Pierwsze objawy ciąży - zapłodnienie, wczesna ciąża

Ocena: 4.42/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zanim zrobisz test ciążowy i odwiedzisz ginekologa, wsłuchaj się w swoje ciało. Ono wysyła ci czytelne sygnały, że będziesz mamą. Poznaj je!

Niektóre kobiety miewają w pierwszych miesiącach ciąży nawet trzy krwawienia w terminach przypadających na miesiączkę.
Niektóre kobiety miewają w pierwszych miesiącach ciąży nawet trzy krwawienia w terminach przypadających na miesiączkę.

Czekasz już kilka dni, a tu ciągle nic... Do tej pory miesiączka pojawiała się regularnie, a teraz się spóźnia. Możesz zrobić test ciążowy. Stężenie hCG (hormonu - gonadotropiny kosmówkowej) w moczu powinno być na tyle wysokie, że wynik będzie wiarygodny. Dla pewności warto wykonać dwa testy. Tydzień po spodziewanej miesiączce możesz odwiedzić ginekologa, który zapewne zaleci wykonanie USG - ono da 100-procentową pewność, że jesteś w ciąży.

Czytaj też: 9 pytań o testy ciążowe

Chce mi się spać

Choć śpisz tyle co zwykle, teraz ciągle jesteś zmęczona. Najchętniej przespałabyś całą dobę. Już 2 tygodnie po zapłodnieniu (czyli w terminie oczekiwanej miesiączki) zaczniesz odczuwać znużenie i senność. Nie walcz z tym, a jedynie pozwól sobie na błogie lenistwo. Śpij, kiedy tylko masz wolną chwilę. To niezwykle ważne! W ten sposób twój organizm domaga się energii do podtrzymywania nowego życia. Przygotuj się na to, że będziesz senna przez pierwszy trymestr i tuż przed spodziewanym porodem, ale może i nawet całą ciążę. Co ciekawe - twoją senność odzwierciedla wynik badania ciśnienia tętniczego krwi - twoje ciśnienie jest teraz niższe niż przed ciążą nawet o 20 mmHg.

Czytaj też: Problemy ze snem w ciąży

Poznaję nowe smaki i zapachy

Cały dzień objadasz się wyłącznie pomidorami, a w środku nocy pochłaniasz tabliczkę czekolady. Ulubione do tej pory potrawy zastępujesz "kulinarnymi wynalazkami" w stylu placki ziemniaczane z dżemem. Z dnia na dzień zmienia się twój apetyt i w twojej kuchni zaczynają rządzić zachcianki. Warto je spełniać, pod warunkiem że są zdrowe i zachowasz umiar. Bardzo prawdopodobne, że w ten sposób dostarczasz dziecku właśnie tego, czego akurat wtedy potrzebuje (np. gdy niezbędny dla maleństwa jest wapń, częściej chwytasz za szklankę mleka). Niektórzy twierdzą, że ciążowe zachcianki biorą się stąd, że przyszła mama ma bardziej czuły węch i wyostrzony smak, więc czerpie z jedzenia większą przyjemność niż kiedyś.

Czytaj też: Jak walczyć ze zgagą w ciąży

Częściej odwiedzam toaletę

Wychodząc z domu, zastanawiasz się, gdzie będziesz miała najbliższą toaletę. Teraz ciągle masz ochotę na siusiu. Od razu po opróżnieniu pęcherza znowu czujesz, że musisz odwiedzić WC. Częste oddawanie moczu związane jest m.in. z powiększaniem się trzonu macicy, która zaczyna uciskać na pęcherz, i zwykle pojawia się ok. 6. tygodnia po zapłodnieniu.

Jest mi niedobrze

Z dnia na dzień tracisz panowanie nad swoim żołądkiem. Zaczyna się to około 2 tygodnie po zapłodnieniu (to sprawka huśtawki hormonalnej i zmian metabolicznych w organizmie) i nie odpuszcza przez pierwszy trymestr. Bez względu na to, co zjesz lub wypijesz, cały czas odczuwasz nudności Jest ci niedobrze zarówno rano, jak i wieczorem. Czasem pojawiają się wymioty. Musisz przetrwać ten czas i pomimo niechęci do jedzenia, staraj się jeść regularnie małe posiłki. Pamiętaj też o piciu, a jeśli wymiotujesz dbaj o uzupełnianie utraconych płynów.

Czytaj też: Zaskakujące dolegliwości w ciąży

Mam pełny biust

Nie wypatruj jeszcze zaokrąglenia na brzuszku. Obejrzyj za to swoje piersi. One niemal natychmiast reagują na zmiany zachodzące w twoim ciele. Już kilka dni po zapłodnieniu biust staje się pełniejszy - twój organizm zaczyna magazynować wodę (gromadzi się ona m.in. w tkankach piersi). Zobaczysz też siateczkę niebieskich żyłek - rusza produkcja estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne. Piersi mogą być wrażliwe na dotyk, a nawet pobolewać.

Czytaj też: 25 sposobów, by być bardziej zadowoloną ze swoich piersi

Płaczę bez powodu

Choć nic złego się nie dzieje, możesz odczuwać wewnętrzny niepokój. Martwisz się błahostkami, szybo się wzruszasz. Łatwo można cię też wyprowadzić z równowagi. Granica między płaczem i śmiechem jest u ciebie bardzo płynna... Twoim samopoczuciem rządzi huśtawka hormonalna. Od chwili zapłodnienia twój organizm jest pod władaniem hormonów mających zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Najważniejsze role do wypełnienia mają progesteron, estrogeny i gonadotropina łożyskowa. Niestety, w pierwszym trymestrze ich poziom jest niestabilny - nagle wzrasta i równie niespodziewanie obniża się.

Czytaj też: Jak walczyć z depresją w ciąży

Ważne! Niektóre kobiety miewają w pierwszych miesiącach ciąży nawet trzy krwawienia w terminach przypadających na miesiączkę. Zazwyczaj są one skąpe i trwają krócej.

 

Czytaj też: Rozstępy po ciąży

Tematy: biust, zgaga, nudności w ciąży, objawy ciąży, zmęczenie w ciąży, piersi w ciąży, plamienie implantacyjne

Komentarze