Nietrzymanie moczu w ciąży – co robić przy popuszczaniu moczu?

Ocena: 4.84/5 Głosów: 36
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nietrzymanie moczu w ciąży to częsty problem, którego przyczyną jest zwykle rozciąganie mięśni krocza przez rozwijający się płód. Posikiwanie pojawia się wówczas przy dźwignięciu czy kaszlu (wysiłkowe nietrzymanie moczu). Najlepszym sposobem na popuszczanie moczu są ćwiczenia mięśni Kegla, które warto wykonywać jeszcze przed ciążą. Głębszej diagnostyki wymaga nietrzymanie moczu po porodzie, jeżeli utrzymuje się dłużej niż pół roku.

Fotolia

Nietrzymania moczu w ciąży – przyczyny

 

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet są bardzo zróżnicowane. W okresie ciąży najczęściej mamy do czynienia z trzema diagnozami.

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – kiedy mięśnie zamykające otwór miednicy od dołu (w kroczu) są rozciągane przez rozwijające się w brzuchu dziecko. Ich rozciąganiu, a zarazem osłabianiu, sprzyjają hormony ciążowe, takie jak progesteron i relaksyna, co stopniowo przygotowuje krocze do porodu drogami natury. W tej sytuacji mięśnie zamykające cewkę moczową mogą nie być wystarczająco silne, by utrzymać mocz w przepełnionym pęcherzu lub „nie dawać rady” jeżeli ciężarna śmiejąc się, dźwigając czy kaszląc zwiększa nacisk na pęcherz moczowy. Popuszczanie moczu odbywa się wtedy w niewielkich ilościach i w określonych sytuacjach.
  • Nietrzymanie moczu z parcia – łatwo odróżnić je od poprzedniego, gdyż charakteryzuje się powstaniem nagłej silnej potrzeby mikcji z koniecznością niemal natychmiastowego oddania większej ilości moczu. Występuje rzadziej, zwłaszcza u ciężarnych palących papierosy i kiedy dziecko nieumyślnie uciśnie pęcherz mamy.
  • Przemijające nietrzymanie moczu – występuje, kiedy inny określony czynnik działa negatywnie na drogi moczowe. Np. podczas zapalenia pęcherza, po przyjmowaniu niektórych leków, ziół i produktów spożywczych oraz podczas zaparć (wypełnione pętle jelita uciskają na pęcherz).

  

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu – jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

 

Leczenie nietrzymania moczu w ciąży najlepiej oprzeć na domowych sposobach. Zaliczamy do nich ćwiczenia na nietrzymanie moczu opracowane przez lekarza Arnolda Kegla. Jest to sposób najbezpieczniejszy dla rozwijającego się malucha, bardzo skuteczny, darmowy, poprawia komfort porodu drogami natury, przyśpiesza gojenie krocza i zapewnia komfort współżycia po porodzie.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Mięśnie te służą zaciskaniu cewki moczowej, odbytu i pochwy, jak wtedy kiedy powstrzymujemy się przed sikaniem. Można je wypróbować w toalecie podczas oddawania moczu, kiedy zatrzymujemy i puszczamy jego strumień kilka razy. Następne ćwiczenia mięśni Kegla powinny być wykonywane już poza toaletą, a polegają na napinaniu tych mięśni na kilka sekund i rozluźnianiu. Takie ćwiczenie jest zupełnie niewidoczne dla innych, więc można je wykonywać siedząc, stojąc w kolejce czy leżąc, wystarczy pamiętać żeby kilka razy dziennie zrobić od 10 do 20 powtórzeń. Ponadto poleca się uzupełnienie treningu o wzmacnianie mięśni brzucha, pośladków i przywodzicieli ud.

 

 

Popuszczanie moczu w ciąży – co robić? 

 

Nietrzymanie moczu jest niezwykle problematyczne i dość wstydliwe, dlatego warto zastosować kilka sposobów, które zmniejszą związany z nim dyskomfort.  

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu sprzyja częstym infekcjom dróg moczowych, stąd u kobiet z tą przypadłością podmywanie się 2–3 razy dziennie jest koniecznością w zapobieganiu groźnemu zapaleniu nerek.
  • Uczucie wilgoci i nieprzyjemny zapach można zwalczać, używając wkładek lub podpasek, które należy często wymieniać, gdyż utrzymywanie w tej okolicy ciepłego, wilgotnego klimatu grozi rozwojem grzybicy pochwy.
  • Ważne jest również aby dużo pić i pilnować częstego oddawania moczu – pomaga to zapobiegać infekcjom i daje ciężarnej możliwość kontrolowania czasu, kiedy nastąpi mikcja.

 

Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu po porodzie?

 

Nietrzymanie moczu zazwyczaj ustępuje do 6 miesięcy po porodzie. Co, kiedy jednak utrzymuje się nadal i wymienione wyżej metody zawodzą? Jest to czas na wdrożenie specjalnych metod diagnostycznych, które pozwolą określić pochodzenie nietrzymania moczu. Może wynikać to m.in. z problemów z mięśniami pęcherza, zwieraczem cewki moczowej, a może z wad budowy dróg moczowych. Wykonuje się w tym zakresie USG, badanie urodynamiczne, cystouretroskopię i wiele innych, w zależności od decyzji lekarza.

Na podstawie diagnozy prowadzi się leczenie celowane, które może obejmować:

  • stosowanie aparatów dopochwowych np. stożki, pessary i kulki.
  • elektrostymulację krocza celem poprawy siły jego mięśni,
  • leki na nietrzymanie moczu – modulują one napięcie mięśni biorących udział w mikcji,
  • operacje na nietrzymanie moczu – np. bardzo popularne wprowadzanie taśmy między tkanki krocza, która przytrzymuje cewkę moczową w prawidłowym położeniu.

Popuszczaniu moczu po porodzie sprzyja temu cukrzyca (w tym cukrzyca ciążowa), otyłość i przebycie operacyjnego porodu pochwowego (np. z pomocą kleszczy). 

Tematy: nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu po porodzie, nietrzymanie moczu w ciąży, popuszczanie moczu, ćwiczenia mięśni Kegla, mięśnie Kegla

Komentarze