsza do leczenia.

Kalendarz badań w ciąży.

Tematy: stan przedrzucawkowy, rzucawka, zatrucie ciążowe, ciśnienie krwi w ciąży, gestoza, nadciśnienie w ciąży, białkomocz

Komentarze